Gezelim Bilelim

OHAL’de Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler


 

Sevgili seyahat severler, malum ülkemizin içinde bulunduğu Olağanüstü Hal durumundan dolayı, yurtdışına çıkışlarda birtakım ek güvenlik önlemleri söz konusudur. Bu sebeple önlemlerinizi önceden alarak ve aşağıdaki bilgileri okuyarak, karşılaşılması muhtemel sıkıntıları atlatmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Şunu unutmayın, mutlaka yurtdışına çıkacaksanız, 4 saat öncesinden havaalanında olmanız gerekiyor. GBT vs. gibi ek işlemlere tabi tutulduğunuz için, özellikle pasaport kontrolde çok yoğun bir sıra ile karşılaşıyorsunuz. Seyahatinizi tehlikeye atmamak için lütfen bu uyarımızı dikkate alınız. Yoksa bütün sene çalışıp beklediğiniz tatilinizden olabilirsiniz.

 

 

Umumi (Bordo) Pasaport Sahipleri

Açıklamalara göre Bordo pasaport sahiplerinin OHAL durumunda yurtdışına çıkmalarında herhangi bir belge zorunluluğu bulunmuyor. Sadece her zamanki 30 saniye süren pasaport kontrolünün GBT gibi işlemlere de tabi tutulmasından dolayı en fazla 3-4 dakika kadar sürüyor. Fakat sizlere tavsiyem, her an gelebilecek yeni talimatlara karşı, bağlı bulunduğunuz şirketin sigorta dökümünü ve “E-Devlet”‘ten alacağınız kendi sigorta dökümünüzü yanınızda bulundurun ki, olası bir sıkıntıda gümrük polisine gösterebilin.

 

Kamu’da çalışmakta olan Yeşil (Hususi) ve Hizmet Pasaportları

OHAL durumunda ekstra evraklar istenilmekte olan yeşil ve hizmet pasaportu sahipleri, mutlaka ve mutlaka, çalıştıkları kamu şirketinin bağlı bulunduğu “ilçe” veya “il” müdürlüklerinden “yurtdışına çıkışında sakınca yoktur” ibaresi bulunan belgeyi sağlamak durumundadırlar. Bu belgeyi sağlamadıkları takdirde, veya bu belgenin içeriğinde “yurtdışına çıkışında sakınca yoktur” ibaresi bulunmadığı takdirde yurtdışına çıkmalarına müsade edilmemektedir. İkinci bir talimata kadar sadece kimlik ile çıkılabilen Kıbrıs ve Gürcistan’a fiili kamu çalışanlarının çıkışına izin verilmemektedir.

 

Kamu’dan emekli yeşil pasaport sahipleri

Ohal durumunda kamudan emekli yeşil pasaport sahiplerinin yurtdışına çıkışında ekstra bir evrak talep edilmemektedir. Gümrük kontrolleri sırasından SGK’dan alınacak olan şifreli kontroller ile, şahsın yurtdışına çıkışında bir engel bulunmuyorsa, yurtdışına çıkışı sağlanacaktır. Fakat yine her an gelebilecek yeni bir talimat olabileceği göz önüne alınarak, emekli yeşil pasaport sahiplerinin SGK’dan emekli olduklarına dair ıslak imzalı bir belge almalarını ve yanlarında emekli olduklarına dair kimlik kartlarının bulunmasını tavsiye ediyorum.

 

Aileden dolayı Yeşil Pasaport sahipleri

Anne, Baba ve Eş durumundan dolayı yeşil pasaport almaya hak kazanmış pasaport sahipleri için, ise asıl pasaport sahibinin yukarıdaki durumlardan hangisine dahil olduğu ile bağlantı. Örneğin annesi öğretmen olan yeşil pasaportlu bir kişi, annesi fiili olarak çalışıyorsa, mutlaka annesinin çalıştığı kurumdan yurtdışına çıkışına bir mani yoktur yazısı almak durumunda.

Eğer annesi emekli olan bir kişi yurtdışına çıkacaksa, herhangi bir belgeye gerek duyulmuyor, sadece annesinin emekli olduğuna dair belgeyi SGK müdürlüklerinden almak durumunda.

 Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin