Gezelim Bilelim

Paris’te Kesinlikle Gezmeniz Gereken Destinasyonlar Listesi

Fransa bir diğer adıyla romantizmin başkenti Paris. Bugün uçaklı Paris turları ülkemizden en çok tercih edilen turlar arasında yer alıyor.

Yurtdışı turlarına genel olarak bakarsak Fransa turları en fazla rağbet gören olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlamda ister yaz tatili için isterseniz kış turizmi için Paris mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Aslında sadece paris değil güzel bir Benelux Paris turu sayesinde hem enerjinizi tazelemiş olacak hem de farklı kültürlere tanık olacaksınız.

Paris’te gezilecek yerler hakkında paylaşım yapacağımız bu makalemizde ilk hatırlatmamız gereken şey yılın her mevsiminde buranın ziyaret edilebileceğidir. Paris’i yılda ortalama olarak 30 milyon turist ziyaret ediyor. Bu da şehrin gözalıcı ve etkileyici güzelliğinden kaynaklanıyor.

Paris’ e ilk geldiğiniz zaman görmeniz gereken yer Seine nehri. Burası şehri ikiye bölüyor. Ancak Eiffel kulesi, Notre Dame Katedrali, Concorde Meydanı, Louvre müzesi Paris geziniz sırasında görmeden gelmemeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Seine Nehri

Yukarıda da belirttiğimiz üzere listemizin en başına Seine Nehrini ekledik. Çünkü burada mükemmel bir tekne turu yapabilirsiniz. Nehrin etrafında görebileceğiniz çok yer var. Ve bunların büyük bir bölümü de Dünya mirası listesinde yer alıyor. Tekne turunu önermemizin nedeni daha sonra gideceğiniz Eiffel, Notre Dame Katedrali ve Louve müzesini uzaktan fotoğraflayabiliyorsunuz. Tekne turunuzu isterseniz yemekli olarak seçebilirsiniz. Her zaman dediğimiz gibi bir şehri keşfetmenin en güzel yolu eğer nehir varsa nehir turudur.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali Paris’e gelenlerin en çok görmek istedikleri yerlerden bir tanesi. Burada eskiden kral ve kraliçelerin taç giydirme törenlerinin yapıldığı bir mekân. Seine Nehri’nin kıyısında olduğundan dolayı mükemmel bir manzaraya sahiptir. Dünyada bu kadar önemli bir yere sahip olması ve tanınması Victor Hugo’nun romanından kaynaklanmaktadır.  Katedrali gördüğünüz zaman direk olarak dikkatleri kendi üzerine çekecek çünkü süslü ve ihtişamlı bir görünüme sahip. Yapılış tarihi ise 1163-1345 yıllar arasında olmuştur. İki tarafındaki kuleler ise gösterişi daha güçlü hale getirmiştir.

Ile de la Cite ve Ile Saint Louis

Paris’te gideceğiniz üçüncü durak ise Seine nehri üzerindeki adalardır. Notre Dame Katedrali Ile de la Cite adasında bulunuyor. Seine nehrinde tekne turu yaparken dinlenmeniz için kısa bir mola alabileceğiniz bir yer.

Charles de Gaulle Meydanı ve Zafer Takı

Burası Paris’te 12 caddenin kesişmiş olduğu bir nokta.  Burası Napolyon tarafından yapılmış. Kazandığı zaferler ve de komutanların isimleri burada bulunuyor. Her bir anıt 50 cm yüksekliğinde. Anıtın üzerine çıktığınız da ise Paris’in en güzel caddelerinin manzaralarına şahit olabiliyorsunuz.

Şanzelize Caddesi

Ve son olarak gelelim Şanzelize caddesine. Bu cadde dünyanın en şık caddeleri arasında yer alıyor. Ve yol boyunca duran ağaçlar yılın her mevsiminde caddeye ayrı bir güzellik ve hava sağlıyor. Cadde gündüz güzelliğinin yanı sıra gece ışıklandırmalarla da heyecan verici bir yer. Ve bu cadde üzerinde bir kafe de ya da restoranda yemek, yemek size çok iyi gelecek.

 

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin