Gezelim Bilelim

Cafe Des Cafes – Ankara

cafesbas

1995’ten beri Tunalı’nın simgesi haline gelen, uzun bir yürüyüş sonrası kahvenizi yudumlamak ve soluklanmak için evinizi aratmayacak bir mekan…Yıllardan 1995, Ankara’da neredeyse cafe denebilecek bir mekan yokken, pastane ve muhallebicilerin hüküm sürdüğü bir zamanda ortaya çıktı Cafe des Cafes. Bu tarihten önce yine aynı sahipleri tarafından manav olarak işletilen mekan, meşhur Tunalı’nın ilk cafesi olarak serüvenine başlıyor.Öncelikle isminden başlayalım, Fransızca olan isminin Türkçe meali ” Kafelerin Kafesi”. Fransa Senatosu’nda soykırım iddalarının tartışıldığı şu günlerde “Fransa” pek kulağımıza sevimli gelmese de, Fransa’nın romantizmini ve entellektüel dekorasyonunu harika bir şekilde yansıtmayı başarmış Cafe des Cafes…Cafe 4 ana bölüme ayrılıyor diyebiliriz. Tunalı’ya bakan kısımdaki açık alan, merdivenleri çıkıp kapıdan girdikten sonraki kapalı alan, arkaya ilerledikçe karşımıza çıkan kapalı kış bahçesi ve yaz için özellikle Tunalı civarlarında az bulunduğu için çok kıymetli olan açık bahçesi…

cafedescafes
Siz de takdir edersiniz ki, Tunalı’da bukadar sene ayakta kalmış başka bir işletme bulunmamakta, elbette ki bunun önemli sebepleri var. Mekan sahipleri Halil ve Kamil Beyler oldukça fazla yurtdışı seyahatleri yapıp olabildiğince çok dünya mutfağı görme şansları elde etmişler ve bu dünya mutfaklarından seçme lezzetleri, kendi damak tadımıza uygun şekilde düzenleyerek bizlere sunmuşlar.
Cafe des Cafes’in spesiyalleri okadar çok ki hangi birinden başlasam bilemiyorum… Uzun senelerdir Ankara’da cappucino denilince akıllara bol köpüklü, enfes aromalı Cafe des Cafes cappucinosu gelir.Kışın yorgun bir yürüyüşün ardından rahatlamak ve biraz olsun dinlenmek için cappucino iyi bir seçim olabilir.
cafedescafes5

Yazın sıcak içecek tercih etmeyenler için ise yardıma benim vazgeçilmezim naneli limonata geliyor, ne hararet kalıyor ne yorgunluk…

Ana yemeklere geçecek olursak, olağanüstü lezzetiyle “beğendili tavuk ızgara” ile başlamak isterim. Hemen hemen Ankara’daki lüks tabir edilen restoranların tümünde yedim fakat bukadar lezzetlisini inanın ki görmedim. Bir kere olsun bu lezzeti denemenizi kesinlikle öneririm.

Bunun dışında Amerika’nın Arizona eyaletinden sofralarımıza konuk olan “Arizona usulü tavuk ızgara” , “tarhunlu turnedo” ve yine benim spesiyalim özellikle ekşi sevenler için “incir ve nar soslu bonfile” iyi birer ana yemek tercihi olabilir. Eğer daha hafif birşeyler tercih ediyorsanız, yine oldukça leziz salata ve sandviç çeşitleri mevcut.

 

cafedescafes7

Şayet İtalya rehberimi okuduysanız, ince hamurlu enfes pizzalarından bahsettiğimi anımsarsınız. İşte bu pizzaların birebir aynısı hatta belki ülkemizde yapıldığı için bir adım önde olanı Cafe des Cafes’de pizza fırınlarında yapılıyor. Özellikle bonfile parçalı pizzayı denemenizi kesinlikle öneririm, tabiki en çok bilinen pizza margarita, daha hafif bir yemek isteyenler için tercih edilebilir.

Ana yemeğimizi de yedikten sonra bir diğer spesiyal olan cheesecake’e geliyor. Türkiye’de cheescake’i sadece iki yerde olağanüstü olarak tarif edebilirim, bunlardan biri Cafe des Cafe bir diğeri de İstanbul Bağdat Caddesi’ndeki Tchibo. Cafe des Cafes’in karşısında Özsüt olmasına rağmen emin olun ki bu cheesecake’i Ankara’da başka hiçbir yerde bukadar lezzetli olarak bulamazsınız.

cafedescafes3

Yiyecek-içecek kısmını tamamladıktan sonra biraz da servisten bahsedelim. Çalışanlar işlerinde profesyöneller fakat biraz güleryüz eksiklikleri var sanırım yada ben gittiğim zamanlarda kötü günlerinde oluyorlar… Ayrıca Cafe des Cafes’in her daim kalabalık olduğunu göz önüne alırsak servis hızının da çok hızlı olduğunu malesef söyleyemeyeceğim.

Toparlayacak olursak, konum olarak zaten Ankara’nın en önemli caddelerinden birinde bulunması, tertemiz ve kaliteli hizmeti, olağan üstü lezzetleri, spesiyalleri ve romantik ortamı ile Cafe des Cafes Ankara’nın “en”‘lerinden ve çınarlarından biri. Eğer hala gidip görmediyseniz, umarım sizi bu sefer ikna edebilmişimdir…

 

Puanlama

Ambiyans    : yildizyildizyildizyildizyildiz

Yeme          : yildizyildizyildizyildizyildiz

İçme           : yildizyildizyildizyildizyildiz

Servis         : yildizyildizyildizyildizyokyildizAdres

Tunalı Hilmi Caddesi 83/A, Kavaklıdere

Telefon: 0312 428 01 76

cafedescafes

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir