Gezelim Bilelim

Catania Gezilecek Yerler Rehberi

Evet arkadaşlar, belkide çoğumuzun mafya hikayelerinden dolayı merak ettiği, ve hatta sırf bu yüzden gitmeye korktuğu Akdeniz’in en en büyük adası Sicilya’nın en büyük şehirlerinden Catania…

Catania’ya THY’nın direkt uçuşuyla yaklaşık 2 saat 10 dakika gibi bir sürede ulaştık. Size ufak bir tüyo, uçağın sol tarafında oturursanız iniş sırasında Etna’nın efsanevi görüntüsünü izleme şansına erişebilirsiniz. Orta halli bir havalimanı bulunan Catania’nın FreeShop’ından çok birşey beklemeyin, oldukça ufak bir freeshop ve oldukça pahalı. Alacağınız herhangi birşey varsa mutlaka Türkiye tarafından almanızı öneririm.

Gitmeden önce gerçekten ben de Sicilya’yı çok merak ediyordum. Godfather (Baba) filmlerinin burada çekilmesinden dolayı adanın oldukça turist çektiğini söyleyebiliriz. Şehire iner inmez diğer kuzeydeki İtalyan şehirlerinden çok farklı olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Şehirde kalacağım yeri çok araştırdım, gerek arkadaş tavsiyeleri gerek yorumlar dolayısıyla “Vesta Apartments” adındaki apart dairelerde kalmaya karar verdim. Şunu söylemeliyim ki dairelerin sahibi Adrian oldukça yardımsever ve ilgili bir arkadaş. 15 € karşılığında sizi havaalanından alıp eve götürebiliyor, böylece evi bulmakla veya otobüs beklemekle uğraşmamış oluyorsunuz.

Havaalanından şehire transferi 6€ karşılığında Alibus adı verilen otobüslerle yapabiliyorsunuz, Taxi ise yaklaşık 25€ tutuyor. Ben tercihimi 2 kişi olduğumuz için 15€ vererek Adrian’dan bizi almasını rica etmek yönünde kullandım, hem bu sayede ufak da olsa panaromik bir şehir turu yaptırmış oldu Adrian bize.

Gerçekten tur şirketi ile gitmeyecekseniz Vesta Apartments’ı kesinlikle tavsiye ediyorum, Şehrin en önemli caddelerinden birinde konuşlanmış olan Vesta Apartments 1700 yılında yapılmış oldukça eski ve değişik ruha sahip bir bina. Odada fırın, buzdolabı, ve bir mutfağın ihtiyacı olacak herşey ayçiçek yağına kadar, tabağından, çatal-bıçağından, bardağına kadar bulunuyor.

Oldukça temiz ve zevkli döşenmiş odalara sahip, ve az önce de söylediğim gibi oldukça hareketli ve merkezi bir caddede bulunuyor zaten gece hayatı da tam olarak buranın arkasındaki sokak ve caddelerde devam ediyor.

Peşinen söylüyorum, Catania’yı baştan aşağı gezmek için 2 gün yeterli. Ben 2016 Kasım ayının başlarında gittiğim için denize giremedim sadece gezme amaçlı gittim, fakat şunu da özellikle söylemeliyim ki denize Catania’da girmeniz oldukça zor, hatta deniz kenarı bulmanız bile zor, çünkü deniz kenarı olan yerler ya liman olmuş yada tren geçirmişler. Bir deniz kenarında oturayım çay içeyim kahve içeyim diyemiyorsunuz çünkü böyle bir imkan yok. Eğer yaz aylarında gidecek ve denize girecekseniz, Catania’da değil, buraya yakın Aci Terezza adındaki köyde denize girebilirsiniz. Buraya da Catania Central Station (otobüs terminali)’dan sürekli olarak kalkan otobüslerle yaklaşık 2 € gibi bir bedelle ulaşabilirsiniz.

Apartmana yerleştikten sonra hemen üstümüzü değiştirip duşumuzu aldıktan sonra sokaklara çıkıyoruz, işte sokaklarda karşımıza çıkan tarih…

catania

catania sokaklar streets

Size şöyle söyleyeyim, Catania’nın belli başlı önemli caddeler var, bunlar Vittorio Emanuelle , Via Etna, Via Antonio di Sangiuliano. Tüm alışveriş, gece hayatı, restoran ve barlar bu caddeler ve çevresinde konuşlanmış durumda.

Biz gezimizi Vittorio Emanuelle caddesinde bulunan Vesta Apartments’daki dairemizden çıkıp önce Emanuelle caddesini baştan sona gezip daha sonra da en ünlü ve en çok dükkan bulunan Via Etna’yı gezmek üzerine planladık.

Vittorio Emanuel caddesinden devam edince şehrin en büyük meydanı olan Piaza Duomo’ya ulaştık. Bu meydan gerçekten oldukça büyük ve güzel. İşte size bu meydandan sizi etkileyeceğini düşündüğüm güzel fotoğraflar.

duomo

meydan

katedral

Aslında görülmesi gereken önemli yapıların %60’ı bu meydanda yer alıyor, şehrin en önemli sembollerinden biri Fil’li çeşme bu meydanın tam ortasında yer alıyor, akşamları bu meydanda müzikler çalınıyor, dans gösterileri yapılıyor ve herkes bu çeşmelerin etrafına oturup insanları seyrediyorlar.

elefante

cesme

Gerçekten görülmeye değer ve vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir meydan olduğunu söyleyebilirim Piaza Duomo’nun.

Her yazımda da belirttiğim gibi sizlere naçizane tavsiyem, bu tip meydanlarda herhangi bir mekanda oturmamanız, çünkü buralar genellikle turistlerin ilgi noktaları olduğundan dolayı, ne yediğiniz yemekten tad alırsınız ne de içtiğiniz kahveden birşey anlarsınız. Buralar genelde para tuzağı olan mekanlar oluyor. Sizlere bu yazımda gerçekten lokal insanların gittiği ve kaliteli güzel yemekler yiyebileceğiniz yerel içecekler içebileceğiniz yerler tavsiye edeceğim.

Duomo Meydanı’nı da bitirdikten sonra Via Etna’ya doğru rotamızı çevirdik. Bu arada unutmadan söyleyeyim, burada da siesta mantığı işliyor ve maalesef saat 13:00’dan 16:00’a kadar hemen hemen açık bir dükkan malesef ki bulamıyorsunuz.

Karnımızın acıktığını fark ederek, Catania’ya özgü ilk yemeğimizi yemek adına yola koyulduk. Savia adındaki pastane Catania’nın en eski pastanelerinden. Via etna caddesi üzerinde biraz ilerledikten sonra şehrin en önemli yapılarından biri olan Villa Bellini isimli parka ulaştığınızda hemen karşısında Savia adlı pastaneyi göreceksiniz.

Catania’da ne yenir? Derseniz…

-Arancine (Çeşitli Köfteler)

-Penna Ala Norma(Makarna)

-Granite(Tatlı)

-Canoli (Tatlı)

En önemli tadlarından birkaçı. Savia pastanesinde muhteşem Arancine çeşitleri ve Granite yiyebilirsiniz. Ayrıca Savia’nın ünlü Savia Cafe’sini de mutlaka içmenizi öneriyorum.

Arancine dedikleri bizim içli köftenin içine pirinç koyulup, ıspanak, balık , et, tereyağ gibi çeşitlerini seçebiliyor olduğunuz dolgulu bir çeşit köfte. Her yerde yemenizi tavsiye etmiyorum, ben rastgele bir yerde açlığıma denk geldi yedim midemi ağrıttı. Savia gerçekten oldukça güzel bir yer yerel lezzetler için

savia

Yukarıda size anlatmaya çalıştığım sırasıyla soldan Savia Cafe, Granite ve Arancine’yi görüyorsunuz. Tabiki bunların hepsi 5 dakika içinde yenip bitti. Fiyatlarına gelecek olursak Arancine 2.5€ , Cafe 4€ , Granite 3.5€. Gördüğünüz gibi en ünlü pastanesinde bile fiyatlar şişik değil. Genel olarak zaten Catania oldukça ucuz. Mahalle aralarında çok uygun İtalyan markalarını özellikle herkesin ayağında göreceğiniz Hogan marka ayakkabıları 100€ civarında bedellere satıldığını görebileceksiniz, ben aldım şahsen.

Yemeğimizi yiyip karnımızı doyurduktan sonra hemen Savia’nın karşısındaki Villa Bellini Parkı’na doğru ilerliyoruz. Pek bir özelliği olmayan bir park ama şehirde çok fazla park olmadığı için özellikle geceleri uyuşturucu kullanan gençler tarafından oldukça tercih ediliyor ve oldukça kalabalık oluyor.

villa bellinivilla bellini

Bu parkta da biraz oturup dinlendikten sonra diğer görülmesi gereken yerleri görmek için tekrar yürümeye başladık. Via Etna tarafından değil de Villa Bellini Parkı’nın arkasında bulunan Via Salvatore Tomaselli caddesin tekrar Duomo yönüne dönerek diğer görülecek yerleri görmek için yola koyulduk.

İlk görülecek noktamız Tarihi Roman Anfi Tiyatrosu idi. Şunu belirtmeliyim ki, şehirde iki tane tiyatro var karıştırmayalım bunlardan birisi Antik Yunan Tiyatrosu, Diğeri ise Gladyatörlerin dövüş tuttuğu Teatro Romano. Villa Bellini Parkı’nın hemen yakınındaki tiyatro Gladyatörlerin dövüş tuttuğu tiyatro, gelin beraber inceleyelim.

tiyatro

Bu tiyatroda da fotoğraflarımızı çektikten sonra, yavaş yavaş aşağı doğru ilerliyor ve bir diğer önemli tiyatro olan Yunan Anfi Tiyatrosuna ulaşıyoruz.

anfi 2

Benim gördüğüm sadece Türkiye’de değil hemen hemen heryerde bu tip güzel eserler yanlış revizyon çalışmalarından dolayı orjinalliğini yitiriyor. Siz de dikkat ederseniz oldukça kötü revizyon sergilemişler burada da…

Üzülüp yolumuza devam ettik…

Yola devam ederken Villa Cerami adında, dönemin en ünlü seramik ustalarından ve şehrin en önemli şahıslarından biri olan Rosso di Cerami ailesinin villası karşımıza çıkıyor. Bu Villa’yı aile büyükleri vasiyeti üzerine Hukuk Fakültesine bağışlamış ve hukuk fakültesi olarak kullanılıyor.

cerami

Görmemiz için bizi bekleyen şehrin en önemli yapılarından biri Monastero di San Nicolo l’Arena. Özellikle bu yapıyı mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum. Bana göre şehrin en güzel noktalarından biriydi. Önceleri çok önemli bir manastır olan bu yapı şimdilerde üniversite olarak hizmet veriyor. Hatta sizlere tavsiyem mutlaka dışarıda bulunan ofisten bir rehber vasıtasıyla burayı gezmenizi öneririm, zira okadar büyük ve detaylı bir tarih saklıyor ki içinde, mutlaka bu tarihi size anlatabilecek birileri gerekiyor yanıbaşınızda…

manastır

 

Gerçekten efsanevi bir yapı, gerçekten içine girmeden resimlerden hiçbirşey anlayamayacaksınız ve bu resimler emin olun güzelliğinden hiçbir şey yansıtmaya yetmeyecek size…

Biraz da içinden görüntüler sunmak istiyorum;

kütüphane

manstır

manastır 5

Gerçekten herkesin eğitim görmek isteyeceği efsanevi bir bina, ilginç bir şekilde tuğlalar ile örülmüş ve girilmesi yasaklanmış odaları görünce hayretinizi gizleyemeyeceksiniz.

Hemen binadan çıktıktan sonra yanıbaşında olan San Nicolo Kilisesini göreceksiniz.

Kilise garip bir şekilde tamamlanmamış, ve tuhaf bir biçimde duruyor, beni çok etkilemedi açıkcası…

san nicolo

Evet buradan da çıktıktan sonra artık hemen hemen son duraklarımızdan biri olan ve şu anda müze olarak kullanılan şehrin kalesi Ursino Kalesi’ne doğru ilerliyoruz. Kalenin içine giriş malesef ücretli 10€ gibi fazla bir bedelle müzeyi gezebiliyorsunuz. Şahsen 10€ verip girmedim ben, dışarıdan çektiğim fotoğrafları sizle paylaşarak yoluma devam edeceğim…

ursino

ursino 2

Evet gezilecek görülecek yerleri gördükten sonra, tabiki her şehirde olduğu gibi burada da şehrin en yüksek noktasına çıkmadan durabileceğimi zannetmiyordum ve çıktım da, işte şehrin Santa Agata Bazilikasının tepe kısmından görüntüsü…

manzara

manzara

Şehire gelmişken Limana gitmeden olmaz, gerçi oturacak sadece 1 tane kafe olmasına rağmen sadece gitmiş olmak için limana da uğradım, işte size limandan da ufak bir hatıra…

port

Hepinizin sorduğunu duyar gibiyim, Etna’ya gitmedin mi diye. Evet Etna’ya da gittim, fakat şunu baştan bilmelisiniz ki, Etna’nın tepesi oldukça esintili ve soğuk. Şehir 24 derece iken orası 8 dereceye kadar iniyordu.

Etna’ya nasıl gidilir diyorsanız, Her sabah saat 09:00’da tek bir araç olarak (AST Otobüsü) Tren istasyonunun hemen yanından kalkan şehir otobüsüyle yaklaşık 2 saatlik bir yolculuktan sonra Etna’nın araç gidebilen son noktasına ulaşabiliyorsunuz. Burada turistik tesisler ve bir Cable Car, yani teleferik yer almakta. Burada biraz dinlendikten sonra teleferiğe atlayıp yukarılara doğru çıkmaya başlıyoruz. Teleferikten sonra yanlızsınız, eğer bir tur satın almadıysanız, ayak izlerininin yarattığı yolu takip ederek tepeye doğru yol almanız gerekiyor. Biz de teleferikten indikten sonra bir müddet yürüdük fotoğraflarımız çektik ve geri döndük.

etna

Eğer otobüsle uğraşmam derseniz, 75€ gibi bir bedelle Taormina ile birlikte tüm gün sürecek yemek vs. herşey dahil turlar düzenleniyor, fakat bana pahalı geldiği için ben kendi turuma kendim çıkmaya karar verdim.

Evet ben şehre tam 2 gün vermiştim, geri kalan 2 günümden 1 ini Taormina diğerini ise Siracusa‘ya ayırmıştım. Sizlere bu iki şehri, ayrı yazılarımda tanıtmaya çalışacağım fakat sadece bilgi olması açısından Taormina’ya ve Siracusa’ya nasıl gidilir bunları bu yazımda anlatacağım…

Taormina ve Siracusa’ya gitmenin en kolay yolu Otobüs Terminalinin arka tarafında yer alan Interbus (Etna Transporti) firmasının otobüsleri ile gitmek. Gidiş Dönüş fiyatı 8,5 € gibi bir rakam. Biletleri otobüsten, internetten veya satış ofisinden alabilirsiniz. İnternette interbus(etna transporti) sitesinden saatlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Siracusa’nın saatleri biraz daha seyrek fakat Taormina’ya oldukça sık otobüs kalkıyor.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, central bus station’dan kalkan otobüslerle interbus otobüslerini karıştırmamanız. interbus otobüsleri ayrı bir terminalden kalkıyor, bu terminal hemen central station’ın arkasında yer alıyor. biz burada oldukça vakit kaybedip otobüsü kaçırmıştık, siz bu konuda dikkatli olursanız vakit kaybetmezsiniz.

Söylediğim gibi Taormina ve Siracusa’ya ayrı yazımda yer vereceğim.

Şimdi sizlere Catania’da nerede ne yenir , nerelere gidilir bunlardan bahsedeceğim özetle…

Osteria Antica Sicilia 

Her daim canlı ve günlük balık yiyebileceğiniz eski ve harika bir balıkçı (Kişi başı maksimum ödenecek hesap 20€)

balık

balık

Trattoria Nuccio

Alternatif bir balıkçı, çok harika değil fakat uygun fiyatlı, taze balık var ise denenebilir Kılıç balığı spesiyalleri, kişi başı 12 €

Gece Hayatı

Gece Hayatı Piazza Vincenzo Bellini adlı meydanda gençlerin toplanması ile gece neşeleniyor, adım atacak hatta yürüyecek yer bile bulmakta zorlanıyorsunuz özellikle cuma ve cumartesi geceleri. Hemen bu meydanı kesen caddelerden Via Teatro Massimo caddesinde yer alan sırasıyla cafe ve publar şehrin en önemli gece hayatını oluşturan unsurlar. Özellikle mekan adı gece hayatı için vermeyeceğim çünkü tüm mekanlar hemen hemen dolu ve mekanı kendi zevkinize göre seçmeniz daha doğru olacaktır.

Bir tek disko tarzı bir mekan isterseniz Musical Action (MA) adındaki bir disco sizi tatmin edecektir.

Ev sahibi ile olan muhabbetimiz sırasında çok ilginç birşey söyledi bana o da şu ki, şehire metro yapmaya çalışıyorlar fakat yapamıyorlar çünkü kazdıkça toprağın altından antik şehirler çıkıyor. İşte böyle efsanevi tarihe sahip bir şehir Catania, her insan mutlaka bir kere bu şehri görmeli bu şehrin ruhunu yaşamalı.

Şimdiden sizlere iyi tatiller ve iyi eğlenceler diliyorum, her türlü sorunuzu mail atabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin