Gezelim Bilelim

Bologna Gezilecek Yerler Rehberi

Bu yazımızda İtalya’nın kiremit renkli efsanevi şehri Bologna’dayız. Sizlere Bologna’nın gezilecek yerlerini ve Bologna’nın 6 Sırrını anlatacağım. Bologna’ya sadece haftasonu ve pazartesimizi yani 3 gün ayırdık ve size açıklıkla söylemeliyim ki 3 günde ayak basılmadık yer bırakmadık Bologna’da. Söylemek istediğim 3 gün Bologna’nın tamamını gezmek için fazlasıyla yetiyor. Zaten topu topu 375.000 kişilik bir nüfusu bulunmakta. Gerçi bu rakam bize az geliyor ama Avrupa için orta ölçekli bir şehir olarak düşünebiliriz.

Bologna ayrıca Portico denilen kemerleri ile ünlü, şehirde sürekli yağmur yağsa bile asla ıslanmıyorsunuz şemsiyeye hiç gerek olmuyor, çünkü bu portico adı verilen kemerler sizin oldukça rahat yürümenizi sağlıyor.

Öncelikle uçaktan indik ve direkt olarak valizlerimizi bırakmak üzere otelimize yerleştik. Genelde yazılarımda Otel adı vermiyorum fakat gerek kahvaltısı gerek temizliği ve en önemlisi de konumu muhteşem olduğu için özellikle sizlere yol göstermesi açısında kaldığımız otelin adını vereceğim. Nuevo Otel Del Porto. Şehrin tarihi merkezinin içinde olduğunu söyleyebilirim, her yere yürüme mesafesindeydi.

Size ufak bir tüyo vermek istiyorum. Şehri yürüyerek gezmeden önce genel bir tur atmak istiyorum derseniz 8 €’ya şehir merkezindeki kırmızı turistik trenlerle yaklaşık 1 saatte bir (kışın) şehrin önemli noktalarına gezi düzenleniyor. İlk önce şehri panaromik olarak görüp sonrasında kendiniz gezebilirsiniz.

Gezimizin ilk durağı Piazza Maggiore adındaki ünlü Bologna meydanı oldu. Öncelikle şunu söylemeliyim ki Bologna’daki her yer aynı renk tonlarında, bunun sebebi de şehrin görüntüsünü bozmamak adına belediye tüm yapılacak revizyonlarda onay veriyormuş. Piazza Maggiore benim şimdiye kadar gördüğüm en etkileyici meydanlardan biri.

maggiore

maggiore bologna

Bu meydanın en önemli unsurlarından biri Neptün Çeşmesi. Bu çeşmenin özelliği şu ki, rönesans döneminde bu heykeli yapan ustaya özellikle kiliselerden baskı gelmiş. Bu baskıda halkın moralini bozmaması açısından heykelin cinsel organını olabildiğince küçük yapmasını istemişler. Heykeltraş ise sanatına karışıldığını düşünerek onlara gizliden bir ceza vermek istemiş. Bu cezayı sizlere yazımın Bologna’nın 6 sırrı kısmında açıklayacağım.

neptun çeşmesi

Neptun Çeşmesi Önden Görünüm

cesme

Neptun Arkadan

Neptün çeşmesini geçtikten sonra Palazzo Re Enzo, Palazzo d’Accursio ve Palazzo dei Notai isimli 3 adet sarayı da yine aynı meydanda görebileceksiniz.

maggiore

Piazza Maggiore’nin hemen yanında dünyanın en büyük 15. Kilisesi olarak bilinen San Petronio bazilikası bulunmatadır. Dışarıdan çok ilginç bir tasarımı olan bu kilisenin içi açıkçası beni çok etkilemedi. İçinde 12 tane şapel bulunuyor. Kilisenin en önemli özelliklerinden biri de içinde dünyanın en büyük güneş saati yer alıyor.

 

Sonrasında Bologna’nın dar ve enteresan sokaklarında gezmeye koyulduk. Bologna’nın en önemli özelliklerinden ve adeta sembolü olmuş diğer parçası ise, yamuk kuleleri. Bu yamuk kuleleri şehrin her yerinden rahatlıkla görüp yolunuzu bulabiliyorsunuz. Bu kulelerin neden yamuk olduğunu soracak olursanız, tıpkı piza kulesinde olduğu gibi, yığma taşlardan yapılan bu kuleler oldukça ağar olduğu ve zemin etüdü yapılmadığı için, zamanla kuleler yan yatmaya başlıyor.

kule dış

Bu kulelerden kısa olanına giriş yapılamıyor fakat uzun olanına 5€ karşılığında çıkabiliyorsunuz. Baştan uyarmak isterim, gerçekten çıkış oldukça yorucu yaklaşık 600 basamak mevcut. Yukarıya çıkarken ara ara dinlenme katları var. Bu katlara her ulaştığınızda yukarıya geldiğinizi zannediyor ve umutlanıyorsunuz fakat tepeye çıkış yaklaşık 15-20 dakikalık bir yolculuk istiyor. Olabildiğince erken saatte çıkış yapmanızı tavsiye ederim zira merdivenler dar olduğu için iniş çıkışta beklemeler yaşanabiliyor.

Aynı zamanda kulenin içindeki deliklere insanlar para atmışlar, buraya atılan paraların uğur getirdiği ve Bologna’ya birdaha gelme şansını elde ettirdiği düşünülüyormuş. Uzunca bir yolculuktan sonra kulelerin tepesine çıkıyoruz ve eşsiz kiremit rengi Bologna manzarasıyla baş başa kalıyoruz. Şimdi sizleri kuleden Bologna manzarasıyla baş başa bırakıyorum.

Şehrin bana göre en etkileyici bölümlerinden biri Santo Stefano adlı kilise oldu. Dışarıdan ufacık bir kilise gibi görünen bu yapı, içine girince adeta insanı mest ediyor. Oda oda bir çok bölümü olan bu kilisenin içinde çok etkileyici yapılar mevcut. Bu kilise içinde 7 adet ayrı kilise daha içeriyor. Bunların hepsini tek tek gezmenizi tavsiye ederim.

Bu kiliseyi de gezdikten sonra Bologna’nın en önemli özelliklerinden biri olan Archignasio Kütüphanesi’ne ulaştık. Dünyanın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi’nin bir parçası olan bu kütüphane enfes bir yapıya sahip.

Ayrıca buranın içinde tamamen ahşaptan yapılmış. Buranın içinde bir de ünlü Anatomik Tiyatro (Theatro Anatomico) mevcut. Bu tiyatro 1637 yılında tamamen ahşap işlemeler ile yapılmış olan değişik bir mekan. Anatomik tiyatronun önemi şu ki, eski çağlarda anatomi dersleri buralarda verilirmiş, tiyatro nun ortasında bulunan musalla taşı benzeri bir taşın üzerine yatırılan kadavralar, herkesin gözü önünde kesilip anatomi dersleri bu şekilde icra edilirmiş.

Bu tiyatroya giriş ücretli(4€). Şunu unutmayın çok merak ediyorsanız girilebilir fakat sadece ufak bir sınıf göreceğinizi baştan söyleyim.

Bir başka gezilmesi gereken yer ise Pinacoteca Nazionale di Bologna. Yani Bologna Sanat Müzesi, fakat sanatla çok ilgilenmediğimiz için buranın içine girmeden yolumuza devam ettik.

Bologna’nın ara sokaklarında gezerken bir çok tarihi kilise göreceksiniz, bunların hemen hemen hepsi ücretsiz. Ben burada tek tek anlatmayacağım, kendiniz gezip Bologna’nın büyülü atmosferinde kaybolmanız daha etkileyici olacaktır.

İşte şimdi sıra geldi Bologna’nın 6 sırrına;

Bologna’nın 6 Sırrı:

 

1. Neptün Çeşmesi

İlk sır size yukarıda da bahsettiğim, halkın moralini bozmaması açısından heykeltraştan heykelin cinsel organını olabildiğince küçük yapmasını istemişler. Heykeltraş ise sanatına karışıldığını düşünerek onlara gizliden bir ceza vermek istemiş. Bu cezada ise heykelin cinsel organı aslında küçük fakat arkasındaki açıdan bakınca olayın göründüğü gibi olmadığı ortaya çıkmış.

2. Venedik Penceresi

Via Piella caddesinde yer alan ve italyancası Finestra Sui Canali olan bu ufak pencereden baktığınızda tipik bir Venedik manzarasını görebilirsiniz.

3. San Luca Kilisesine giden 666 adet Portico

Dünyanın en uzun porticosu olan bu yolda 666 adet kemer yer almakta. Biz şahsen San Luca kilisesine şehirden kalkan trenle gittik 16€(gidiş dönüş). Fakat bu 666 adet kemerin altından yürüyerek gitmek isterseniz yaklaşık 1 saat tutuyor.

4. 7li Kilise (Santo Stefano)

Bologna yazımızda da görebileceğiniz üzere, tek bir kilise olarak görünüp ama aslında içinde 7 kilise barındıran Santo Stefano kilisesi

5. Palazzo del Podesta içindeki ses geçiren kemerler

Hemen Neptün çeşmesinin yanında yer alan bu yapının içinde yer alan kemerlerin altında çapraz vaziyette durup duvara doğru konuşursanız, çaprazınızda duran arkadaşınız sizin sesinizi rahatlıkla duyabiliyor.

6. Strada Maggiore’deki ilginç ok

Doğrusunu söyleyeyim 6. Sırrı keşfetmeden ülkemize döndüm çünkü bana oldukça saçma geldi. Strada Maggiore’deki ahşap köprünün altında nerden geldiği ve niye olduğu belli olmayan metal bir “ok” mevcut. Bu okun sırrı ise, anlatılanlara göre, soylu bir kral kendisini aldatan karısını okçulara vurdurmak istemiş ancak karısı okçular geldiğinde üzerindeki pelerini çıkartıp çıplak olarak kaçmaya başlamış. Bunu gören okçular ise galeyana gelip okları sağa sola fırlatmaya başlamışlar ve bu oklardan biri de buraya saplanmış.

Evet Bologna’nın 6 sırrını da bitirdiğimize göre. Artık Bologna’dan ne alınır ve ne yenir, son özetlerimize geçelim,

Bologna’da ne yenir nerede yenir?

Tabiki Spagetti Bolognese mutlaka yenilmesi gereken bir lezzet, ama dikkat edin tümünde domuz etinden yapılma kıyma mevcut

Tortellini ise kremalı ve parmesanlı sosla inanılmaz güzel yapıyorlar, mutlaka denemelisiniz.

Bunun dışında kulelerin dibinde parça pizza satan ve yine hemen kulelerin dibinde, enfes dondurma yapan bir dükkan var, bunları mutlaka denemelisiniz.

Tagliata

Bologna’dan ne alınır?

Sırtınızı Petronio’ya verip sağ taraftaki dar sokakların içine girerseniz oralarda kendi makarnalarını yapan fırınlar göreceksiniz. Buralardan mutlaka makarna almanızı tavsiye ediyorum.

Özellikle Tagliatelle , tortellini, Fettucini oldukça güzel

Şimdiden hepinize iyi tatiller…

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin