Gezelim Bilelim

Milano Gezilecek Yerler Rehberi

Tekstil ve modanın anavatanı Milano… İtalya’ya ilk Bergamo Hava Alanı’nda ayak bastıktan sonra otobüs ile Milano’ya geçtim. Milano’da konaklamadım fakat yaklaşık 6 saat geçirdim.

Genel olarak ele alacak olursak, İtalya’nın diğer şehirlerine oranla çok fazla tarihi değeri olan bir şehiri değil. Kentin simgesi olan ve çok büyük bir meydana adını veren ünlü Milano Katedrali, başklıca görülmesi gerekn tarihi eserlerden. Katedralin dış kısmı tek kelimeyle olağanüstü detaylar ile işlenmiş insanı çok derinden etkileyen bir yapıt (hemen aşağıda resmini görebilirsiniz). Fakat içine girdiğinizde ise tam bir hayal kırıklığı olduğunu söyleyebilirim.

İtalyan mimarisinin ortak özelliklerinden biri, dışına çok büyük özen gösteriyorlar fakat içeri girildiğinde daha sadece ve özensiz bir görüntü karşılıyor bizleri. Duomo (Katedral)’nun içinde rönesans döneminin ünlü eserleri, orjinal tablolar karşılıyor bizleri, hemen hemen her kilisede olan mum dikip dilek tutma geleneğini bu katedralde de yaşayabiliyoruz, ayrıcai kilisenin ünlü vasiyetnamenin yer aldığı bronz kapısının da bazı kısımları yine iyi şans için elleniyor ve İsa ve havarileri ile ilgili hikayeleri resmediyor(detaylı resmine sayfanın altındaki resim galerisinden ulaşabilirsiniz), beraber inceleyelim…

katedral,milano,meydan,kilise,duomo

Kilise İçi

katedral,milano,meydan,kilise,duomo katedral,milano,meydan,kilise,duomo

katedral,milano,meydan,kilise,duomo

katedral,milano,meydan,kilise,duomo

Duomo’yu gezdikten sonra, Milano’nun en ilgi çekici yönü (benim için) olan alışveriş etabımıza geçiyoruz. Şunu söylemeliyim ki, Milano gerçekten modanın beşiği, İtalya’ya özgü markaların tümünü bulabileceğiniz bir kent Milano. Hatta İtalya’ya özel markaların dışında, ünlü Amerikan markası Abercrombie & Fitch’in Avrupa’da sadece İngiltere ve İtalya’da hizmet veren mağazası da bizi beklemekte. Katedralden çıktığımızda katedrali arkanıza alın ve sağ tarafınızda göz alıcı sıra sıra mağazalar ve indirim reyonlarını göreceksiniz.

Özellikle ocak ayı, Milano’da alışveriş yapmak için oldukça ideal. İndirimler hat safhada, özellikle D&G , Ferré, Ferrari, Gucci gibi mağazaların indirimli sezon malzemeleri Milano’da mevcut. Ayrıca Fred Perry , Diesel, Guess gibi markaları da ülkemizden çok daha uygun fiyatlara Milano’dan temin edebilirsiniz. Fakat baştan uyarmak isterim ki, sezon ürünleri , yani indirimde olmayan ürünler gerçekten ülkemizdekinden çok daha fahiş fiyatlara satılmakta. Yani indirimde olmayan mağazalara hiç boşuna bakmayın, hele hele, euro bazlı fiyatlara bakıp aldanıp, yüklü bir kredi kartı borcu ile ülkemize dönmeyin.

Alışverişimizi de tamamladıktan sonra yolumuzda ilerlerken, Milano’ya giden herkesin hemen hemen ilk resmini çektiği ünlü Leonardo heykelinin resmini de çekmeden geçemedim onu da müsadenizle sizlerle paylaşmak istiyorum.

IMG 0084

Evet, Leonardo heykelimiz de görüp resmini çektikten sonra, ünlü Vittorio Emanuelle II meydanına doğru ilerliyoruz. Bu meydanda bizleri olağanüstü bir kapalı çarşı bekliyor. Bu kapalı çarşıda, saydığımız ünü markaların hemen hemen hepsinin mağazalarını bulabilrsiniz. Fakat buradaki mağazalarda çok uygun fiyatlar göreceğinizi düşünüp heveslenmeyin çünkü geneli sezon mağazaları ve indirim yapmıyorlar, bununla da kalmayıp vitrinlere dahi fiyat koymuyorlar.

Bu kapalı çarşının bir başka özelliği de “Spinning on the Bull” geleneği. Bu geleneğin inancına göre, yerde mozaiklerle resmedilmiş bir boğa ve bu boğanın bacaklarının arasında bir boşluk göze çarpmakta. İlginç olan tarafı ise, bu boğanın üzerindeki boşluğa topuğunuzu koyup, dileğinizi tutup, tek hamlede kendi etrafınızda tek hamlede dönebilirseniz dileğiniz olacak demektir. Yapmadık mı ? Tabiki gitmişken bizde yaptık, ama işin tuhafı ne dilediğimi hatırlamıyorum bundan dolayı dileğimin olup olmadığı hakkında sizi aydınlatamayacağım. Dilerseniz kapalı çarşının fotoğraflarına da bir göz atalım. (Yine ayrıntılı fotoğraflar sayfanın en altında yer almakta).

katedral,milano,meydan,kilise,duomo,vittorio,emanuelle, kapalı çarşı

Kapalı Çarşı İçi

katedral,milano,meydan,kilise,duomo,vittorio,emanuelle, kapalı çarşı

katedral,milano,meydan,kilise,duomo,vittorio,emanuelle, kapalı çarşı

Spinning Bull

katedral,milano,meydan,kilise,duomo,vittorio,emanuelle, kapalı çarşı, spinning bull

Milano’nun görülmeye değer bir diğer kısmı ise, Como gölü, şahsen gidemedim fakat belgesellerden izlediğim ve araştırdığım kadarıyla gerçekten bir doğa harikası. Oldukça büyük bir gölün etrafında lüks malikaneler düşünün. Bunun için de Milano’dan turlar düzenleniyor, eğer Milano’da kalacaksanız, 1 gününüzü alışverişe diğer gününüzü de Como Gölü’ne ayırabilirsiniz.

Toparayacak olursak, Milano, tam bir sanayi ve moda şehri diyebiliriz. Alışveriş için ideal olmakla beraber, tarihi eserler bakımında İtalya’nın diğer şehirlerine göre biraz gölgede kalıyor. Yinede gidilip görülmeye kesinlikle değer, en azından kapalı çarşıdaki boğa etrafında dönme geleneğini deneyip, dileğinizin olması için şansınızı deneyebilirsiniz. Öneriler ve detaylı fotoğraf galerimize göz atmanızı tavsiye ederim.

Nerede Kalınır?

Milano içinde butik otel ve yıldızlı otel fiyatları oldukça yüksek, alternatif olarak Bergamo’da konaklayıp Milano’ya geçiş sağlayabilirsiniz maddi bakımdan sıkıntınız varsa. Fakat İtalya için Milano’da konaklamayı şahsen kayıp olarak değerlendiriyorum. İtalya rehberimizi detaylı incelerseniz, görülmeye ve konaklamaya değer daha iyi seçenekler olduğunu göreceksiniz.

Peki ya Alışveriş?

Alışverişin her türlüsü için Milano bulunmaz bir nimet, özellikle indirim sezonlarında(sezon sonlarında) Milano’da bulunuyorsanız kesinlikle çok ucuza özellikle italyan ve Avrupa menşeili ürünleri çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. İtalya’da uygun fiyata satın alabileceğiniz markaların arasında başlıca, Gucci, Ferre, Ferrari, D&G, Dsquared, Salvatore Ferragamo markalarını sayabiliriz.

Yiyecek-İçecek?

Cappucino ve Tiramisu İtalya’nın vazgeçilmez ikilisi, bunun dışında hepimizin bildiği gibi İtalya’nın ünlü ince hamurlu pizzası, lazanyası da vazgeçilmez tadlar arasında. İtalya’nın ünlü makarnalarını satın almak için Napoli’yi ziyaret etmenizi öneririm. Ev yapımı klasik makarnalar Napoli’de hem çok çeşitli olarak hemde uygun fiyatlara yer almakta.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin