Gezelim Bilelim

Volendam Gezilecek Yerler Rehberi

Amsterdam’a gittiyseniz mutlaka ve mutlaka görmeniz gereken yerlerin bence başında Hollanda’nın en ünlü kasabalarından biri olan Volendam geliyor. Aslında bir balıkçı kasabası olan Volendam tertemiz doğası ve şirin evleriyle sizi kucaklıyor.

Volendam’a nasıl gilidir?

Öncelikle size aşağıdaki haritayı göstermek istiyorum.

www.localbus.nl sitesi üzerinden 10€’ya satın alabileceğiniz bir bilet ile yukarıdaki haritada gördüğünüz tüm güzergahları 1 gün boyunca sınırsız olarak otobüsle gezebilirsiniz. Firmanın adı EBS.

Amsterdam merkezi tren garına girip dosdoğru yürüyüp bilet gişelerinden de biletinizi alabilir veya vermiş olduğum adresten aldıktan sonra, PNR numarasını direkt olarak gişelere söyleyip biletinizi alabilirsiniz. İnternetten aldığınız biletler 1€ kadar daha uygun fiyatlı. Biletinizi aldıktan sonra otobüsler bilet aldığınız yerin hemen önündeki yürüyen merdivenlerden yukarıya çıkınca karşınıza gelecek duraklardan kalkmakta.

Bilet alacağınız yerden yukarıdaki haritayı ve kasabalar ile ilgili açıklamaların olduğu broşürü de alabiliyorsunuz. Yukarıdaki haritayı kısaca özetlemek gerekirse, örneğin Marken’e gitmek istiyorsanız, 315 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Edam’a gidecekseniz, 110,312,314,316 no’lu otobüslerden herhangi birine binebilirsiniz.

Şahsen ben rotamı en uzaktan başlayıp en yakına gidecek şekilde çizdim, sırasıyla Edam – Volendam – Marken – Monnickendam yaptım.

Volendam’a 316 numaralı otobüse binerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Yukarıda haritada verdiğim güzergahlar arasında gezmesi en çok vakit alan yerlerden biri Volendam. Kasaba oldukça büyük, otobüs sizi ana yolda bırakıyor, nerede inceğinizi otobüsteki ekranlardan takip edebilirsiniz. Ekranda birden çok Volendam durak noktası bulunduğu için kafanız karışabilir ineceğiniz durak Julianaweg / Centrum, Volendam.

Otobüsten ana yolda iniyorsunuz, indikten sonra karşıya geçip kanalı yanınıza alarak yürümeye başlıyorsunuz. Şuna dikkat edin, eğer indiğiniz taraftaki kanalı yanınıza alırsanız ters tarafa gidersiniz ve Volendam’ın deniz kenarındaki görülmeye değer yerlerini göremezsiniz. Bu sebeple mutlaka otobüsten indikten sonra karşıdan karşıya geçin ve kanal kenarından devam edin.

Kanal kenarından devam ederken Volendam’ın muhteşem evleri size eşlik edecek.

Kanalın bittiği yerde de deniz karşınıza çıkacak ve muhteşem Volendam’ı o noktada yaşamaya başlayacaksınız.

 Sahilde bir çok hediyelik eşya mağazası ve restoran/bar karşılayacak sizleri. Volendam kasabalar içinde hemen hemen en pahalı olanı çünkü en turistik olanı. Hediyelik eşyalarınızı Amsterdam’dan almanızı tavsiye ederim.

Fakat sadece Volendam’daki hediyelik eşya mağazalarında farklı bir anektodu sizlerle paylaşmak istiyorum,

Bu mağazaların arka taraflarında ufak stüdyolar var ve bu stüdyolarda, Hollanda’nın yöresel kıyafetlerini ve yöresel ayakkabılarını giyip ailenizle ve arkaşlarınızla fotoğraf çektirebiliyorsunuz.

Evet bu şekilde fotoğraf çekmenin bedeli 15€’dan başlıyor. 2 küçük yada 1 büyük fotoğraf seçebiliyorsunuz. Kendi telefon veya fotoğraf makinanız ile fotoğraf çekmeniz yasak.

Aynı zamanda Volendam’da muhteşem pastaneler de mevcut. Hollanda’nın ünlü Waffle’ını alabileceğiniz güzel pastanelerin yanı sıra bir de ünlü seyyar Waffle’cısı var ki, zaten yanından geçerken kokusuna kapılıp bir tane satın alıyorsunuz.

Volendam’da bir de peynir imalathanesi mevcut. Burada ücretsiz olarak peynir imalatının nasıl yapıldığını birebir izleyebilir ve sunumlar ile peynire dair bilgi edinebilirsiniz. Yarım saat veya 1 saatte bir müşteri popülasyonuna göre aşağı katta peynir sunumları yapılıyor. Aynı zamanda her daim her çeşit peyniri tadabilirsiniz.

Tabiki bu kadar peynir tattıran bir yerin ucuz olmasını da bekleyemezsiniz, herkes kapış kapış alıyor, ama siz siz olun Amsterdam Gezilecek Yerler yazımdaki Peynir Nereden Alınır? bölümündeki peynircileri tercih edin. En uygun fiyatlara en iyi peynirleri oradan alabilirsiniz.

Yazımın başında da belirttiğim gibi, liman tarafından kalkan feribotlar direkt olarak Marken’e gidiyor, fakat biz bunları kullanmadık, ücretsiz biletimiz olduğu için Monnickendam’a gidip oradan aktarma ile Marken’e geçtik. Marken ile ilgili detayları Marken Gezilecek Yerler yazımızda bulabilirsiniz.

Volendam’da rotamıza peynir atolyesinin ters istikametinde devam ediyoruz. Sahil boyunca rengarenk evler dizili, insanın gerçekten sahil kenarında oturup hiç kalkmayası geliyor.

Hava biraz kapalı olsa da sizleri biraz da Volendam’ın fotoğrafları ile başbaşa bırakmak istiyorum.

Sadece Volendam’da değil yukarıda bahsettiğim tüm kasabalarda aşağıda resmini göreceğiniz tipte açılır köprülere rastlamanız sizi şaşırtmamalı. İlginç retro tarzlı bu köprüler oldukça hoş görünüyor.

Özetle mutlaka ve Mutlaka Volendam’a uğramanızı tavsiye ediyorum. Bizim sonraki durağımız Marken, gelin Marken Gezilecek Yerler yazımızda Marken’i de beraber inceleyelim…

Diğer Hollanda Şehir ve Kasabaları Rehberlerimiz için ise aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Marken Gezilecek Yerler

Edam Gezilecek Yerler

Amsterdam Gezilecek Yerler

Monnickendam Gezilecek Yerler

Zaanse Schans Gezilecek Yerler

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin