Gezelim Bilelim

Zaanse Schans Gezilecek Yerler Rehberi

Amsterdam’a kadar gitmişken Hollanda’nın yel değirmenleri ile ünlü kasabası, daha doğrusu harikalar diyarı olan Zaanse Schans’a gitmeden olmazdı. Yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuk sonunda Zaanse Schans’a ulaşıp rengarenk yel değirmenlerini görme şansınız mevcut..

Zaanse Schans’a Nasıl Gidilir?

Amsterdam’dan Zaanse Schans’a gitmek için iki alternatifiniz var;

  • Tren Yolculuğu: Amsterdam merkez tren garından kalkan trenler ile 17dk’da ulaşabilirsiniz. Tren yolculuğunun handikapı, merkezin biraz dışında indirdiği için yaklaşık 20 dk’lık bir yürüme süreniz oluyor. Bilet fiyatı tek yön 3,1€. Tren garındaki aşağıdaki kiosklardan kolaylıkla biletinizi tedarik edebilirsiniz.

  • Otobüs Yolculuğu: İkinci seçeneğiniz ise otobüs yolculuğu. Biraz daha kolay bir seçenek, direkt olarak merkezde indiriyor, yürümenize gerek kalmıyor. Otobüs kalkış noktası Amsterdam Merkezi Tren İstasyonu’nun üst katı. 391 ya da 891 no’lu otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Biletleri Tren istasyonuna girip alışveriş merkezi gibi olan bölge doğrultusunda dümdüz yürüyüp sola dönünce bulunan EBS – GVB otobüs biletlerini satan gişelerden veya direkt olarak otobüs şööründen satın alabilirsiniz. Bilet fiyatı tek yön 5€.

Seçim size kalmış fakat, bizim tercih ettiğimiz gibi otobüs yolcuğunu seçerseniz daha rahat ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Zaanse Schans Gezilecek Yerler

Zaanse Schans gerçekten bir harikalar diyarı desek yeridir. Özellikle fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, bahar aylarında müthiş fotoğraflar çekebilirsiniz. Biz kışın gittiğimiz için fotoğraflarımız biraz karanlık olsa da yine de sizlere fikir verebileceğini düşünüyorum.

Zaanse Schans’ın hikayesi aslında şöyle; Eski dönemlerde bu yel değirmenlerinden yüzlerce bulunuyormuş fakat zamanla günümüze kala kala bu sayı 13’e inmiş. Bu 13 adet yel değirmeni fiili olarak çalışıyor ve hala tarçın vb. gıdaları öğütmekte kullanılıyor.

Bu değirmenlerinin hemen hemen hepsinin içine 4-5€ karşılığında girebiliyorsunuz. Fakat eğer tavsiye istiyorsanız en ünlü değirmen olan De Kat (kedi) isimli değirmene girmenizi öneririm. Ücreti 4€ ve tepesine çıkıp Zaanse Schans’ın yukarıdan müthiş fotoğraflarını çekebilirsiniz. Yel değirmenin mekanizmasını da içine girince görebilirsiniz.

Orda olduğunuz saate göre bazı değirmenlerin içine ücretsiz girme şansınız da var, ama en güzel panaromik manzarayı De Kat veriyor diyebiliriz. Ama ben para vermem diyorsanız De Huisman da ufak olmasın rağmen size güzel bir manzara sunabilir.

Yel değirmenlerinin renklerinin neden bukadar canlı olduğunu merak ediyorsanız, zamanında kimyasal böcek ilaçları olmadığı için böcekleri uzak tutması açısından bu renkler tercih edilmiş, sadece turistlere hoş görünsün diye değil yani…

Bir diğer ilginç anektod ise, 1961 – 1974 yılları arasında, Zaanse Schans’ı turtistik bir nokta haline getirmek için Zaandam bölgesinde bulunan tüm eski evleri kamyonlara yükleyip bu bölgeye getirmişler ve burayı adeta bir açıkhava müzesi yapmışlar.

Bu eski evlerin bazıları da sadece yaşam alanı olarak değil aynı zamanda hediyelik eşya alabileceğiniz, peynir tadabileceğiniz ve alışveriş yapacağınız birer mağaza.

Aynı zamanda Zaanse Schans’ın sıcak çikolataları meşhur, zaten gezerken mis gibi çikolata kokusunu mutlaka alacaksınız. Hatta isterseniz Cacaolab’da kendi sıcak çikolatanızı yapma fırsatınız da var.

Aslında oldukça küçük olan bu kasabada, Hollanda Kültürü’nü tanıtacak hemen hemen herşey mevcut. Tıpkı Marken Rehberi‘mizde de görebileceğiniz gibi, Zaanse Schans’ta da Hollanda’nın ünlü Clog ayakkabılarının üretildiği bir ayakkabı atölyesi mevcut.

Clog ayakkabıları halen Hollanda’nın köylerinde yaygın olarak kullanılmaktaymış. Bu kadar ağır tahta ayakkabıları yıl olmuş 2017 neden hala kullanıyorlar diye sorduğumda ayakkabıların asıl özelliğini anlamış oldum. Şöyle ki, köylüler bu ayakkabıları genelde tarlalarda ve ahırlarda kullanıyorlarmış, tahta olmasından dolayı su geçirmemesi özelliğinin yanı sıra en önemli özelliği ise, tahta ve sağlam olmasından dolayı, ahırda veya tarlada hayvanlar ayağınıza bastığında, ayağınızın zarar görmesini engelliyor. Tabiki günümüz ayakkabılarında böyle birşey söz konusu olmadığı için Hollandalılar bu ayakkabılardan kopamamışlar.

Hollanda kasabasında olursunuz da peynir olmaz mı ? Zaanse Schans’ta oldukça güzel de bir peynir fabrikası var.

Bu peynir fabrikasında dilediğinizce peynir tadabilir, beğendiğiniz peyniri satın alabilirsiniz. Ama bence peynirinizi Amsterdam Rehberi‘mizde belirttiğimiz Henri Willig mağazalarından almanız daha uygun olacaktır. Tabiki eğer Edam‘a gidiyorsanız mutlaka peynirinizi yerinden almanızı tavsiye ediyorum. Zaanse Schans alışveriş konusunda diğer yerlere göre biraz pahalı.

Peynir fabrikası aslında ufak çaplı bir çiftlik diyebiliriz, doğal ortamından hiçbir şekilde kopmamış, etrafında birçok hayvanla haşır neşir olabilirsiniz.

Bana sorarsanız Amsterdam’a gittiyseniz, en azından 2 saatinizi de Zaanse Schans’a ayırmalısınız. Her yerini karış karış gezerim, hikayeleri dinlerim, çikolata yaparım, peynir yerim, alışveriş yaparım diyorsanız. yarım gününüzü feda etmeniz gerekecek.

Bence yarım günü buraya vermek yerine, görüp fotoğraflarınızı çekip 2 saatinizi değerlendirdikten sonra, Amsterdam’ın kuzey doğusunda yer alan aşağıdaki kasabaları gezmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Zira özellikle Volendam , Marken ve Edam kasabaları mutlaka görülmesi gereken muhteşem yerler, detaylarını aşağıdaki yazılarımızda bulabilirsiniz,

Edam Gezilecek Yerler

Volendam Gezilecek Yerler

Marken Gezilecek Yerler

Monnickendam Gezilecek Yerler

Şimdiden size harika bir tatil diliyorum.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin