Gezelim Bilelim

Romanya Gezilecek Yerler Rehberi

Başkenti Bükreş ile en çok ziyaret edilen ülkelerin başında gelen Romanya, ilk insan fosillerinin bulunduğu ülke olma özelliğine sahiptir. Romanya Turları belki de tarihe yapacağınız en güzel ziyaretlerin başında gelmektedir. Ukrayna, Moldova, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan komşuları arasında bulunmaktadır. Macarca, Almanca, Türkçe, Kırım Tatarcası, Yunanca, Romca, Hırvatça, Makedonca, Ukraynaca, Sırpça ülkede kullanılan diller arasındadır. Türk vatandaşlarının bu ülkeye girerken Romanya vizesi alması gerekmektedir.

Romanya turları sırasında Bükreş, Köstence, Braşov, Sibiu, Kaloşvar, Craiova ve Galati görmeniz gereken yerler arasındadır. Seçiminizi ne kadar erken yaparsanız ve bahar ya da yaz aylarını tercih ederseniz o kadar keyifli bir tur geçirebilirsiniz. Romanya para birimi Rumen Leyidir. Romanya alışveriş için çok güzel fırsatlar sunacaktır. Parlamento Sarayı, Pelei Kalesi, Bran Kalesi, Dimitrie Gusti Doğal Parkı, Herastrau Parkı, Stavropoleos Kilisesi, Corvin Kalesi, Merry Kilisesi ve Pelişor Kilisesi görmeniz gereken yerler arasındadır ve siz bu çevrelerde küçük dükkanlar hatta pazarlardan alışveriş yapmalısınız.

Türk, Bulgar, Macar ve Rum karışımı muhteşem bir mutfak sizi beklemektedir. Chiftele, Mititei, Ardei Umluti, Zacusca, Saramura, tatlı olarak Cozonac, Mucenici ve Romen şarapları tadına bakmanız gereken güzel lezzetlerdendir. Romanya gece hayatı da oldukça hareketlidir. Gezdiğiniz kadar eğleneceğiniz bir tur planlayabilirsiniz. Romanya turları için hava durumu, Romanya otelleri, Romanya gezilecek yerler araştırmasını yapmak isterseniz, tur tarihinizi belirleyip araştırma yapmaya başlayın ve seçimlerinizi dilediğiniz gibi planlayarak, turda size kalan boş zamanlarınızı en verimli şekilde geçirin.

Bükreş Turlarını da değerlendirin!

Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dâmbovița’nın kıyısına kurulmuş olan Bükreş, 2 milyonluk nüfusu ile son derece planlı ve konut sorununun yaşanmadığı bir şehirdir. Bükreş uçak bileti, Bükreş otelleri ve bunun gibi detaylar zaten satın alacağınız turun içerisinde yer alacağı için siz daha çok Bükreş gezilecek noktalar konusunda bilgi toplamalısınız. Yaz aylarında 40 dereceyi çıkan hava sıcaklığına dayanabilecekseniz yaz aylarını yoksa kış ya da bahar aylarını tercih edebilirsiniz.  18. ve 19. yüzyıllardan kalma binaları, kusursuz şehir planı ve en çokta beğenilen fotoğraf kareleri ile bilinmektedir. Bükreş Parlamento Sarayı, Dimitrie Gusti Doğal Parkı, Herastrau Parkı, Stravropoleos Kilisesi, Ateneum Tiyatrosu, Ulusal Tarih Müzesi ve Curteea Veche Kilisesi Orta çağdan kalan en güzel yapılar arasındadır ve buraları kesinlikle gezip görmelisiniz.

Gece hayatı, casinoları, barları ve kulüpleri ile gelen turistin kesinlikle eğlenebileceği güzelliktedir. Yılın her dönemi ziyaret edip bu farklı şehri, farklı açılardan da görmüş olursunuz. Bükreş aynı zamanda alışveriş içinde güzel bir seçim olabilir. Hatıra eşyaları, işlemeli giysi ve dekoratif ürünler, halılar, el oyması eşyalar, maskeler seçimleriniz arasında olabilir.

Bükreş turları sırasında yemek en önemli detaydır. Chiftele, Mititei, Ardei Umluti, Zacusca, Saramura, tatlı olarak Cozonac, Baklava, Mucenici ve Romen şarabının tadına bakmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin