Gezelim Bilelim

Budva – Kotor Karadağ Gezilecek Yerler Rehberi

Vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerin hemen hemen en güzeli diyebileceğimiz Karadağ, Balkanlarda bulunan, gerek deniz tatili gerek ise kültür tatiili bakımından sizleri fazlaca doyuracak.

Sizlere Karadağ seyahatinizde yol gösterecek oldukça yararlı kısa ve özet bilgiler içeren Kotor ve Budva rehberimizi sunmaktan mutluluk duyarım.

Oldukça küçük ve gezmesi kolay şehirler oldukları için, çok fazla detaya inmeden sizler için yararlı olacak tüm detayları rehberimizde bulabilirsiniz.

stevi stefan

Stevi Stefan

Stevi Stefan: Budva yakınlarında hoş bir yer. Ancak buraya 1-2 saatten fazla ayırmanıza gerek yok derim. Sahilde yürüyüş yapıp birer kahve içip koydaki oteli dışarıdan görüp başka bir yerlere geçebilirsiniz. Burda ben denize girmeyi denedim ama su çok çok soğuktu. O yüzden yüzemeden sudan çıktım.

Kotor: Eski şehir çok hoşumuza gitti. Gezmeye değer diyebilirim. Kotorun olduğu koy da oldukça hoş. Çok büyük gemiler koya demirlediği için biz deniz e girmedik.Eski Şehirin içinde akşamları kiliselerden birinin önünde klasik müzik konseri oluyor 19.00 dan sonra. Belki dinlemek istersiniz.

kotor

Kotor

Tekne turu: Tekne turunu biz Budva’dan bulduk.Budvadan kalkan turun kendi otobüsüyle bizi Tivat’a götürdüler. Oradan tekneye bindik. Tekne büyüktü biraz da kalabalık ama çok da sıkışık değildi. Tur boyunca gittiğimiz koylarda hep marinalarda durdu. İnip binmek sıkıntı olmadı.

Turda önce Herzeg Novi diye bi şehire gittik. Burada da eski şehir vardı. Gezmek için 1 saat serbest zaman verdiler.Bir yandan da tekneden indiğimiz yerde denize girilebilecek küçük bir plaj vardı ama burada da eski şehiri gezmek bize daha cazip geldiği için biz denize girmedik.

herzeh

Herzeg Novi

İkinci durak Zanice isimli bir koydu. Yine 1 saatlik zamanımız vardı. Biz burada tercihimizi denize girmek yönünde kullandık. Turdakilerin bi kısmı küçük teknelerle Blue Cave diye bir mağarayı görmeye gittiler.Anlattıklarına göre mağarada tekneden atlayarak yüzülebiliyormuş.

Daha sonra Kotor’a doğru yola çıktık. Kotor’a varmadan önce Perast kıyısındaki Our Lady Of the Rocks die tanıttıkları bir adada durduk. Küçücük adadaki kiliseyi gezdik. Burada da 1 saat zaman verdiler ki zaman bize aslında gereksiz fazla geldi.

our lady
Our Lady Of Rocks

Tekne turumuzun son durağı Kotor’du. Yine 1 saat zamanımız vardı. Oradaki zaman yetmediği için biz başka bir gün tekrar gittik.

Genel olarak tekne turunu değerlendirirsem. Güzeldi diyebilirim.

Cetinje: Karadağ’ın eski başkenti. Gezmenizi tavsiye ederim. Küçük bir yer. Gezilecek güzel müzeler v.b. var. Buradan taksiyle 12-15 EU aralığında Lovcen isimli doğal parka gidebilirsiniz. Biz hava kötü olduğu için gitmedik ama manzaranın çok güzel olduğunu söylemişlerdi. Yalnızca Lovcen ın yolu biraz fazla virajlıymış diye duyduk.

Budva: Biz Budva’da kaldık. Kaldığımıza da çok mutlu olduk. Yemek konusunda oldukça çok alternatif var. Bütün sahil plaj zaten. Şezlonglar 2li 15 EU civarında. Budva’da da Kotordakinden biraz daha ufak bir eski şehir mevcut.

Genel olarak yemek fiyatları 1,5EU ya hamburger-pizza da var. Normal yemek de(5-11 EU aralığında). Budva ‘da ağırlıklı olarak deniz ürünü var. Çok spesifik bir yemekleri yok açıkçası. Biz son akşamımızda Budva’daki Jadran isimli baya eskiden beri var olan bir restoranda yemek yedik. Memnun kaldık.

Budva etrafında çok sayıda koy varmış. Bizim zamanımız yetmediği için çok fazla göremedik.Ama internetten Budva çevresi koylar diye arama yaparsanız gerekli bilgilere ulaşırsınız diye düşünüyorum.

Daha kuzeyde olan bizim gitmek isteyip hem yol uzun olduğu hem de çok zamanımız olmadığı için gidemediğimiz, Ostrog Manastırı, Tara Kanyonu ve daha güneyde olan Skadar Lake e zamanınız olursa gitmenizi tavsiye ederim.

ostrog
Ostrog Manastırı

Son olarak; taksi çok ucuz değil havaalanından taksiyle bir yere gideceksiniz mutlaka offical olanları kullanın.

Size şimdiden iyi gezmeler diliyorum…

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin