Gezelim Bilelim

Roma Gezilecek Yerler Rehberi

İtalya’nın 7 tepeli aşk şehri… Normal okunuşla Roma tersten okunuşla Amor(italyanca aşk). Roma da tıpkı İstanbul gibi 7 adet tepe üzerine kurulmuş bir şehir. İtalya’nın en geniş yüz ölçümüne sahip şehri ve başkenti. Oldukça kalabalık bir nüfusa sahip ve her yıl milyonlarca turisti ağırlamakta, haliyle sokaklarda özellikle yazın yürümek bile çok zorlaşıyor. Zaten İtalya’nın en güzel olduğu mevsim bahar ayları, özellikle akdeniz iklimi hüküm sürdüğü için yazları çok sıcak oluyor.

Roma’da tıpkı Floransa gibi 1 yada 2 günde gezilip bitirilebilecek bir şehir değil, en az 3 gününüzü Roma’ya vermelisiniz hakkıyla gezebilmek için. Yurtdışında geçirdiğiniz vaktin her dakikasının çok kıymetli olduğunu düşünürsek, özellikle Roma gibi büyük bir şehirde çok planlı gezmeniz gerekmektedir. Mümkünse Roma’ya gitmeden önce kendinize bir gezi planı çıkartın, bende burda bunun için sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle 1 tam gününüzü kesinlikle Vatikan’a ayırın, St. Peter Bazilikası, şapeli, müzeleri ve geri kalan tüm ayrıntılarıyla bir günü fazlasıyla hak ediyor. Vatikan ile ilgili detayları İtalya Rehberimizin Vatikan bölümünde bulabilirsiniz, buraya tekrar yazmayacağım.

Yukarıda bahsettiğim gibi Roma için çok stratejik adımlar atmanız gerekmekte. Roma’ya ayak bastığınız ilk anda hemen bir dükkana girin ve şehir haritası edinin. Hemen hemen tüm restaurantlarda ve tourist information noktalarından haritaları edinebilrisiniz.

Size büyük kolaylık sağlayacak bir diğer seçenek RomaPass. Bu Romapass size 3 gün boyunca tüm toplu taşıma araçlarında ücretsiz ulaşım hakkı tanıyor ve ilk iki müze girişinizi de ücretsiz olarak karşılıyor. 27€ Romapass’in fiyatı, aslına bakacak olursanız ulaşımınızı ve müze girişlerinizi düşünürseniz bu ücret sizi fazlasıyla kara geçirecektir, ayrıca bazı müze girişlerinde sizi sıra beklemekten de kurtarıp direk Rompass giriş kapısından vakit kaybetmeden içeri girmenizi sağlayacaktır. Bu paketi satın aldığınızda içinden ufak bir harita ve rehber de çıkıyor böylelikle harita aramanıza da gerek kalmıyor.Bir diğer artısı da tur otobüslerinde de indirim sağlıyor.(Unutmamanız gereken bir ayrıntı, Romapass Vatikan’da geçerli değil, takdir edersiniz ki Vatikan başka bir ülke…)

Şehiri gezmek için 2 tane seçeneğiniz var, birincisi benim yaptığım gibi tüm şehiri yürüyerek gezmek yada tur otobüslerini kullanmak. Özellikle Vatikan’a giderken takip ettiğiniz yolda bu otobüslerin var olduğunu göreceksiniz, diğer duraklar için de tren istasyonu (Termini) çevresinden yararlanabilirsiniz. Bu otobüslerden bir kere bilet aldığınızda istediğiniz durakta inip gezip göreceğiniz yerleri gezip sonra aynı duraktan başka bir otobüse binerek devam etme şansınız var. Fakat ben bu ulaşımı tercih etmedim, çünkü bizzat ara sokaklarda bulunan mağazaları, haritalarda yer almayan ilginç yapıları keşfetmeyi tercih ettim. Zaten roma da görmek isteyeceğiniz çoğu yer birbirine yürüme mesafesinde diyebilirim, eğer hava müsade eder ve kendinizde bu enerjiyi bulursanız ben yürümenizi tavsiye ederim.

Yavaş yavaş gezmeye başlayacak olursak, ilk durağım Navona Meydanı (Piazza Navona). Burada dikkatinizi ilk çekecek yapı, Bernini tarafından yapılan sanat eseri 4 Nehir Çeşmesi yer almakta, bu çeşme 4 kıtayı temsil ediyor. 4 Nehir çeşmesinin yanı sıra 2 adet daha çeşme mevcut bunlar da Moro ve Neptün çeşmeleri. 4 Nehir Çeşmesi’nde yine Vatikan’da olduğu gibi Mısır’dan gelen bir dikili taş yer almakta.

Moro Çeşmesi

4 Nehir Çeşmesi

4 Nehir Çeşmesi

4 Nehir Çeşmesi

4 Nehir Çeşmesi

4 Nehir Çeşmesi Videosu

Elinizdeki haritaya bakarak Pantheon Tapınağı’na doğru ilerlemenizi tavsiye ederim. Pantheon, Roma’nın hatta dünyanın sayılı en iyi korunmuş eserleri arasındadır. Eski bir pagan tapınağıdır ve tam bir mühendislik harikası kubbesi vardır. Bu kubbenin ortasında bir delik dikkati çekmektedir, hatta bazı güncel çalışmalara göre Pantheon’un dev bir güneş saati olduğu tartışılmaktadır. Romalılar tanrıların gökyüzünde oturduklarına inandıkları için mimarilerinde tavana bir daire açmayı önemli bir dizayn unsuru olarak birçok yapıda kullanmışlardır. Pantheon tarihsel değeri olarak son derece önemlidir ve yine önünde Mısır’dan hatıra bir dikili taş yer almakta. Hem fotoğraflar hemde videolar yardımıyla Pantheon’u daha ayrıntılı keşfedelim;

pantheon

pantheon

Pantheon’u da bitirdikten sonra hemen yanındaki dünyada bir sanatçının kayın validesine armağan ettiği ilk ve tek eseri göreceksiniz.Herhalde kendisi de yaptığı esere çok fazla anlam veremedği için biran önce elden çıkarmak istedi…

anıt

Roma’nın ünlü markalarının da yer aldığı mağazalarla dolu meşhur caddesi Via del Corso ya doğru ilerleyip burada bir güzel alışveriş yapabilirsiniz.  Hatta acıktıysanız bu civarda yemek te yiyebilirisiniz, zira saat 15:00 ile 18:30 arasında öğle yemeği bulma şansınız oldukça az. Via del Corso’dan yukarı yürüdüğünüzde cadde sonlarına doğru sağa sapıp düz ilerlerseniz bir diğer ünlü İspanyol Merdivenleri’ne ulaşacaksınız. İspanyol Meydanı’nın hemen yanıbaşında olan bu merdivenler dünyanın dört bir tarafından gelen gençlerin buluşma noktası. Merdivenlerin her karesini dolduran gençleri göreceksiniz, uyuyanları, şarap içenleri sarılanları ve dahasını. Merdivenlerin en tepesinde yine bir Mısır dikili taşı yer almakta.

İspanyol Merdivenleri

Roma’da en çok ihtiyacınız olabilecek hayati gereksinimler, su ve tuvalet olacak. Tek tük umumi tuvalet olduğunu üzülerek söylüyorum, bundan dolayı Mc. Donald’s tuvalet ihtiyacını karşılamak için bulunmaz bir nimet haline dönüşüyor hatta bayanlar kısmında uzun kuyruklar bile oluşabiliyor. İspanyol Meydanı’ndan aşağı doğru inerseniz burada bir Mc. Donalds bulacaksınız. Su ihtiyacınızı da 1€ verip bir pet şişe alıp, etraftaki çeşmelerden bittikçe doldurabilirsiniz, Roma’nın tüm çeşme suları içilebilmekte.

İspanyol Meydanı’nı da gördükten sonra, merdivenleri arkanıza alıp sol aşağı doğru İspanyol Meydanı’ndan ilerlerseniz çok geçmeden Fontana Di Trevi yani Aşk Çeşmesi’ne ulaşacaksınız. Tabiki para atmadan geri dönmek istemeyeceksiniz, ülkemizden tedarikli giderseniz euroları havuza atmak durumunda kalmazsınız, paranın azı çoğu olmaz diyerek ben Türkiye’den 100kuruşları doldurup gitmiştim eş dost için de atmak üzere. Havuza arkanızı dönecek ve sol omzunuzun üzerinden arkaya doğru dileğinizi tutarak parayı arkaya fırlatacaksınız. Geleneğe göre ilk attığınız para sizin tekrar Roma’ya gelebilmeniz için, ikinci atacağınız da kendi seçeceğiniz dilek için olacak.

aşk çeşmesi

Bu çeşmenin etrafında çok eski bir esnaf var hemen dikkatinizi çekecek, buradan 25€ gibi fiyatlara özel üretim ayakkabılar satın alabilirsiniz. Bunun dışında birde ünlü Roma dondurması tadabileceğiniz harika bir dondurmacı yer almakta. Buradaki dondurmalar ülkemizdekine göre biraz daha yumuşak kıvamda fakatçok fazla çeşit seçeneğiniz var, fiyatlar da gayet uygun.

Çeşmeye geldiğiniz istikamette aşağıya doğru devam ederseniz bu sefer ünlü gladyatör Spartaküs’ün de dövüşme şansını elde ettiği Kollezyum’a ulaşabilirsiniz. Malesef dünya savaşları sonunda çok fazla hasar görmüş ve birçok kurşun delikleri yer almakta Kollezyum üzerinde. Romapass ile sıra beklemeden Kollezyum’a girebilme şansınız var. Kesinlikle Roma’ya gelip görmeniz gereken bir tarih yatıyor Kollezyum’da. Hepinizin bildiği gibi dünyanın 7 harikasından biri Kollezyum.

collesseum

Kollezyum’un hemen yanında bir Tak göreceksiniz bu Tak meşhur Konstantin Tak’ı(sayfanın altındaki resim galerisinde görebilirsiniz). Hemen diğer tarafta da meşhur Roma Forumu yer alıyor, orası da eğer vaktiniz varsa kesinlikle görülmeye değer.

Bu güzergahı da tamamladıktan sonra Romayı kesen Tiber Nehri’ne biraz yaklaşalım ve Beyaz Pasta diye dalga geçilen Vittorio Emanuele II Abidesi ile yolumuza devam edelim. Bu Abide 1985 yıllarında Birleşik İtalya Kralı II V. Emanuele’e armağan edilmiş. Mermerden yapılan bu abide son derece şaşaalı  olup Venedik Meydanı’nın hemen yanıbaşında yer alır. Yine vaktiniz varsa gezilip görülmeye değer bir yapıdır.

vittorio emanuel

Melekler ve Şeytanlar Filmi’nden de tanıdığımız ve benim Roma’da en çok merak ettiğim tarihi esere geliyoruz son olarak. Castel Angelo, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın batıda sürgünde geçirdiği günlerinin bir kısmını da burada geçirdiği bilinmekte. Ortaçağda zindan olarak kullanılan bölmeleri varmış kalenin, ismini de en tepesinde duran melek figüründen almış. Melekler köprüsünden geçerek kaleye ulaşabiliyorsunuz. Hatta bu kale, tehlike arz eden durumlarda Papa’nın gizlice kaçabilmesi için Vatikan’a bir tünel ile de bağlıymış.

castel angelo

Castel Angelo’yu da bitirdikten sonra Roma’nın abidelerinin hemen hemen tamamını bitirmiş oluyoruz, bundan sonra gezip görmek sizin yaratıcılığınıza kalmış oluyor, ara sokakları keşfedebilir, her çeşit mağazadan alışverişinizi yapabilir ve Roma’nın büyülü atmosferinde romantik yemekler yiyebilirsiniz. Özet ipuçlarından sonra sizi sayfanın alt kısmındaki detaylı resim ve videolara davet ediyorum.

Nerede Kalınır?

Roma konaklamak için oldukça uygun bir şehir, birçok otel, pansiyon ve hostel mevcut. Ben şehrin biraz dışındaki Best Western Tor Vergata Oteli’nde konaklamıştım 4 yıldızlı ve harika bir oteldi fakat yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla Termini’ye ulaşabiliyordum. Fiyatı oldukça uygundu ve hizmeti son derece kaliteliydi. Size tavsiyemuygun fiyatlara Termini ve çevresinde apartman tarzı otellerde konaklamanız. Geneli temiz oluyor, zaten sadece yatmadan yatmaya gireceğinizi de varsayarsak bizim için öncelikli olan temiz ve güvenilir olması. Fakat söylediğim gibi Termini yakınlarında konaklarsanız, şehrin her yerine çok rahatlıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz, hatta şehrin dışındaki outletlere de termini önünden servis kalkmakta. Kendinize uygun konaklama alternatiflerini trivago sitesinden yararlanarak da bulabilirsiniz.

Peki Ya Alışveriş?

Roma alışveriş için tam bir cennet, her tür mağazayı ünlüsünden ünsüzüne burada uygun fiyatlara ve çok çeşitle bulabilirsiniz.  Ayrıca Roma’nın yaklaşık 50km dışında bulunan Castel Romano adlı outlette ünlü designerların (D&G, Armani, Versace gibi) ürünlerini çok uygun fiyatlara yaklaşık %70 oranında indirimlerle satın alabilirsiniz. Castel Romano’yu kesinlikle ve kesinlikle görmenizi tavsiye ediyorum, Termini önünden servisleri kalkıyor saatleri için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Aşk çeşmesinin önündeki eski esnaf ve üretimleri de bizzat kendisi yapan ayakkabıcıdan çok ucuza ayakkabılar satın alabilirsiniz.

Yiyecek – İçecek?

Her İtalya şehrinde olduğu gibi burada da Pizza başta olmak üzere, makarna özellikle fettucini alfredo, dondurma yemeli ve cappuccino veya şarapla öğününüzü tamamlamalısınız. Unutmamanız gereken nokta restaurantlarda 15:00 ve 18:30 arası yemek bulma şansınız olmuyor, eğer çok acıkırsanız yine bilindik Burger King ve Mc. Donald’s gibi zincirler yardımınıza koşabiliyor.

Roma Sokakları

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin