Gezelim Bilelim

Monnickendam Gezilecek Yerler Rehberi

Amsterdam çevresi gezimizin kasabalar bölümünde son durağımız dönüş yolumuz üzerindeki Monnickendam Kasabası oluyor. Monnickendam yine eski bir balıkçı kasabası fakat döneminin deniz savaşlarında oldukça zedelenmiş ve büyük yaralar almış bir şehir. Özellikle deniz ticaretinin yoğun olduğu dönemlerde, korsanlardan çok çekmişler, hatta limanında korsan gemilerine rastlayabilirsiniz.

Monnickendam’a Nasıl Gidilir?

Öncelikle size aşağıdaki haritayı göstermek istiyorum.

www.localbus.nl sitesi üzerinden 10€’ya satın alabileceğiniz bir bilet ile yukarıdaki haritada gördüğünüz tüm güzergahları 1 gün boyunca sınırsız olarak otobüsle gezebilirsiniz. Firmanın adı EBS.

Amsterdam merkezi tren garına girip dosdoğru yürüyüp bilet gişelerinden de biletinizi alabilir veya vermiş olduğum adresten aldıktan sonra, PNR numarasını direkt olarak gişelere söyleyip biletinizi alabilirsiniz. İnternetten aldığınız biletler 1€ kadar daha uygun fiyatlı. Biletinizi aldıktan sonra otobüsler bilet aldığınız yerin hemen önündeki yürüyen merdivenlerden yukarıya çıkınca karşınıza gelecek duraklardan kalkmakta.

Bilet alacağınız yerden yukarıdaki haritayı ve kasabalar ile ilgili açıklamaların olduğu broşürü de alabiliyorsunuz. Yukarıdaki haritayı kısaca özetlemek gerekirse, örneğin Marken’e gitmek istiyorsanız, 315 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Edam’a gidecekseniz, 110,312,314,316 no’lu otobüslerden herhangi birine binebilirsiniz.

Şahsen ben rotamı en uzaktan başlayıp en yakına gidecek şekilde çizdim, sırasıyla Edam – Volendam – Marken – Monnickendam yaptım.

Monnickendam’a 315 numaralı otobüse binerek rahatlıkla gidebilirsiniz. Monnickendam Merkezi’ne gitmek için ineceğiniz durak Nieuwpoortslaan, Monnickendam. 

Bu durak zaten Monnickendam’ın girişindeki ünlü kilisesi De Grote Kerk‘in hemen karşısında. Burada karşıdan karşıya geçip ilk gezi noktanızı De Grote Kerk olarak belirleyebilirsiniz.

Biz malesef içine giremedik, o saatte kapalıydı.

İşte yukarıda görmüş olduğunuz kilisenin arkasına doğru ilerlediğinizde Monnickendam’a giriş yapmış oluyorsunuz. Bu kilisede dikkatimi çeken bir gariplik, arka kapısının yamuk olmasıydı.

Yukarıdaki resme bakacak olursanız, kapının bulunduğu üçgen yapının sola doğru yatık olduğunu göreceksiniz. Amsterdam’da da bir çok böyle yapı görmüştüm, tahminimce bilerek yapılmış birşey olmasa gerek. Toprağın yumuşak olmasından ötürü bu yapılar ince olduğu için sağa veya sola yatabiliyorlar.

Şunu söylemeliyim ki, Edam, Marken ve Volendam’ı gezdikten sonra Monnickendam diğerlerine göre biraz daha sönük kaldı. Biraz daha terkedilmiş texas cowboy kasabalarını andıran Monnickendam’ın en önemli caddesi Noordeinde gezilip görülebilecek en önemli caddesi burası. Diğer kısımları genel hatlarıyla diğer kasabalar ile aynı.

Noordeinde Caddesi’ndeki evlerin sanki üstünüze yıkılacak şekilde caddeye doğru boyunlarını büktüğünü görüyorsunuz. Bu da gerçekten bu caddeyi ilginç kılan unsurlardan bir tanesi.

Caddede ilerledikçe, karşımıza güzel yapılar da çıkmıyor değil,

Yukarıda resmini görmüş olduğunuz yapı Waterland Museum. Bu müzenin giriş ücreti 4.5€.

500 yıllık bu kulenin özelliği ise “Carillon” adı verilen çan takımının dünyada en eski çan takımı olması.

Caddeden ilerleyip yolumuza devam ettiğimizde kanalların üstünden geçen güzel köprüler, ve bu güzel köprülerin etrafında Türkiye’de pek ratslayamadığımız kuş türlerini görüyoruz.

Kasabanın içinde biraz yürüdükten sonra, limanı da bir görelim diyerek rotamızı limana çeviriyoruz.

Monnickendam’ın Noordeinde Caddesi’nden sonra en ilgi çekici noktası limanı. Gerçekten ufak ama tarihi bir çok gemiyi barındırmasıyla oldukça etkileyici bir liman.

Korsan gemilerinden tutun tarihi ticaret gemilerine kadar bir çok gemi görmek mümkün.

Kasaba gezimizde son durağımız olan Monnickendam’ı da bitirdikten sonra 315 numaralı otobüsümüze binerek Amsterdam’a dönüş yoluna geçiyoruz.

Tüm bu kasabaları gezmek yaklaşık 7 saat sürdü, fakat biz oldukça hızlı ve vakit kaybetmeden gezmeye çalıştık, çok fazla restoranlarda oturmadık.

Diğer kasaba yazılarımızı okumak isterseniz;

 Marken Gezilecek Yerler

Volendam Gezilecek Yerler

Edam Gezilecek Yerler

Amsterdam Gezilecek Yerler

Zaanse Schans Gezilecek Yerler

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin