Gezelim Bilelim

Atina – Pire Gezilecek Yerler Rehberi

Büyülü şehir Atina… Atina Yunanistan’ın başkenti ve 4 milyon nüfusuyla Yunanistan’in en büyük kentidir.
Antik Yunan tanrıları ve insanlar tarafından tapılan muhteşem eserleri barındırıyor. Ayrıca Antik Helen ve Yunan kültürünün de beşiğidir. Ayrıca adını da mitolojinin en önemli tanrıçalarından Athena’dan almıştır.

Gemi malesef Atina’nın merkezine inmiyor, Pire Limanına iniyor. Size tavsiyem Pire bölgesinden biran önce kurtulmanız, çünkü Pire’de yapılacak veya görülecek herhangi birşey bulunmuyor.

Atina’da hızlı bir gezi yapabilmeniz için city sightseeing olarak adlandırılan Pire Limanı’nın hemen çıkışındaki kırmızı ve mavi otobüsleri öneririm. 13€ gibi bir bedelle kısa yoldan Pire’den Atina merkeze gitmenizi sağlayacaktır.

sightseeing athens

Pire Limanı Selfie

sight seeing

Bu turlarda size verilen harita ve güzergahlar ile kısa sürede sizlere Atina’nın önemli yerlerini görmenizi sağlayacaktır. Elbette “Akropol’e” gitmenizi kesinlikle öneririm. Ayrıca Plaka Mahaellesi, Monastraki Meydanı, Syntagme Meydanı, Parlemento Binası, Akropolis Müzesi, Stadyum, Zappion, Milli Kütüphane, Atina Ünivesitesi’de Atina’da gezebileceğiniz yerlerin arasında.

akropolis

Akropolis

kütüphane

Kütüphane

Akropolis’e giriş için internetten bilet almanızı veya çok erken saatlerde giriş yapmanızı öneririm gün içinde çok uzun kuyruklar oluşuyor. Ama kuyruk bekleyecek te olsanız, Yunanistan’ın en önemli yapıtlarından birini mutlaka görmeden dönmemenizi öneririm.

Bunun dışında aynı Nişantaşı gibi “Kolonaki” adında bir semt mevcut, burada lüks restaurant ve cafelerde çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

Kolonaki Sokakları

Ayrıca Atina’nın da gece hayatı canlı fakat özellikle haftasonları kimse kalmıyor herkes Mykonos’a doğru yolculuğa çıkıyor ve haftasonunu Mykonos’da geçiriyor.
Size verebileceğim en önemli tavsiyelerden biri, gemi yolculuğunuzdaki tüm alışverişinizi Atina’dan yapmanız, hem adalara göre oldukça ucuz, hem de özellikle Atina’daki free shop’ta çok uygun fiyata yiyecek ve içki satın alma şansınız mevcut. Yunanistana ait yöresel ürünler ve en önemlisi zeytin yağları ve paketlenmiş zeytinler, mutlaka almanızı tavsiye ettiğim hediyelikler arasında.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin