Gezelim Bilelim

Edam Gezilecek Yerler Rehberi

Hollanda’nın ünlü Edam peynirinin anavatanı Edam Kasabası, Amsterdam Çevresi Kasabalar gezimizde ilk durağımız oldu. Amsterdam’dan yaklaşık 45 dakikada ulaştığımız bu kasaba gerçekten oldukça sessiz fakat bir okadar da şirin bir kasaba.

Öncelikle size aşağıdaki haritayı göstermek istiyorum.

www.localbus.nl sitesi üzerinden 10€’ya satın alabileceğiniz bir bilet ile yukarıdaki haritada gördüğünüz tüm güzergahları 1 gün boyunca sınırsız olarak otobüsle gezebilirsiniz. Firmanın adı EBS.

Amsterdam merkezi tren garına girip dosdoğru yürüyüp bilet gişelerinden de biletinizi alabilir veya vermiş olduğum adresten aldıktan sonra, PNR numarasını direkt olarak gişelere söyleyip biletinizi alabilirsiniz. İnternetten aldığınız biletler 1€ kadar daha uygun fiyatlı. Biletinizi aldıktan sonra otobüsler bilet aldığınız yerin hemen önündeki yürüyen merdivenlerden yukarıya çıkınca karşınıza gelecek duraklardan kalkmakta.

Bilet alacağınız yerden yukarıdaki haritayı ve kasabalar ile ilgili açıklamaların olduğu broşürü de alabiliyorsunuz. Yukarıdaki haritayı kısaca özetlemek gerekirse, örneğin Marken’e gitmek istiyorsanız, 315 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Edam’a gidecekseniz, 110,312,314,316 no’lu otobüslerden herhangi birine binebilirsiniz.

Şahsen ben rotamı en uzaktan başlayıp en yakına gidecek şekilde çizdim, sırasıyla Edam – Volendam – Marken – Monnickendam yaptım.

316 Numaralı otobüse binip Edam’a ulaştım. Edam Merkez’e ulaşmak için inmeniz gereken durak,  Busstation,Edam.

Edam Gezilecek Yerler

Edam’da otobüs terminalinde iniyorsunuz, dönüşte de yine aynı yerden otobüse bineceksiniz. Edam Merkez’e ulaşmak için Otobüsten indikten sonra hemen arkanızda aşağıda resmini göreceğiniz köprünün yanından, kanalı solunuza alacak şekilde ilerleyeceksiniz. ve sol tarafınızda kalacak ilk köprüden sola dönerek yolunuza devam edeceksiniz.

  

Köprüyü kırmızı beyazlı kapıdan tanıyacaksınız. Resimde arkamda yer alan yoldan dümdüz ilerlerseniz solunuzda bir köprü kalacak.

Köprünün manzarası da aynen bu şekilde olacak. Bu köprüden sola dönüp düz devam ettiğinizde yol sizi sağa döndürecek. Sağa döndükten sonra yaklaşık 200 metre yürüyüp Edam’ın merkezine ulaşabilirsiniz.

Edam gerçekten oldukça sessiz ve sakin bir kasaba. Nüfusun çoğunluğunu yaşlılar oluşturuyor, zira ben herhangi bir eğlence mekanı veya pub dahi görmedim. Belki de benim gezdiğim saatte kapalı olduğundan dolayıdır.

Köprüden geçtikten sonra ara sokaklardan devam ediyosunuz. Ara sokaklar yukarıda resimde gördüğünüz gibi sağlı sollu pastane, terzi vs. gibi yerel esnaflar ile dolu. Pek fazla hediyelik eşya mağazası görmedik, olanlar ise pahalıydı. Bu sebeple Edam’daki alışverişinizi sadece peynir almak üzerine kurabilirsiniz.

Kasabanın tam merkezinde ünlü Edam Peynirinin satıldığı mağaza yer almakta. Camlarından taşarcasına peynirlerle bezeli olan bu mağazadan, Amsterdam ile fiyat bakımından arasında fark yok, fakat hem Amsterdam’dan hem Edam’dan peynir almış biri olarak söylüyorum ki Edam’ın peynirleri gerçekten farklı.

Resimde gördüğünüz mumlanmış peynirlerin çok çeşitli boyları mevcut, 15€‘dan başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz. Bu peynirin de iki tipi mevcut, pastorize edilmiş ya da edilmemiş. Benim tercihim pastorize edilmemiş olandan yana oldu ve gayet memnun kaldım.

Aynı zamanda 8€ gibi fiyatlara da fabrikasyon peynirler satın almanız mümkün. Tüm peynirleri burada tadarak alabilirsiniz.

Şehir merkezi dediğimiz kısım aslında ortasından bir kanal geçen uzun bir caddeden oluşuyor.

Tam merkez caddenin ortasını kesen köprünün üstünden Edam Manzarasını yukarıda görebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz bisiklet yaz kış orada duruyormuş, fotoğrafçıların ilgisini çekebilecek bir kare sunuyor seyahatseverlere.

Bisikletin arkasında görünen kule 15yy’da yapılmış bir çan kulesi, ait olduğu kilise ise 1350 yılında yapılmış.

Aslında Edam’da gezilecek çok fazla nokta atış sembol yok, fakat  Grote Kerk, Edam Müzesi ve yukarıda resimde gördüğünüz Carrillon (Çan Kulesi)

Malesef kapalı olduğu için biz Grote Kerk’e giremedik fakat, içinin oldukça güzel olduğunu söyledi yerel halk. Eğer bu kasabalara pazar günü gidecekseniz, çoğunun kapalı olduğunu göreceksiniz. Gezinizi hafta içi bir gün yapmanızı tavsiye ederim.

Grote Kerk

Yazımın ilk kısmında da bahsettiğim gibi, ana caddenin ortasını kesen köprünün hemen yanında da Edam Müzesi yer alıyor. Edam müzesine giriş 5€ girmenizi tavsiye etmiyorum çok fazla bir özelliği yok, ufacık bir evin içini 10 dakikada gezmek için 5€ vermek istiyorsanız da seçim sizin…

Otomatik kaldıraçlı yukarıda gördüğünüz köprüler hemen hemen tüm Hollanda kasabalarında yer alıyor. Bunların özelliği, yerel halk, aylık yada yıllık seçeneklerle para verip, kendileri istedikleri zaman kaldırıp istedikleri zaman indirebiliyorlar köprüleri. Tabiki bu köprülerden geçemeyecek kadar büyük tekneleri olan insanlara bu paranın da çok koymayacağını düşünüyorum.

Geldiğimiz istikamette geri dönüp, Edam gezimizi sonlandırmak üzere terminale doğru ilerliyoruz. Bir sonraki kasaba durağımız Volendam. Volendam hakkında da detaylı bilgi almak istiyorsanız Volendam Gezilecek Yerler yazımıza göz atmanızı öneririm.

Diğer Hollanda Şehir ve Kasabaları Rehberlerimiz için ise aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Marken Gezilecek Yerler

Volendam Gezilecek Yerler

Amsterdam Gezilecek Yerler

Monnickendam Gezilecek Yerler

Zaanse Schans Gezilecek Yerler

 

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin