Gezelim Bilelim

Siena Gezilecek Yerler Rehberi

İtalya’da yaşayacak olsam, seçeneklerim arasındaki en güçlü aday kesinlikle Siena. Daha şehire girmeden, otobüslerin park alanından şehire bakınca adeta manzarası insanı büyülemeye yetiyor. Adeta bir ortaçağ şehri ve hayat tam olarak bu ortaçağ binalarında yaşanıyor. Siena basketbol takımını çalıştıran Ergin Ataman sayesinde Siena diye bir şehrin varlığından haberdar olmuştum, fakat bu şehrin en az Roma kadar turist çektiğini oraya gidince öğrendim. Şehrin dışardan manzarasını paylaşmak istiyorum öncelikle;

siena

Üstteki resimde sol tarafta gördüğünüz Aziz Katerina (St. Cateriniana) Kilisesi. Bu kilisenin çok önemli hikayeleri var, daha doğrusu kiliseye adını veren Aziz Katerina’nın. 1347 – 1380 tarihleri arasında yaşayan Aziz Katerina’nın o dönem yaygın olan veba hastalığını iyileştirdiğine inanılırmış. Hatta kilisenin kapısında Katerina’nın parmağıyla insanları iyileştirdiğine dair bir hikaye resmedilmiş.

Aziz Katerina,St. Catherine,Cateriniana,parmak,veba,basilica,bazilika

Oldukça minyon bir insan olan Katerina’nın ufak bir çocuk ölçülerinde olduğu söyleniyor. Kilisenin içinde kesinlikle fotoğraf çekmek yasak, çekmeye kalktığımda hemen görevliler gelip müdahale ettiler. Fakat tabiki Türk insanını durdumak mümkün olmamalıydı. Kameranın flaşını kapatarak sinsice fotoğraf çekmeye devam ettim. 1370’lerde yapılan Katerina’nın birebir resminin orjinali kilisede yer almakta hemen bir göz atalım;

IMG 0471

Resimde de görüldüğü gibi ufacık bir kafası olduğu görülmekte, ve resimde vebalı bir çocuğu parmağıyla iyileştirmeye çalışırken görülüyor. Hikayenin ilginç tarafları şimdi başlıyor… Sürekli vebalı insanlar ile münasebette olmasından ötürü, kendisi de veba hastalığına yakalanıyor Aziz Katerina ve veba hastalığından dolayı parmağı düşüyor. Dönemde yaşayan şahitlere göre parmağı düşen Aziz Katerina hiçbir acı hissetmiyor. Daha sonra da 33 yaşında vebadan hayata gözlerini yumuyor.

Şimdi doğal olarak soracaksınız, bu kilisede neden fotoğraf çekmek yasak? Çünkü Aziz Katerina’nın düşen parmağı ve orjinal kafatası halen burada! Evet yanlış duymadınız, Havası alınmış hazneler içinde Katerina’nın orjinal parmağı ve kafatası halen saklanıyor. Bugünlere kadar nasıl geldi, nasıl muhafaza edildi, bunu bilemiyorum ama gerçekten çok etkileyici bir sahneydi.

Evet fotoğraflarını da bir şekilde çekmeye çalıştım. Malesef çok kaliteli çekimler olmadı fakat yine de fikir edinmek açısından önemli.

st.catherine,kafa,siena,katerina

catherine,st. catherine,parmak,basilica,siena

kafa,st.catherine,katerina,siena,basilica

Kiliseyi bitirip çıktıktan sonra, Siena’nın eski dar ortaçağ sokaklarında ilerliyoruz. Sokaklar gerçekten çok etkileyici, günümüz ünlü markalarının ortaçağ binalarında satılmaları gerçekten insanı değişik bir havaya sokuyor.

siena,street,sokak

Dar sokakların sonunda Siena’nın en önemli meydanına ulaşıyoruz; Piazza del Campo. Bu meydanın özelliği her sene 2 Temmuz ve 16 Ağustos tarihlerinde 2 kere olmak üzere Palio adı verilen at yarışları bu meydanda başlayıp sokaklar boyunca devam etmekte. Şehrin 17 tane semti bulunmakta ve her semtin kendine has amlembli bayrakları bulunmakta. Bu yarışta ise bu 17 semtin en iyi atları seçilip, seçildiği semtin bayrağını temsil ederek yarışı birinci olarak bitirmek için koşar. Bu olayı izlemek için dünyadan binlerce turist Siena’ya akın eder. Ben kışın gittiğim için bu atları görme şansım malesef olmadı, bunun yerine Piazza del Compo’ya nazır bir cafe’de cappuccinomu yudumladım ve ortaçağın keyfini çıkardım…

piazza del campo,campo meydanı,siena

Campo Meydanı’nın ayrıntılı fotoğraflarını sayfanın alt kısmındaki galeride bulabilirsiniz. Yorgunluk kahvemizi içtikten sonra, ara sokaklarda gezmeye başladık. Siena şehrinin bir önemli kısmı da, dünyanın ilk bankası Siena’da kurulmuş (Banca Monte dei Paschi di Siena). 1472 Yılı’nda rehin dükkanı olarak kurulmuş ve bugünkü bankaların temelini oluşturmuş. Ayrıca bu bankanın diğer bir özelliği de, bankanın kuruluşundan sonra tüm müdürlerinin kafaları, heykeller şeklinde bankanın duvarlarına yerleştirilmiş.

Banca Monte dei Paschi di Siena,montepaschi,siena,bank

Yakın Çekim

montepaschi,siena,bank

Siena’yı gezmeye doyamıyorum, nereye kafayı uzatsam apayrı bir tarih apayrı bir güzellik karşılıyor beni. Tıpkı tüm İtalya şehirlerinde olduğu gibi, Siena’nın da büyük ve ünlü bir katedrali (Duomo) var. Bu katedral tıpkı Milano’daki Duomo’da olduğu gibi çok ince ayrıntılar kullanılarak yapılmış, tam anlamıyla bir sanat eseri diyebilirim. Hatta işi daha da ileri götürüp, İtalya’da gördüğüm en etkileyici katedral olduğunu söyleyebilirim. Katedralde yine çeşitli azizlerin heykel çalışmaları mevcut ve yine olağanüstü bir çan kulesi yer almakta. En üstteki üçgen kısımda İsa ve Havariler, varaklı desenlerle resmedilmiş.

siena duomo,siena cathedral,katedral,siena

Yine bir İtalyan oyunu olduğunu düşünüp dışı olağanüstü, içi çirkin katedrallerden biri olduğunu varsayıp umutsuzca içeri girdim. Girer girmez gözlerim kamaştı, neredeyse Vatikan’daki ayrıntıları ve gotikliği aratmayacak seviyede ince işlemeler, değişik dini hikayeler karşıladı beni. Duvarlarda birçok sanat eseri yer almaktaydı, İtalya’nın en ünlü sanatçılarından Bernini’nin eli bu katedrale büyük ölçüde deymiş, hemen hemen her yerde kendisinin eserleri yer almakta. Yukarda gördüğünüz yuvarlak camın iç kısmında da İsa’nın son akşam yemeği portresi camın üzerine resmedilmiş şekilde içerden gözükmekte, ayrıca Siena’nın ünlü kurt-kadın simgesinin de heykelcikleri bulunmakta. Roma Katolik mezhebine ait bir katedrali, bir de şapeli bulunmakta. Hayretler içinde etrafı inceledim, fakat çok fazla vaktim olmamasından ötürü doyamadan ayrılmak zorunda kaldım. Malesef içeride benim çektiğim resimler çok detaylı çıkmadığı için, kilisenin iç kısmının resmini wikipedia’dan kaynak alarak burada göstermek istiyorum, bu görüntüyü görmeden geçmek gerçekten olmaz.

siena,

Vakit darlığından, çok üzülerek Siena’yı terketmek zorunda kalıyoruz. Ama Siena kesinlikle 1 günde bitebilecek bir şehir değil. Kati suretle gelinip en az bir gece kalınması gereken, hatta ömrün geri kalanının geçirilmesi gereken kelimelerle anlatılamayacak muhteşem bir şehir. Gerçekten İtalya’daki hiçbir şehirden bu ölçüde etkilenmedim, hatta Roma’nın İstanbul’a çok benzediğini varsayarsak benim için en enterasan şehir Siena idi. Kesinlikle çıkmak istemedim. Gerek alışveriş olanaklarının çağdaşlığı, gerek insanlarının sıcaklığı, gerek ambiyansı olarak tam anlamıyla yaşanılacak bir kent. Ayrıntılı fotoğrafları lütfen sayfanın alt kısmından inceleyin, biraz olsun fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Eğer İtalya’ya gitmeyi düşünüyorsanız da , direk olarak Siena turları yapmıyor tur firmaları fakat hemen hemen hepsi ekstra turlar düzenleyerek Siena’ya götürüyorlar, kesin kez Siena’yı gidin görün haklı olduğumu göreceksiniz.

Nerede Kalınır?

Turlar direk olarak tur düzenlemedikleri için malesef konaklama şehri olarak Siena’yı tercih etmiyorlar. Bunun bir diğer sebebi de Siena’da konaklamanın biraz pahalı olması da olabilir. Genelde tamamı ortaçağ binalarından oluştuğu için butik otelleri de gecelik 100€’nun altında olamayabiliyor, özellikle sezonda bu fiyat katlanarak yükseliyor. Münferit gidiyorsanız hostel tercih edilebilir. Hostel tercihlerinizde ise 30€’ya kadar fiyatlar inebiliyor. Tabiki hostel tercih edip etmeyeceğiniz sizin tatil anlayışınıza kalmış…

Peki Ya Alışveriş?

Vaktinizin kısıtlı olmasından ötürü, alışveriş için Siena’nın doğru bir tercih olduğunu söyleyemem. Zaten değerli olan vaktinizi Siena’da alışveriş için değil, tarihi görmek için harcamanız çok daha mantıklı olacaktır. Fakat illa da alışveriş diyorsanız, modern hayatımızda yer alan tüm markaların mağazaları Siena’nın ortaçağ binalarında yer almakta, tabi fiyatlar normallerinden biraz daha pahalı olarak. Zaten Siena genel olarak diğer şehirlere göre biraz pahalı, yani alışveriş için de çok fazla turistlere hitap etmemekte. 17 tane semtinin olduğundan bahsetmiştim, Siena’dan hatıra olarak büfelerde satılan bu semtlerin bayraklarından satın alabilirsiniz, fiyatları oldukça uygun. Bunun dışında yine italya-siena magnetleri çeşitli hediyelikler burda da var, fakat bu tip hediyelikler için doğru bir şehir değil Siena.

Yiyecek İçecek ?

İtalya’nın her şehrinde olduğu gibi pizza, lazanya ve makarna burada da yiyebilirsiniz.  Restaurantların çok pahalı olduğunu ve %10 servis ücreti eklediklerini de unutmadan Siena’da yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin