Gezelim Bilelim

Santorini Gezilecek Yerler Rehberi

Santorini adası ve çevresindeki adalar volkanik patlama ile oluşmuş, o sebeple de yine Mikanos adasında olduğu gibi gemiler Mikanos’a yanaşamıyor ve botlar ile adaya yanaşılması gerekiyor.

Ayrıca bu adanın volkanik patlama ile oluşmuş olması ada da bir sahil yerleşkesinin olmamasına, adanın tepede kalmasına ve adaya yanaştıktan sonra uzun ve dik bir yokuşu yürüyerek veya teleferikle adaya çıkmanıza sebep oluyor.

 

oia-yunanistan

 

Bu volkanik patlama ile ilgili olarak; Platon’un, Atlantis kıtası üzerinde yazdığı esere referans olduğuna da inanıldığını belirtmek isterim. Adanın tepesine çıkmanız için 3 seçeneğiniz var. Teleferik, merdiven ve eşekler ile yukarı çıkabilirsiniz. Merdiven ile tepeye çıkmak hele ki yaz aylarında ücretsiz ama imkansız bir seçenek olarak görülüyor ki 1 saatten önce çıkamayacağınızı garanti ederim ve bu da oldukça büyük bir zaman kaybı, eğer ki değişik bir deneyim isterseniz eşek ile çıkabilirsiniz, fakat oradaki eşeklerin halini gördükten sonra acıyıp zaten çıkmak istemeyeceksiniz; en hızlı şekilde ve vakit kaybetmeden ulaşmak istiyorsanız teleferik ile çıkmanızı öneririm, inerken merdivenleri yayan olarak kullanabilirsiniz.Fakat unutmayın ki bu yolculuğunuz eğer eşşekler üzerinize koşarak çıkmaz ise en az yarım saat sürecek, bu sebeple yayan olarak inip çıkmayı tercih etmemenizi öneririm. Eşekler çok fazla ve bu yolculukta sürekli üstünüze doğru koşuyorlar ve her tarafta eşek dışkısı uçuşuyor.

Santorini’nin volkanik sahilleri sırasınca gezmek için sizlere ATV ve araba kiralama seçenekleri oldukça fazla ve gelen turistlerin hemen hepsi Santorini’nin volkanik sahillerini kuzey-güney şeridi boyunca bu şekilde geziyor ki, biz de ATV ile sahil şeridini arşınladık.

 

1

Oia

 

Benim size tavsiyem gemiden iner inmez bir rentacar a gitmeniz ve ATV kiralamanız, zira beklerseniz kiralayacak ATV veya araba kalmayabiliyor. Motorsiklet kiralamak için motorsiklet ehliyeti gerekiyor unutmayın. Eğer iki kişi iseniz en ufak ATV sizin için yeterli olacaktır fiyatı 25€. Santori’nin en güzel sahilleri Perissa tarafında. Fira’da teleferikten indikten hemen sonra ATV ile Perissa sahillerinde denize giriyoruz.

Sahil ve deniz kumunun rengi volkanik oluşum olduğu için siyah, mutlaka terlik götürün yanınızda, volkanik olduğu içni ayaklarınızı fena yakabilirsiniz. Santorini’nin denizi az tuzlu, hafif soğuk ve çok berrak. Bu sıra şeridince bir çok beach mevcut. Biz vakit darlığından beach tercih etmedik, havlumuzu plaja serdik ve belimize havluları sararak giyinip soyunduk. Fakat Beachler de oldukça uygun, şezlonga para ödemiyorsunuz sadece yediğinizi içtiğinizi ödüyorsunuz. Ayrıca Perissa’ya giderken yol üzerinde birden çok şarap tadım mekanı göreceksiniz, eğer vaktiniz var ise, bu cennet köşesinde mutlaka şarap tadımına katılmanızı öneririm. Envai çeşit şarap ve peynir ikramlarını çok uygun fiyatlara tadabiliyor ve Santorini’nin eşsiz manzarasının tadını çıkartabiliyorsunuz.

 

 

 

Sonrasında sizlere dünyanın belki de en güzel şekilde dekore edilmiş restoranları, barları ve otellerinin bulunduğu adanın kuzeyindeki Oia’ya gitmenizi öneririm. Öyle ki Oia’da ünlü oyuncuların evlerinin de olduğu söyleniyor. Santorini ile ilgili görmüş olduğunuz tüm güzel mavi beyaz resimler Oia’da çekilmiş. Oia’ya gittikten sonra emin olun ki oradan ayrılmak istemeyeceksiniz, adeta ruhunuz dinlenecek. Oia’ya Fira’dan gitmek için kuzeye doğru ilerlemeniz yeterli, ATV ile yaklaşık yarım saatlik muhteşem bir dağ yolculuğundan sonra ulaşabilirsiniz.

 

büyük kilise

Fira’daki Mavi Kubbeli Kilise

 

Ada Merkezi Fira’da gezilecek çok fazla bir yer yok, genellikle hediyelik eşya dükkanları mevcut, bu sebeple Fira’da çok birşey görmeyi beklemeyin ve bence burada çok vakit de kaybetmeyin, Fira’da ilginizi çekebilecek benim gördüğüm tek yapı Mavi kubbeli kilise, orayı da gezmek sanırım 10 dakikanızdan fazla almayacaktır.

 

8

Fira Sokakları

 

Santorini’de akşam konaklamadığımız için gece hayatını çok bilemiyorum fakat giden arkadaşlarımın söylediğine göre Mikanos’u aratmayan bir gece hayatına sahipmiş. Kesinlikle ve kesinlikle Santorini’ye gemi yolculuğu olmadan uçakla da geleceğim. Bu cennet köşesinde gezmeye ve resim çekmeye doyamadım. Gelin resimleri beraber inceleyelim…

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin