Gezelim Bilelim

Hakkımızda

mert baranoğlu

Merhaba! Bölümün adı hakkımızda fakat, aslında bu kelimenin çoğul yazılmasını gerektirecek ikinci bir kişi malesef ki yok. Modaya uydum diyebiliriz…

Gezelim Bilelim’in kuruluş hikayesi 2011 Yılı’nda askerden gelen ve iş ararken sağa sola saldıran Mert adında bir gencin, es kaza İtalya’ya gittikten sonra, anılarını unutmamak adına internete yazmasıyla başladı.

İtalya gezi anılarını yazdıktan sonra siteye 3 ay kadar hiç uğramadım diyebilirim. 3 ay sonra baktığımda yazılarımın yüzlerce kişi tarafından okunduğunu gördüm. İşte o an gaza geldim ve içimden bir ses, gezmelisin dedi.

İşte o gün bugündür elimden geldiğince gezip farklı kültürler tanımaya çalışıyorum.

Biraz Özele Girelim

 Malzeme Metalurji Mühendisiyim. Bazı arkadaşlar soruyorlar nasıl bukadar geziyorsun, nasıl bukadar izin alıyorsun diye.

Aslında çok fazla izin almıyorum, genelde pazartesi ve salı günlerini izin alıyor, cuma gününden çıkıp salı günü geliyorum. Topu topu 2 gün izinle, Avrupa’nın bir veya iki şehrini yaşamış oluyorum.

Amaç Daha Çok Ülke ve Şehir Görmek mi?

Burada asıl amacım daha çok şehir ve ülke görüp sayısıyla hava atmak değil. Gittiğim şehirleri sanki orada yaşayan bir birey gibi yaşayıp, o ülkenin kültürünü detaylı bir şekilde öğrenmeye çalışıyorum. Her zaman söylediğim gibi aslında, seyahat etmek insanın ruhuna yaptığı bir yatırım aslında…

Gezgin Miyim?

Şunu söylemeliyim ki, benim işim gezmek değil, veya Gezelim Bilelim, ekonomik olarak kazanç sağlamak için başlattığım bir proje de değil. Gezmek benim için gerçekten bir hobi.

Kendime asla gezgin gibi bir isim takmadım, aslında gezgin olmak gibi bir niyetim de hiç bir zaman olmadı. Sırt çantamı alıp, gerektiği zaman sokakta uyuyacak bir potansiyeli kendimde görmüyorum.

Benim olayım şu ki, görmek istediğim yerleri, olabilecek en ucuz şekilde, en kaliteli ve en pratik şekilde görüp yaşayıp geri gelebilmem.

Sorunun cevabına gelecek olursak, gezgin değilim, sadece gezmeyi seviyorum!

Paranın Suyu?

Çok net bir şekilde söyleyebilirim ki, Avrupa’daki tüm seyahatlerimle ilgili harcadığım paralar, 4 Gün için uçak bileti + konaklama + günlük harcama dahil 1300TL’yi asla geçmez. Bu rakamı daha aşağı çekmek de tabiki mümkün ama ben konforumdan ödün vermek istemediğim için bu rakamlar genelde benim için geçerli oluyor.

Gezmeyi kafasına koyan biri için 1300TL’nin çok büyük bir mebla olduğunu da düşünmüyorum açıkcası.

Aslında ucuz uçak bileti bulmak da atla deve değil, topu topu kaç tane uçak şirketi var ki ? Her sabah internetin başına geçtiğinizde açın tek tek sitelerini, kampanyalarına bakın. Hemen hemen her hafta farklı kampanyalar çıkıyor, mutlaka size göre bir kampanya olacaktır.

Özet

Yıl boyunca planladığım her gezi benim için bir checkpoint oluyor ve bu noktalara ulaşmak için hayatımı daha bir şevkle yaşıyorum.

Her konuda sorularınızı memnuniyetle cevaplayabilirim, fakat bazı arkadaşlar inatla beni rehber zannedip tur ücretlerimi soruyorlar lütfen buna bir son verelim 🙂

İletişim:

mert@gezelimbilelim.com

instagram.com/stmert

Plaklar Hakkında Herşey

 

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin