Gezelim Bilelim

Taormina Gezilecek Yerler Rehberi

Sicilya’nın belkide en güzel noktalarından biri Taormina. Hepinizin bildiği gibi Türkiye’den Taormina’ya direkt olarak ulaşım malesef yok, zaten Taormina’nın havaalanı da yok. Bulunduğu konum itibariyle oldukça yüksekte, hatta tabiri caizse dağın başına konuşlanmış güzel mi güzel bir şehir Taormina.

Taormina’ya giderken aşağıda Isola Bella (Güzel Ada) isimli , karadan yürüyerek çıkabildiğiniz ilginç bir adayı göreceksiniz, burası da turistlerin uğradığı hatta denize girip adaya tırmandıkları ilginç noktalardan biri.

isola bella

Catania’dan Taromina’ya Otobüs ile nasıl gidilir?

Taormina’ya gitmenin en kolay yolu Catania ilinden Otobüs Terminalinin arka tarafında yer alan Interbus (Etna Transporti) firmasının otobüsleri ile gitmek. Gidiş Dönüş fiyatı 8,5 € ve yaklaşık 1 saat 10 dakika sürüyor. Biletleri otobüsten, internetten veya satış ofisinden alabilirsiniz. İnternette interbus(etna transporti) sitesinden otobüs kalkış saatlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında otobüs sayıları oldukça artıyor.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, central bus station’dan kalkan otobüslerle interbus otobüslerini karıştırmamanız. interbus otobüsleri ayrı bir terminalden kalkıyor, bu terminal hemen central station’ın arkasında yer alıyor. Biz burada oldukça vakit kaybedip otobüsü kaçırmıştık, siz bu konuda dikkatli olursanız vakit kaybetmezsiniz.

Catania’dan Taromina’ya Tren ile nasıl gidilir?

Catania Central Train Station’dan kalkan trenlerle Taormina’ya tek yön 6€’ya rahatlıkla gidebilirsiniz, tren yaklaşık 40 dk’da taormina’ya ulaşıyor fakat Tren’in sıkıntısı şu ki, Taormina Tren garı deniz seviyesinde fakat Taormina dağın tepesinde olduğu için, Taormina Tren Garı’ndan da tekrar otobüse binerek yukarı çıkmanız gerekiyor. Bu sebeple hem iki kere ücret ödememek hem de tek seferde gitmek adına otobüs daha kolay bir tercih.

Taormina Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Taormina’ya yarım gün fazlasıyla yetiyor, fakat buraya aslında ne için geldiğiniz ayıracağınız zamanı belirlemenizde daha etkin bir rol oynuyor. Şöyle ki, kafa dinlemeyi severim, çok fazla heyecan aramam sakinlik ve kalite isterim diyorsanız Sicilya’da Catania yerine Taormina’da kalabilirsiniz.

Size kısaca özetlemek gerekirse, Taormina’da görülmeye değer başlıca yapılar şunlardır diye sayabileceğimiz çok fazla nokta yok. Taormina başlı başına her sokağı ayrı güzel olan her yapısının kendine ait ayrı bir havası olan bir şehir. Yani devasa yapılar, çok özellikle keşif noktaları Taormina’da malesef ki yok.

Malesef dedik ama, şundan emin olabilirsiniz ki, Sicilya sınırları içersinde görüğüm en güzel şehir Taormina, gerçekten tam bir doğa harikası diyebilirim.

Otobüs’ten indikten sonra, 10 dakika kadar yokuş yukarı tırmanıp, tarihi Taormina kapısından içeri giriyorsunuz.

Şehrin başlıca görülmesi gereken noktaları:

Antik Tiyatro

antik Tiyatro

Antik Çağ’dan kalma bu yapı gerçekten konumlandığı nokta ve özelliğini korumuş olmasıyla oldukça güzel bir yapı, Okları takip ederek rahatlıkla tiyatroyu bulabilirsiniz. Giriş öğrenci 5€, Yetişkin 10€. Aslında size şöyle bir ipucu verebilirim, girip gezip fotoğraf çekmeniz en fazla 10 dakika. Başka herhangi bir gezilecek yeri yok, ben açıkçası 10€ verdiğime biraz pişman oldum, fotoğraflarına bakmak fazlasıyla yeterli olurmuş, ama yinede gitmişken görürüm diyorsanız siz bilirsiniz.

Palazzo Corvaja

14. yy’ın sonlarında yapılmış olan bu yapı, oldukça güzel korunmuş fakat fazla bir özelliği olduğunu söyleyemem.

Duomo di Taormina

duomo

Taormina’nın en büyük ibadethanesi. 1400 yılında, eski kalıntıları olan küçük bir kilisenin üzerine inşa edilmiş. Biz gittiğimizde içi bakımda olduğu için içine giremedik, dış tarafının resimlerini sizlerle paylaşıyorum.

San Guiseppe Meydanı ve Kilisesi

meydan

meydan taormina

San Guiseppe Meydanı gerçekten benim ömrümün geri kalanını geçirmek isteyebileceğim bir nokta. Önünüz Alabildiğine deniz manzarası, arkanız ise tarih… Gün boyunca hareketli olan bu meydanda içeceğinizi alıp bir banka oturup denizin tadını çıkarırken hemen arkanızda İtalyan Müziği yapan sokak çalgıcıları ve dans eden yaşlı bayanları izlemek gerçekten çok keyif veriyor.

Palazzo Ciampoli

ciampoli

1412 Yılında inşa edilmiş olan bu palasın bahçesine Palazzo Vecchio adında efsanevi bir otel yerleştirilmiş, bu otele gücümün yeteceğini sanmıyorum fakat gerçekten cennetin ta kendisi olduğunu söyleyebilirim, enfes bir bahçesi ve uçurum kenarında müthiş bir havuzu bulunuyor.

Castello di Taormina

castello

Kafanızı biraz yukarı kaldırdığınızda dağın daha da tepesinde Taormina Kalesi’ni göreceksiniz. Buraya çıkmak için yaklaşık 45 dakika süren dolambaçlı dik bir yokuşu tırmanmanız gerekiyor. Aynı zaman ufak da bir kilise mevcut Taormina Kalesi’nin yanında. Özellikle yaz aylarında çıkmanın çok mümkün olduğunu düşünmüyorum, ben kasım ayında gittiğim için dinlene dinlene çıkabildim, ama çok da gerek olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

Evet başlıca Taormina’nın gezilecek yerlerini yukarıda özetledim. Fakat dediğim gibi aslında Taormina’nın içini gezip sokaklarında kaybolmak başlı başına bir olay.

Taormina’nın lav taşları ve özellikle mercan taşları oldukça ünlü. Çok uygun fiyatlara mercan kolyeler, mercan bileklikler ve lav taşından yapılma envai çeşit takı ve süs eşyası bulabilirsiniz. Taormina pahalı diye düşünmeyin Catania’da veya Siracusa’da bulamayacağınız birçok çeşit hediyelik eşyayı çok ucuza taormina da bulabilirsiniz. Ben şahsen birkaç tane aldım, geri kalanını Catania’dan alırım diye düşündüm ama bu kadar güzel ve uygun fiyatlılarını bulamadım, siz mutlaka alacağınız hediyelikleri buradan alın bana sorarsanız.

bileklik lav taşı

Yukarıdaki fotoğrafta mercan ve lav taşı karışımı kibar bilekliğimi görüyorsunuz, sadece 4€…

Taormina’da nerede ne yenir?

bambar

Taormina’da kesinlikle ve kesinlikle gidilmesi gereken en önemli nokta BAM BAR.

Adının bar olduğuna bakmayın çok güzel bir pastane ve Sicilya da yiyebileceğiniz en güzel Granite leri burada yiyebilirsiniz, çileklisinden tutun mangolusuna kadar bir çok çeşit var. Tabiki benim size tavsiyem bademli olanından ve üstüne krema koydurarak yemeniz.

bambar 2

Bir diğer önerebileceğim nokta Roberto Laboratorio Pasticceria bu mekanda da Sicilya’nın en iyi cannoli tatlılarından birini yiyebilirsiniz. Mekan oldukça küçük ve salaş ama Cannoli’si gerçekten yediklerim arasında en iyilerinden biriydi.

Bu saydığım mekanlarda manzara malesef yok, Taormina’ya geldim manzara da isterim diyorsanız size önerebileceğim bir diğer mekan C&G Cioccolato e Gelato isimli pastane. Çok güzel bir konuma sahip olan bu mekan baştan aşağı deniz görüyor, mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Eğer denize girmek istiyorsanız Taormina gerçekten güzel bir seçenek olabilir Sicilya için. Zira Sicilya’nın denizini ben çok beğenmedim, dalgalı ve berrak değil. Özellikle İsola Bella’nın olduğu bölgede denize girmek ve adaya yürüyerek çıkmak enteresan olabilir. Mevsim itibariyle biz denize giremedik malesef.

Şimdi ise sizleri Taormina’nın eşsiz sokakları ve manzaralarıyla baş başa bırakacağım, emin olun aşağıda göreceğiniz resimler buranın güzelliğini anlatmaya yetmeyecektir. Şimdiden iyi gezmeler…

kale

manzara

manzara taormina

meydan taormina

taormina streets

streets of taormina

taormina streets

streets of taormina

 

 

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin