Gezelim Bilelim

San Gimignano Gezilecek Yerler Rehberi

Defalarca kuşatılan fakat alınamayan ortaçağın Manhattan’ı, San Gimignano… Tarih boyunca birçok kez kuşatılmış fakat yüksek bir dağ üzerine kurulmuş ve yüksek surlarla çevrilmiş olması sebebiyle korunmayı ve bugünlere kadar gelmeyi başarmış.

Bir şehir düşünün, surlarla kaplı… Adeta bir kalenin içinde yaşıyorsunuz, ve şehrin içindeki istisnasız her yapı 14.yy’dan kalma. Yüksek surları sayesinde, sert kış şartları da şehri bozamamış. Ortaçağın Manhattan’ı olarak adlandırılmasındaki sebep, şehirde o zamanlarda eşi benzerine çok fazla rastlanmayan dev gökdelen taş binaların olması. Öncelikle şehrin girişine bir göz atalım…

san gimignano,giriş,surlar,kale,italya,toscana

Gördüğünüz üzre, şehrin her tarafının bu şekilde surlarla çevrelendiğini düşünürsek, bu kale şehrinin feth edilmesinin imkansız olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Bahsettiğimiz gökdelenler, şehire kilometrelerce uzakta iken bile görülmekte. Bu kulelerin çok ilginç bir hikayesi var… San Gimignano’da 12.yy’da yaşayan varlıklı aileler refahlarını ve zenginliklerini belgelemek, yani kendi reklamlarını yapmak için bu kuleleri dikerlermiş. Kule ne kadar yüksekse, o aile okadar zengin demekmiş.

san gimignano,manhattan,italya,toscana,kule,tower

Bu kulelerden zamanında 72 tane kadarmış fakat, kimileri şehrin güzelliğini çekemeyen krallar tarafından kestirilmiş kimileri zamana yenik düşmüş ve günümüze kadar 14 tanesi gelebilmiş. Yukarıda görmüş olduğunuz kulenin içinde halen yaşayan insanların var olduğunu görmek gerçekten çok enteresan. Zaten şehire girdiğinizde yaş ortalamasının oldukça yüksek olduğunu göreceksiniz. Sizde taktir edersiniz ki böyle bir şehirde yaşamanın çok da eğlenceli olduğu söylenemez. Fakat kesinlikle İtalya’ya gelince gezilip, görülmesi gereken bir şehir.

Dar sokakları takip ettiğinizde, yine alışık olduğumuz bir isim olan Piazza del Duomo Meydan’ına ulaşıyorsunuz. Burada yer alan 55metre uzunluğundaki kulenin tepesine çıkabilme şansınız bulunuyor. San Gimignano’nun ve etrafındaki yeşil vadilerin olağanüstü manzarasını görmek için bu Podesta or Torre Grossa adlı kuleye cüzzi bir ücret karşılığında çıkabilirsiniz.

san gimignano,palazzo del popolo,italya,toscana

Ayrıca üstte gördüğünüz Palazzo del Poppolo müzesi de San Gimignano’nun gezilip görülmeye değer tarihi miraslarından, içerde hediyelik eşyalar satılan ufak bir dükkan ve freskler bulunmakta. Yazımda daha önce bahsettiğim gibi şehir defalarca kuşatılmış fakat alınamamış. Birçok savaşı galibiyetle tamamlayan San Gimignano halkı, kazandıkları her savaş için duvarlarına bu galibiyetleri simgeleyen şekiller kondurmuş…

san gimignano,italya,poppolo,savaş,madalya

Piazza del Duomo ‘ya adını veren San Gimignano’nun en büyük Katedrali de şehrin tarihi dokusunu aynen yansıtıyor, gezilip görülmeye değer bir katedral, fakat kışın açılış kapanış saatleri değişiklik gösterebiliyor, gittiğinizde kapalı olma olasılığı da yok değil. Ama yinede önündeki merdivenlere oturup hatıra fotoğrafı çektirmenize engel teşkil etmeyecektir. Hemen alttaki resmin tepesindeki hac işaretinden de anlayacağınız üzere, katolik mezhebinin genel olarak benimsendiği bir kent San Gimignano…

san gimignano,italya,duomo,piazzo del poppolo,piazzo del duomo,toscana

Şehrin bir diğer önemli özelliği ise, “dünyanın en iyi dondurmacısı” ünvanını taşıyan ünlü dondurmacı dükkanının da burada bulunması. Fakat kendisinin karnı tok olsa gerek ki kışın dükkanını açma gereği duymamış, malesef kışın gittiğimiz için bu ünlü dondurmalardan yeme fırsatını yakalayamadık. Yinede gidip görecekler için dükkanın fotoğrafını paylaşmak istiyorum…

san gimignano,gelato,ice cream,toscana,italya,italy

Toscana bölgesinin toprakları tarıma çok elverişli, San Gimignano da bu çevrede bulunuyor ve dünya üzerindeki en kaliteli ve çeşitli üzüm bağları San Gimignano etrafında bulunuyor. Hatta zengin ve doğaya meraklı turistler için özel turlar düzenleniyor, bizzat üzüm toplama ve şarap yapımı kursları köylüler tarafından isteyenlere verilebiliyor, bir nevi kendi şarabınızı kendiniz yapmış oluyorsunuz, bana soracak olursanız kendimi böyle bir macera için çok da hazır hissettiğimi söyleyemem ve bu cazip teklifi kibarca geri çevirdim…

Üzümün olduğu yerde takdir edersiniz ki şarap da mutlaka olur. Şehirin içinde çok fazla sayıda şarap dükkanı ve makarna dükkanları bulunmakta. Olağanüstü şarapları çok uygun fiyatlara San Gimignano’da bulabilirsiniz. Size tavsiyem şarap stokunuzu San Gimignano’dan yapmanız, emin olun ki hiçbir yerde bukadar kaliteli şarapları bu fiyatlara bulmanız mümkün olmayacaktır. 3€ gibi bir rakama , fabrikasyon olmayan, el yapımı şarap aldığımı söylesem yeterli olur sanırım. Ayrıca, biz Türklerin bedesten tabir ettiğimiz eski yapılara benzer dükkanların içinde, hem ücretsiz şarap hemde ücretsiz peynir tadımı yapabilmeniz mümkün.

Pizza yapımı İtalya’da bir sanat adeta, pizzanın hamurunu süslerken bile ustaların ne kadar zevk aldıkları hallerinden belli oluyor. San Gimignano’da adım başı, butik pizzacılara rastlıyorsunuz. Eğer karnınız acıktıysa buradaki pizzacılardan kesinlikle pizza yemenizi öneririm. Buralarda pizzalar dilim dilim satılıyor, bizim bildiğimiz hamburger kağatlarına sarılıp adeta poğaça yermişcesine bizlere sunuluyor… Bunu bu şekilde bistro da yemenin tadı bile apayrı. Kesinlikle deneyimli ustaların elinden çıkan lezzetli pizzaları denemeden geçmeyin.

Toparlayacak olursak, İtalya’ya özellikle de Toscana bölgesine gidecekseniz, San Gimignano’yu görmeden kesinlikle geri dönmeyin. Ulaşımı biraz sıkıntılı, uzun süren bir yolculuk sizi bekliyor çok da virajlı oluduğunu söyleyebilirim. Ama şehrin içine girdikten sonra herşeyi unutacağınıza emin olabilirsiniz.

Nerde Kalınır?

San Gimignano ufak olması sebebiyle çok fazla vakit harcayacağınız bir şehir olmayacaktır, fakat kesinlikle gezilip görülmesi gerekir… En fazla 3 saat içinde şehri tamamiyle bitirebilirsiniz. Bundan dolayı bu şehirde konaklamak size zaman kaybı olacaktır. Tarihi dokusundan ötürü otellerin de ortaçağ binalarında konuşlanması sebebiyle otel fiyatlarının da oldukça yüksek olacağını tahmin edebilirsiniz.

Peki Ya Alışveriş?

San Gimignano üzüm bahçelerinden elde edilen ev yapımı şaraplardan kesinlikle yoğun miktarda stoklamanızı öneririm, bu fiyatlara dünyanın hiçbir yerinde bu kalitede şaraplar bulamayacağınıza emin olabilirsiniz. Yine ufak hediyelik eşya dükkanlarından, magnetler edinebilirsiniz, ben her gittiğim şehrin magnetini aldım hatıra olarak. Fakat San Gimignano yazılı magnetler çok yaygın değil, bulmakta güçlük çekebilirsiniz aramaktan yılmayın. Yine ev yapımı makarnalar da buralarda uygun fiyatlara alınabilir.

Yiyecek – İçecek ?

Ortaçağ binalarında hizmet veren butik pizzacıların deneyimli ellerinden çıkma lezetli dilim pizzaları yemeden, bedesten çarşılarında ücretsiz ikram edilen ev yapımı şarapları ve peynirleri tatmadan sakın ola San Gimignano’dan ayrılmamanızı öneririm.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin