Gezelim Bilelim

Kopenhag’dan Malmö’ye Nasıl Gidilir?

 

İsveç’in en büyük kentlerinden biri olan Malmö’ye malesef Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Ülkemizden Malmö’ye ulaşmanın 2 yolu var. Birinci ve kolay yolu Kopenhag’a uçup oradan geçmek, ikincisi ise Stockholm’e uçup oradan geçmek.

3 günlük Kopenhag ziyaretimin 1 tam gününü Malmö’ye ayırıp bu güzel ülkeyi ve bugüzel şehiri de görmek istedim. Kopenhag’dan Malmö’ye nasıl gidilir öncelikle size bu konuda bilgi vermek isterim.

Öncelikle internette yazanların aksine, Kopenhag Merkezi Tren Garı’ndan Malmö’ye direkt olarak tren seferi bulunmuyor. Eğer Kopenhag merkezde kalıyorsanız, öncelikle Merkezi Tren Garı(København H)’na gidip, oradan havaalanı trenine binmeniz gerekiyor (5 numaralı peron). Kopenhag şehrinde tren ile yolculuk oldukça gelişmiş düzeyde fakat anlaması biraz güç geldi diğer Avrupa ülkelerine göre. Şöyle ki Kopenhag Metro – Tren hattı gideceğiniz yere olan uzaklığa göre fiyat açısından farklılık gösteriyor. Şehir “Zone”’lara ayrılmış, minimum 2 Zone kapsayacak şekilde bilet alabiliyorsunuz ve 1 zone fiyatı 12 DKK , bu da sizin yapacağınız minimum yolculuğun 24 DKK olmasını sağlıyor. Havaalanından – Kobenhavn H ve tam tersi istikamette yapacağınız bir yolculuğun size maliyeti 24 DKK. Tüm ihtiyacınız olan biletleri, bilet makinalarından alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus, Malmö biletleri ayrı makinalardan, şehir içi biletleri ayrı makinalardan alınıyor.

Kopenhag Hava Alanı’na ulaştıktan sonra ise, merdivenlerden çıktıktan sonra zaten hemen Malmö Peronunu göreceksiniz, ineceğiniz peron ile yan yanalar. Malmö gidiş dönüş bilet fiyatı kişi başı 220 DKK. Yolculuk yaklaşık 22 dk sürüyor fakat ünlü köprüyü geçip, İsveç sınırlarına girdikten sonra, İsveçli bayan polisler bir müddet sizi durduruyorlar pasaport-vize kontrolü yapıyorlar trenin içinde dolaşarak. Pasaport kontrolünü İsveç’teki ilk durakta yapıyorlar, unutmayın sizin Malmö şehir merkezine gitmek için ineceğiniz durak “Malmö C” durağı, daha öncesinde inmeyin. Bu arada trenlerde elektrik prizi var, telefonlarınızı şarj etmeyi ihmal etmeyin.

Sadece Malmö ve Kopenhag arasındaki köprüyü görmek için bile bu yolculuğu yapmaya değer. Önce denizin üzerinde bir metal köprü hayal edin, sonrasında ise kendinizi o köprünün üstünden farklı bir ülkeye geçerken…

iyi yolculuklar

 

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin