Gezelim Bilelim

Mada Adası Gezilecek Yerler Rehberi, Nasıl Gidilir, Ne Alınır?

mada adasıİşte macera sevenler, egzotik yerler keşfetmeyi sevenler için yanıbaşımızdaki unutulmuş cennet “Mada Adası”  Anadolunun kayıp adası Mada, Isparta’ya bağlı Beyşehir Gölü’nün 32 adasının en büyüğü. Mada Adası, Beyşehir Gölü’nün yerleşim olan tek adası ve sadece 36 hane yaşıyor. İsterseniz öncelikle adanın tarihine beraber bir göz atalım…

Adaya ilk yerleşim Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1870-1871 Yılları’nda Rusya’dan göç eden kazaklar tarafından gerçekleştirilmiştir. Kazaklardan bugüne sadece harabe halde bir kilise kalmış. Kazaklar 1940 yılına kadar barış içinde yaşamışlar, daha sonra adadaki yaşamın zorluğu, ulaşım sıkıntıları ve kaynak kıtlığı yüzünden Akşehir dolaylarına göç etmişler. Bunun üzerine ada boş kalmamış adeta Akşehir ile bir değiş-tokuş yaşanmış ve Akşehirli yörükler adaya göç etmişler ve torunları halen orda yaşamaktalar.

mada adası

Gezginlerin, maceracıların ve doğal hayatı sevenlerin kesinlikle görmesi gereken bir doğal cennet Mada Adası. Bir yer düşününki bakkal yok, kahve yok tamamen doğa. Otel yada pansiyon olmadığı için kalma olanağı da malesef ki yok, sadece günübirlikçileri ağarlayabilecek mada adası. Tabiki Anadolu insanının misafirperverliğini de düşünecek olursak, tanrı misafirlerine de evlerini açacaklarından eminim. Ulaşıma gelince adaya ulaşım balıkçı kayıkları ve polyester sallar ile yapılmakta. Kışın gidilmesini tavsiye etmiyorum, nedenini soracak olursanız, karaya yanlızca 700 metre uzakta olmasına karşın, gölün buz tutması sebebiyle ulaşım oldukça güçleşiyor bu durum ada halkını da oldukça güç durumda bırakıyor.

mada adası

Son olarak bende buradan ada halkının en büyük arzusunu duyurmayı da kendime bir borç biliyorum. Tek istedikleri karayla ulaşımı kolaylaştıracak bir köprü… Artık kelimelerin tükendiği yere geliyor ve sizleri mada adasının eşsiz doğası ve müthiş ambiyansını yansıtan fotoğraflara geçiyorum…

mada adası

Ulaşım

Eğer özel aracınız var ise, öncelikle Isparta’ya ulaşmanız, Isparta üzerinden sırasıyla, Eğirdir Yolu’ndan, Şarkikarağaç üzerinden Gedikli Köyü’ne ulaşmanız gerekiyor. Gedikli köyüne ulaştıktan sonra araçlarınızı köye park edip, Mada Adası’na sallar yardımı ile geçebilirsiniz.

Otobüs ile ulaşım sağlayacaksanız Isparta Petrol Turizm yada Kamil Koç Turizm’i kullanarak Isparta’ya ulaşıp buradan Şarkikarağaç otobüsleri ile Şarkikarağaç üzerinden Gedikli Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Isparta – Gedikli (Tarif ettiğim yol üzerinden ~180km)

Alternatif ulaşım ise, yine Isparta’dan çıkıp Eğirdir Merkez’den, Ağılköy – Yılanlı – Aksu – Yenişarbademli güzergahından Mada Adası’na ulaşabilirsiniz. (125km fakat daha karışık bir yol)

 

 

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin