Gezelim Bilelim

Cote d’Azur Şehirler Arası Ulaşım Rehberi

Cote d’Azur Şehirler Arası Ulaşım Rehberi

Cote d’Azur’a geldiyseniz ve eğer araba kiralamayı düşünmüyorsanız bu bilgiler gerçekten çok işinize yarayacak. 2017 Nisan ayıında bizzat tarafımdan denenmiş olan bu hatlar sizlere oldukça vakit kazandıracak ve zorluk çekmemenizi sağlayacak.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Cote d’Azur’da en hızlı transfer seçeneği tren. Oldukça rahat ve hızlı. Tren için ise birden çok seçeneğiniz mevcut, şöyle ki;

SNCF-TGV: Fransa menşeili bir firma trenleri temiz ve konforlu, fakat biraz ücretleri pahalı. Biletleri internetten veya SNCF Özel Kiosklarından alabilirsiniz.

Thello: Fransa-İtalya arası hizmet veren bir italyan firması, trenleri oldukça rahat ve Fransız trenlerine göre daha uygun fiyatlı günde 1 yada 2 seferi oluyor. (Marsilya’dan Nice’e giderken bu treni kullandım çok memnun kaldım). Biletleri thello ofislerinden veya internetten alabilirsiniz.

SNCF Lokal Trenler (TER): Sarı Kiosklardan biletlerini temin edebileceğiniz lokal trenler en uygun alternatiflerdir. Trenler daha eskidir ve daha çok noktaya uğradığından dolayı final noktanıza daha geç ulaşırsınız. Biletleri internetten de satın alabilirsiniz.

Lignes d’Azur’un biletlerini otobüs veya tramvay duraklarındaki kiosklardan alabilirsiniz. Bu biletler hem Tramvayda hem de otobüslerde geçerli ve fiyatı 1.5€

*Ayrıca Lignes d’Azur hatlarının cep telefonları için ingilizce desteği olan bir uygulaması mevcut. Bulunduğunuz konumu ve gitmek istediğiniz konumu girdiğiniz takdirde size nasıl ulaşabileceğinizi gösteren oldukça pratik bir uygulama. Appstore veya Googlestore’lardan indirebilirsiniz.

Nice’den Eze’ye nasıl gidilir?

Öncelikle dikkat etmeniz gereken konu şu ki; Eze’ye iki şekilde gidebilirsiniz. Birincisi Tren ikincisi Otobüs. Fakat Tren seçeneğini seçtiğiniz zaman Eze Mer durağında iniyorsunuz yani sahil şeridindeki tren garında iniyorsunuz. Bildiğiniz üzere Eze bir dağ kasabası ve eğer orada inerseniz Nietzche Yolu denilen çok zor bir patika yolu yaklaşık 2 saat yürüyerek Eze Village merkezine ulaşabilirsiniz.

Bu sebeple Nice’den Eze’ye mutlaka otobüsle gitmenizi tavsiye ediyorum.

82 No’lu Lignes d’azur  Otobüsleri direkt olarak kasabanın girişinde bırakıyor.

82 No’lu otobüslere Nice merkeze yakın binebileceğiniz durakları aşağıda belirttim, eski şehir merkezine en yakın olan durak BOYER durağı, buradan bineceğiniz otobüsle yaklaşık yarım saatte Eze’ye ulaşabilirsiniz.

Lignes d’Azur’un biletlerini otobüs veya tramvay duraklarındaki kiosklardan alabilirsiniz. Bu biletler hem Tramvayda hem de otobüslerde geçerli ve fiyatı 1.5€

İneceğiniz durak Eze Village

Nice’den Saint Paul de Vence’e Nasıl Gidilir?

Saint Paul’e tren bulunmuyor, eğer illa tren ile gitmek istiyorum derseniz Nice Ville Tren Garı’ndan Cagnes Sur Mer istasyonuna gidebilir ve buradan 400 numaralı otobüse binip Saint Paul’e geçebilirsiniz.

Fakat size tavsiyem direkt olarak Nice Şehir Merkezi’nden 400 numaralı otobüse binip hiç aktarmaya gerek kalmadan Saint Paul de Vence’ye ulaşmanız. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor fakat indi bindi ile uğraşmıyorsunuz ve Nice’in banliyo bölgelerini de görme fırsatını elde ediyorsunuz.

**Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta, tramvay ya da otobüs duraklarındaki kiosklardan satın aldığınız biletler bu otobüslerde geçmiyor. 400 numaralı hattın biletlerini otobüs şöföründen 1.5€ karşılığında satın alabilirsiniz.

Saint Paul de Vence otobüslerinin kalkış ve varış saatlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Nice Şehir Merkezi’ndeki 400 numaralı hattın geçtiği otobüs durağı da aşağıdaki gibi;

Otobüs saatinden 10 dakika önce durakta olmanız yeterli. Zaten şehrin merkezindeki ünlü parkta yer alıyor, çok rahatlıkla bulabilirsiniz durağı. Siz gittiğinizde otobüs orada bekliyor olacak.

Nice’den Cannes’a Nasıl Gidilir?

Nice’den Cannes’a gitmenin en kolay ve hızlı yolu SNCF trenleri ile gitmek. TGV trenleri 9,7€ (23 dk) TER trenleri 4,7€’ya (40dk) götürüyor. Doluluk oranına göre fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Eğer bukadar para vermem 1.5€‘ya otobüsle giderim diyorsanız. Lignes d’azur otobüslerinin 200 no’lu hattı ile 1.5 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Otobüs saatlerine güncel olarak buradan bakabilirsiniz.

Biletlerinizi yine otobüs şöföründen alabilirsiniz.

Otobüs Durağı yine Albert 1er / Verdun noktasında, rahatlıkla erişebilirsiniz.

Nice’den Grasse’a Nasıl Gidilir?

Nice’den Grasse’a gitmenin hızlı yolu yine Nice Ville tren garından trenle önce Cannes’a gidip oradan Grasse’a giden trenlere aktarma yapmak. Fakat bu seçenek size yaklaşık 12€ gibi bir bedele mal olacağı için, Grasse’a giderken size tavsiyem tren aktarması yerine Nice’den direkt otobüslerle indi bindi yapmadan Grasse’a ulaşmanız.

Lignes d’Azur’un 500 numaralı otobüsleri direkt olarak 1 saat 20 dk gibi bir sürede Grasse merkeze ulaşıyor ve fiyatı 1.5€. Otobüs biletlerinizi yine otobüs şöföründen satın alabilirsiniz.

Güncel Grasse Otobüs saatlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Durağımız yine yabancı değil, Albert 1er / Verdun noktasında, rahatlıkla erişebilirsiniz.

Nice’den Antibes’e Nasıl Gidilir?

Nice’den Antibes’e gitmenin en kolay ve hızlı yolu SNCF trenleri ile gitmek. TGV trenleri 6,4€ (13 dk) TER trenleri 4,6€’ya (27dk) götürüyor. Doluluk oranına göre fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Eğer bukadar para vermem 1.5€‘ya otobüsle giderim diyorsanız. Lignes d’azur otobüslerinin Cannes yönü 200 no’lu hattı ile 1 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Otobüs saatlerine güncel olarak buradan bakabilirsiniz.

Biletlerinizi yine otobüs şöföründen alabilirsiniz.

Otobüs Durağı yine Albert 1er / Verdun noktasında, rahatlıkla erişebilirsiniz.

Nice’den Monaco’ya nasıl Gidilir?

Nice’den Monaco’ya giderken size tavsiyem tren seçeneğini kullanmanız. Bu güzergahta tren oldukça ucuz. Nice Ville Tren İstasyonu’ndan TER trenleri ile 3.7€ gibi bir bedelle 23 dk‘da Monaco Tren Garı’na ulabilirsiniz.

Eğer illa otobüs ile gideceğim diyorsanız,

112 No’lu otobüslere Nice merkeze yakın binebileceğiniz durakları aşağıda belirttim, eski şehir merkezine en yakın olan durak BOYER durağı, buradan bineceğiniz otobüsle yaklaşık 45 dk’da Monaco’ya ulaşabilirsiniz.(1.5€) Otobüs saatlerine buradan ulaşabilirsiniz

Bir diğer otobüs seçeneği yine aşağıdaki şemada en üstte yer alan Vauban durağından kalkan 100X No’lu otobüsler ile yine 45dk‘da ulaşabilirsiniz. (1.5€) Otobüs saatlerine buradan ulaşabilirsiniz

Fakat en kolay otobüs, Menton istikametine gidecek olan 100 nolu otobüstür. Bu da Le Port adı verilen Nice Limanı durağından kalkmaktadır. Aşağıdaki şablonda yine yerini görebilirsiniz. Fiyatı 1.5€ otobüs şöföründen bilet alabilirsiniz. Otobüs saatleri için buraya.

Monaco’ya da gidiyorsanız otobüsle gitmeyin be 🙂

Nice’den Menton’a Nasıl gidilir?

Nice Ville tren istasyonundan Menton’a 5,3€ gibi bir bedelle 38 dk’da ulaşabilirsiniz. Tren oldukça konforlu ve hızlı bir alternatif.

Otobüs ile ucuza gideyim derseniz Menton istikametine gidecek olan 100 nolu otobüs ile rahatlıkla 1 saatte ulaşabilirsiniz. Bu da Le Port adı verilen Nice Limanı durağından kalkmaktadır. Aşağıdaki şablonda yine yerini görebilirsiniz. Fiyatı 1.5€ otobüs şöföründen bilet alabilirsiniz. Otobüs saatleri için buraya.

Nice’den Saint Jean Cap Ferrat’a Nasıl Gidilir?

Rottschild Evini görmek için Cap Ferrat’a gitmeye karar verdiyseniz, aşağıda haritası mevcut olan 81 No’lu Lignes d’azur otobüsleriyle 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Biletleri kiosklardan alabilirsiniz. 1.5€

Rottschild Evi için ineceğiniz durak Passable / Rottschild

Marsilya’dan Nice’e Nasıl Gidilir?

Marsilya’dan Nice’e gitmek için hem SNCF hem de THELLO’yu kullanabilirsiniz ama önceliğinizin THELLO olmasını öneririm hem daha geniş ve konforlu hem de daha uygun fiyatlı. Fakat tek sıkıntı Thello seferleri az olduğu için saat uygunluğuna bakmanız önemli. Ben 1 ay önce internetten aldım. Gidiş 20€ Dönüş 20€ 1. sınıf kompartman fiyatı.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin