Gezelim Bilelim

Yurtdışına Çıkarken Seyahat Sağlık Sigortası Yapılmalı mı?

Yurtdışı’na turistik amaçlı giden kişilerin çoğalmasıyla birlikte bu günlerde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de, Yurtdışına çıkarken sağlık sigortası yapılmalı mı yapılmamalı mı?

Aslında bu sorunun kesin bir cevabı yok, şöyle ki;

  1. Eğer gideceğiniz ülke için süresi dolmamış bir vizeniz yoksa ve sıfırdan yeni bir vize alıyorsanız mutlaka en az 30.000€ kapsamlı bir sigortaya sahip olmak mecburiyetindesiniz. Bu sigorta aynı zamanda orada kalacağınız günün tarihlerini kapsamalı. Zaten vize başvurusu yapacağınız zaman gerekli evraklar içinde bu evrağı da göreceksiniz. Her vize işlem merkezinde sigorta yapan bir banko mutlaka bulunuyor fakat bu bankolarda yaklaşık 2-3 € daha fazla ücret ödersiniz. Ben şahsen sigortalarımı bankalarda yaptırıyorum.
  2. Eğer mevcut bir vizeniz var veyahut vizesiz girilebilen bir ülkeye gidiyorsanız böyle bir mecburiyetiniz yok. Demem o ki, yurtdışına çıkarken yapılan seyahat sağlık sigortası sadece vize alırken mecburi. Onun dışında herhangi bir yerde sorulmuyor.

Bir diğer taraftan bakacak olursak, çoğu yerel sağlık sigortalarının (tamamlayıcı veya genel) yurtdışında da geçerli olan paketleri oluyor. Mutlaka sigortanız var ise, kapsamında yurtdışı geçerliliği olup olmadığını sormanızı öneririm.

Özetleyecek olursak, aslında bilmediğiniz bir ülkeye gidiyorsunuz, başınıza ne geleceğini hiçbir zaman bilemezsiniz, bu sebeple bence her ne olursa olsun okadar para verip tatile çıkıyorsanız 6€ gibi bir bedel vermekten de kaçmayıp işinizi garantiye almanızı öneririm.

Şimdiden sağlıklı yolculuklar…

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin