Gezelim Bilelim

Side Gezilecek Yerler – 5 Tarihi Nokta

Sevgili geziseverler, bugünkü durağımız Side!

Çoğu kıyı kentinde olduğu gibi Side’de de Roma ve Bizans döneminden kalma bir çok tarihi yapıya rastlayabiliyoruz.Bunun en büyük sebeplerinden biri ise günümüzdeki gibi asfalt yollar olmadığı için ulaşımın çoğunlukla limanlar vasıtasıyla deniz yoluyla sağlanmasıydı. Hatta ve hatta Side’nin Milattan Önce 7. yy’da kurulduğu arkeolojik kazılar sonunda idda edilmektedir.

Side’ye tatile gidiyorsanız ve tarihe merakınız varsa aşağıdaki tarihi noktaları mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Gelin beraber inceleyelim…

1-Side Amfi Tiyatrosu

sideamfitiyatro

Side Amfi Tiyatrosu, Side yarımadasının daraldığı bölgede merkezde yer almaktadır. Malesef günümüzde bence hakettiği ilgiyi diğer tiyatrolar gibi bulamamıştır. Avrupa’daki birçok tiyatrodan daha iyi durumda olmasına rağmen çok daha küçük ve bakımsız tiyatrolar turistik açıdan Side’den çok daha önde. Tiyatro’nun hangi dönemde yapıldığı tam olarak belirlenememiştir. İnşa tekniği açısından Roma mimarisi, yarım daire olmasından dolayı bizans mimarisine yakın bir yapı sergilemektedir. Side’ye gidince mutlaka görülmesi gerekir. Giriş ücreti 20 TL

2-Side Apolla Tapınağı

apollotapinagi

Tapınaklar yapıldıkları dönemlerde insanların inanışları ile ilgili dualar ettikleri ve tapındıkları yerler olduğu için, genellikle bulundukları şehirlerin en güzel noktalarına yapılırlar. genellikle şehirden yukarı noktalarda ve eğer deniz var ise denize görecek şekilde konumlanırlar. Side Apollo Tapınağı da aynı bu şekilde şehrin en güzel noktalarından birinde konumlanmış bulunuyor. Milattan Sonra 150 yıllarında yapılmış olan bu tapınak gerçekten farklı ambiyansıyla sizi kendine hayran bırakıyor, özellikle gün batımında gidilmesi güzel fotoğraflar çekilebilmesi açısından yararlı olacaktır. Giriş Ücretsiz.

3-Side Müzesi

sidemüzesi

Tarihi bir binanın restore edilmesi ile yaratılan bu müzede, 3 ayrı salon yer alıyor. Ağırlıklı olarak Frig ve Lidya dönemlerine ait eserler bulunmakta. Şehrin hemen merkezinde Antik Tiyatro’ya yürüme mesafesinde yer almaktadır. Özellikle antik Yunan mitolojisine meraklı olanların kaçırmaması gereken bir müze. Müzekart ile ücretsiz giriş sağlayabilrsiniz. Giriş 10 TL

4-Aspendos Köprüsü

aspendos koprusu

Aspendos Tiyatrosu’na giderken yol üzerinde göreceğiniz bu tarihi köprü Roma döneminden kalma fakat ortasındaki sivriltmeden de anlayacağınız gibi Türk mimarisi özellikleri de gösteriyor, bunun sebebi ise, Roma Dönemi’nden kalanların üzerine Selçuklu döneminde tamamlama yapılması. Ayrıca malesef ki bu köprü de kötü restorasyonun gazabına uğramış ve sanki yeni yapılmış bir yapı gibi duruyor günümüzde. Fakat resim çekmek amaçlı ve harika doğa manzarasıyla Side’ye gidilince mutlaka görülmesi gereken bir yapı. Köprüye ulaşım Ücretsiz.

5-Nymphaeum

nymphaeum

Başlı başına bir açıkhava müzesi olan Side’nin tarihi şehir kalıntılarından kesinlikle görülmesi gereken bir başyapıt diyebiliriz. Milattan Sonra 2.yy’dan kalma bu yapıya yakından bakarsanız ön kısmında mitolojik sahnelerin bulunduğu bir korkuluk görebilirsiniz. Üzeri yarım kubbe ile kapanmış olan üç oluktan aşağıdaki havuza su akmaktadır bu sebeple Anıtsal Çeşme olarak anılır. Antik tiyatroya yürüme mesafesinde olan bu yapı yol kenarında yer almaktadır. Arabayla geçerken bile olsa mutlaka görülmesi ve resimlenmesi gereken bir yapı. 2016 yılı için halen restorasyon çalışmaları sürmekte, umarız ki iyi bir restorasyonla turistlerin odak noktası olacaktır. Ücretsizdir.

Özetle…

Side, neredeyse tamamen bir açık hava müzesi durumunda.çeşmeler, agoralar, amfi tiyatro, müze (hamam) ve daha bir çok tarihi kalıntı gerçekten görülmeye değer. Neredekal.Com‘dan araştırıp bulabileceğiniz Side otelleri‘nden kendinize uygun olanı seçip otelinize yerleştikten sonra Side’nin sadece deniz, kum, güneşten ibaret olmadığını hatırlayın ve yarım gününüzü mutlaka Side’nin tarihi noktalarını görmeye ayırın.

Şimdiden size iyi gezmeler diliyorum.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin