Gezelim Bilelim

Alicante – San Juan Gezilecek Yerler Rehberi

Alicante belki de şu ana kadar çoğumuzun duymadığı bir şehir. Fakat benim için şimdiye kadar geçirdiğim en güzel tatillerden birini geçirdiğim yegane İspanyol Şehri.

Her ne kadar biz bilmesek de, İspanya’nın Ibiza ve Mallorca ile birlikte en popüler tatil beldelerinden biri. Hatta ve hatta İpsanya’nın yerli turistlerinin en çok tercih ettiği belde burası diyebiliriz. İbiza ve Mallorca’yı daha çok yabancı turistler tercih ediyor, bu sebeple fiyatları Alicante’ye göre oldukça pahalı.

Öncelikle Alicante’ye nasıl gidilir diye soruyorsanız, malesef ülkemizden direkt uçuş yok. Size gitmek için iki pratik yol sunabilirim. Birincisi ve en pratik yol, KLM Havayollarının Amsterdam aktarmalı uçuşlarını tercih edebilirsiniz. Ben bayram tatilinde gitmiş olmama rağmen 380 TL gidiş dönüş gibi bir fiyata yolculuğumu nihayetlendirdim.

Bir diğer seçenek ise, Barcelona’ya herhangi bir havayoluyla gidip, oradan aktarma yapmak ki bu biraz daha zor bir opsiyon.

Bir diğer önemli konu ise; Alicante’de nerede kalacağınızı seçmeniz. Alicante size iki seçenek sunuyor:

1) San Juan Bölgesi
2) Alicante Merkezi

1) San Juan: İspanya’nın altın kuma sahip mavi bayraklı ve 9 km’lik uzunluğuyla en harika plajı “Playa de San Juan” , aynı adı taşıyan bölgede bulunuyor.San Juan, Alicante’ye 8 km mesafede bir belde. San Juan’da da sahil boyunca çeşitli oteller ve kendine has gece hayatı ve gece eğlenceleri bu bölgede de bulunmakta. Tek handikapı merkeze uzak olması, ama bu handikapı dışında şehirden eksik kalan hiçbir yönü yok bana kalırsa

plaj san juan

2) Alicante Merkez: Alicante merkezde de çok çeşitli otel seçenekleri bulunmakta. Aynı zamanda Alicante’de de yaklaşık 1 km’lik bir plaj bulunmakta, hemen hemen San Juan ile aynı kuma sahip, fakat biraz da kirli ve kalabalık. Alicante merkezin dezavantajı, kalabalık olması ve plajının kirli olması.

manzara alicante

Ben San Juan bölgesinde konaklamayı tercih ettim. İspanyol arkadaşlarımın fikirlerini alarak verdiğim bu karar oraya gittiğimde ne kadar doğru bir karar verdiğimi gösterdi bana.

Neden diye soracak olursanız, Alicante, tamamını yürüyerek gezerseniz 1 tam günde gezeceğiniz bir şehir. Bu sebeple eğer gerçekten deniz tatili istiyorsanız, San Juan kısmını seçmeniz sizin için daha mantıklı olacaktır. Gezmek ve hareket istediğiniz zaman trene atlayıp 15 dakikada Alicante’ye ulaşabilirsiniz.

Hemen Havaalanından çıktıktan sonra kapıda Airport – City Center yazan mavi otobüsler var, bunlarla yaklaşık 20 dakikada Alicante şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Yolda giderken ben nereye geldim nekadar çirkin bir şehir diyebilirsiniz, sabredin merkeze gidince tüm duygularınız değişecek. İşte merkezde durakta inince karşınıza çıkan görüntü:

meydan alicante

Ben şahsen Alicante Merkez’de yer alan “Blue Bike” ismindeki bisiklet kiralama şirketinden 4 günlük bisiklet kiraldım (25€ 4 günlük). Ücret pazarlık gücünüze bağlı olarak değişebilir, biz 2 bisiklet kiraladığımız için normalden biraz uygun fiyata geldi. Hiç toplu taşıma kullanmadık ve gittiğimiz her yere bisikletle gidip geldik. San Juan ve Alicante arası bisikletle gidip gelmek için biraz yorucu olsa da oldukça uygun. Sıkıntısız bir şekilde gece saat kaç olursa olsun yolculuğunuzu yapabilirsiniz.

Yol hakkında bilginiz olması açısından, aşağıdaki fotoğrafı paylaşıyorum, her daim deniz kıyısından yolculuk yapıyorsunuz…

yol alicante

Alicante Gezilecek Yerler’e gelecek olursak:
Alicante’nin en önemli görülmesi gereken yeri Santa Barbara kalesi. Gerçekten oldukça büyük ve güzel bir kale, yarım gün bu kaleye ayırmanızı tavsiye ederim. Kalenin içinde videolu, çizgi filmli anlatımlardan tutun audio guide’a kadar bir çok seçenekle kaleyi gezme fırsayınız bulunuyor.

Kaleye çıkış, Marina tarafında ana caddeden uzun bir tünelle yapılıyor. Tünel girişindeki bilet makinalarından biletlerinizi alıp, tünel sonundaki asansördeki görevliye biletinizi gösterip, en üst katı seçerek kalenin en tepesine çıkıp gezmeye en üst kattan aşağıya yürüyerek inerek yapmanız en mantıklı seçenek olacaktır.

Alicante tünel

Kalenin içinde tarih öncesinden kalma kiliseler, okçu kuleleri ve bir kalede bulunması gereken herşey bulunuyor, şimdi sizleri kalenin fotoğraflarıyla başbaşa bırakıyorum, ama şunu bilin ki bu fotoğraflar hiçbirşeyi anlatmaya yetmeyecek, mutlaka gidip görmenizi tavsiye ediyorum.

santa barbara kalesi

kale kilise

kale

Şunu söylemeliyim ki, Avrupa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi, devasa ve şaaşalı yapıları Alicante’den beklemeyin. Alicante küçük ve şirin bir sahil kenti. Bu sebeple gezilecek çok belli başlı yerleri bulunuyor.

Bunlardan bir diğer önemli olanı Santa Maria Kilisesi. Hemen şehir merkezinin girişinde bulunan Santa Maria Kilisesi, Alicante’nin görülmeye değer yapılarından.

san nicola de bari

maria içi

Alicante’nin önemli kiliseleri böylece bitmiş oluyor. Şimdi sıra geliyor beni Alicante’nin en çok etkileyen bir diğer bölgesi Santa Cruz mahallesi. Hemen hemen tüm Avrupa Şehirleri’nde bulunan bu Santa Cruz mahallesi, eski dönemlerde yahudilerin yaşadığı mahalleler olarak biliniyor. Oldukça iyi korunmuş ve birçok yaratıcı graffitilerle süslenmiş yahudi mahallelerinde size şuraları gezin diyeceğim bir ayrıntı bulunmuyor. Tüm sokaklarda keyfinizce kaybolmanızı her yeri yürüyerek görmenizi tavsiye ediyorum.

santa cruz

santa cruz

santa cruz

santa mahallesi

santa cruz de alicante

Santa cruz mahallesi dolaylarında, ispanyol arkadaşlarımın çok övgülerini alan “Mercado” yani Barselona’daki ünlü meyve sebze pazarı benzeri bir Pazar olduğunu duymuşyum. Burayı da görmeden gitmeyelim, meyvemizi sebzemizi alır, yemek yer çıkarız diye düşündüm. Fakat buranın Barcelona’daki marketten farkı, burada yemek yemek için uygun standlar yok, burası daha çok bizim bildiğimiz semt pazarları gibi, balıklar, etler, sebze ve meyveler satılıyor. Bir tane uzakdoğulu arkadaştan çok sevdiğim papaya vs. Tropik meyveleri tarttırıp deniz kenarında yemek üzere aldım, bunun dışında da herhangi bir alışverişim olmadı.

mercado alicante

Eğer markete gidecekseniz şunu unutmayın sadece sabah 07:30 ve öğlen 14:30 saatleri arasında açık.
Alicante’nin sadece bakıp geçip, fotoğraflanacak bir diğer binası ise yine şehir merkezinde bulunan Tiyatro binası, işte huzularınızda

teatro de alicante

San Juan bölgesinde, gezip görecek tarihi yerler bulunmuyor, orada aynen bizim ufak tatil beldelerimizde olduğu gibi (Didim, akçay) daha çok emekli ve yaşlı kesimin gittiği, salaş, ucuz fakat muhteşem lezzetli restoranlar, publar ve cafeler bulunuyor, ve tamamen lokal bu işletmeler, turist hemen hemen hiç yok.

Tüm plajlarda, ücreti mukabilinde şemsiye ve şezlong alınabiliyor, özellikle temmuz ağustos aylarında oldukça sıcak olacağı için şemsiye alabilirsiniz, ki benim yine tavsiyem, tüm marketlerde şemsiyeler 5€’ya satılıyor, bir kere alıp tüm kaldığınız sürede bunları kullanabilirsiniz. Şezlong kiralamadım şahsen, yere havlumu serip, sere serpe kumlara yatıp elektriğimi verdim.

Ve Alicante’yi Alicante yapan ünlü caddesi: Explanada Alicante, müthiş mozaiklerle renklendirilmiş bir yaya alanı burası, palmiye ağaçlarının altında çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

sokak

Genel olarak Alicante’de akşamları olaylar liman tarafında ve sahil şeridinde gelişiyor. Herkes sokaklarda herkes yürüyor, herkes deniz kenarında şarkılar söylüyor danslar ediyor. Oldukça eğlenceli ve güzel bir şehir Alicante, gerçekten bir daha gitmek isterim. Liman tarafında ilerlerseniz bir çok değişik restoran ve gece kulübü görebilirsiniz. Keşfetmeyi size bırakıyorum.

Şimdi kısa bir özetle sizlere Alicante’de kalınacak yerler, yemek yenilecek yerler, ve gece eğlenceleri ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

manzara

Alicante’de nerede kalınır?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Alicante’de kaldığım otel gerçekten rüya gibiydi, devasa odaları ve müthiş bir kahvaltısı vardı, ve yürüyerek San Juan plajına 2 dk’lık mesafedeydi.

Otelimizin adı Castilla Hotel Alicante. Hatta bu oteli tercih edecekseniz mutlaka Resepsiyon şefi Jose Antonio adındaki müthiş tatlı abimize benim selamımı söyleyin, hem Türkleri çok seviyor hem de güler yüzlü ve yardımcı. Bu arada eğer bisikletiniz var ise, güvenle otele teslim edebiliyor ve sabah alıp yolunuza devam edebilyorsunuz.

Alicante’de ne yenir?

Deniz kıyısa olması sebebiyle her türlü taze deniz ürününü burada bulabiliyorsunuz. Ben yemeklerimi daha çok San Juan bölgesinde yedim ve oldukça memnun kaldım, size mekan adlarını hemen veriyorum.

100 Montaditos – San Juan: Sadece Alicante’de değil tüm İspanya’da olan uygun fiyatlı bir zincir. San Juan plajının hemen dibinde deniz manzarasıyla sizlere hizmet veriyor, ucuza fast food yiyip ucuza içkinizi yudumlayabilirsiniz.

yemek

Manolete – San Juan: Burayı gerçekten rastgele bulduk, fakat her daim kalabalık, bir yer. Muhteşem lezzetlere sahip salaş bir tatil restorantı. Herşey taze ve özellikle deniz ürünleri mükemmel. Tercihimiz, ilk gün palamut ve mürekkep balığı denemek oldu. İkinci gün ise paella yemeden geçemedik.

paella

murekkep baligi

El Sentio – Alicante: Alicante merkezde yer alan El Sentio’da çok taze tapasları ve içecekleri çok uygun fiyatlara yiyip içebilirsiniz. Biz acıktıkça buraya gidip tapas yiyorduk. Fiyatlar oldukça uygun, lezzetli aynı zamanda çok eski bir binanın altında yer alıyor. (Bira + Tapas 2€)

Al Oleo – San Juan: Uygun fiyatlı kahvaltı yapabileceğiniz, çok güzel ekmeklerini kendi yaptıkları sandviçleri olan, aynı zamanda çok da güzel deniz mahsülleri yiyebileceğiniz güzel bir cafe/restoran

Nou Delfin – San Juan: En inanılmaz yemeklerimizden birini de burada yedik. Tam bir salaş tatil restoranı. Fiyatlar oldukça uygun, yemekler oldukça güzel, her türlü deniz mahsülünü güvenle yiyebilirsiniz

karides

Galeteria Pinocchio – Alicante: Alicante Merkez’de yer alan ve Mojito’su ile ünlü bu mekanda mutlaka frozen mojito içmenizi tavsiye ediyorum, ayrıca kendi özel tatlıları da oldukça güzel.

Layton – Alicante: Evet yine yerel ayak üstü bir mekan mı arıyorsunuz. Daha çok ayak üstü yemek severlerin tercih ettiği layton’da oldukça güzel yerel lezzetleri çok çok uzuca bulabilirsiniz.

Alicante Gece Hayatı- Gece Gezilecek Yerler:

Texaco: Alicante’nin kuşkusuz en kalabalık ve en güzel gece kuluplerinden biri San Juan’da yer alan Texaco. Her daim dolu, haftasonu erken gitmezseniz yer bulma şansınız bulunmuyor.

The Game: Yine San Juan’da sahilde bulunan bu mekan aslında bir pre-club, deniz kenarında yemekten sonra içkilerinizi yudumlayabileceğiniz, sakin ama güzel şarkılar çalan bir pub.

Oceanus Club: Alicante’nin en güzel kulübü tartışmasız. Bizdeki Reina ne ise, burada Oceanus Club’ da aynısı. Giriş ücretli, 20€. Çok güzel localar ve bistrolar mevcut, denizin tam olarak üstünde.

Isla Marina: Oldukça güzel ve denenmesi gereken bir mekan, burası da denizin hemen üstünde, şehir merkezine biraz uzak, yürümeniz gerekecek. Düğün ve nişan kutlamaları da yapılıyor.

Alicante’den ne alınır?

Alicante genel olarak benim bugüne kadar gittiğim Avrupa şehirleri arasında en ucuzu, herşeyi burdan alabilirsiniz, özellikle magnetler vs 1 € gibi uygun bedellere satılıyor. Alicante’ye has çok bir hediyelik yok, üstünde alicante yazan herhangi birşey alabilirsiniz, geri kalan herşey zaten diğer İspanyol şehirlerindeki aynı hediyelikler.

Size şimdiden bu alternatif güzergahta iyi gezmeler…

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin