Gezelim Bilelim

Syros Gezilecek Yerler Rehberi

siros gemiden

Syros, Yunan Adaları içerisinde yüz ölçümü açısından daha küçük; fakat adaların ulaşım ağının kilit noktasında olduğu için Kiklad adalarının idari merkezi konumunda yer alıyor.
Gemi, Syros adasına akşam üzeri yanaşıyor ve biz ilk olarak Miaulis Meydanı’ndaki Belediye binasının önünde bolca fotoğraf çekmeye başlıyoruz. Tüm Avrupa şehirlerinde olduğu gibi burada da büyük bir çok şehir meydanı bulunuyor.

syros meydan

Akşam saatlerinde burada futbol oynayanlardan tutun, içki içenlere, Belediye merdivenlerine oturup denizi seyredenlere kadar bir çok insan görebilirsiniz. İkinci durağımız Adanın en tepesinde yer alan Miropolis Katedrali’ne hava kararmadan gitmek oluyor. Katedral’e giderken fark ettiğimiz bir şey de tüm ara sokakların ve merdivenlerin tamamının mermer olması. Bu da adanın geçmiş yıllarda varlıklı bir ada olduğunu gösteriyor.

Ada henüz çok ünlü olmadığı için çok fazla turist çekmiyor, ama gerek denizleri , gerek tipik Yunan mimarisinden çok ama çok farklı olan yapıları ve sokakları sayesinde, çok kısa zamanda bir turistik cazibe merkezi olacağına eminim.

saint george cathedral

Saint George Katedrali

saint george katedrali içi

Katedral’in içi (Fotoğraf çekmek yasak)

siros manzarası

Katedral Manzarası (Fotoğrafın Büyük halini sayfanın sonunda tıklayarak görebilirsiniz)

Daha sonrasında da Dormition Kilise’si ve Miaulis Meydanı’na gidiyoruz. Syros adasında ayrıca Apollo Tiyatrosu, Arkeoloji Müzesi, Tarihi Arşiv Müzesi ve Hagios Nikolaos Kilise’si de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında sayılabilir.

syros sokakları

Sahil boyunca sıralanmış meyhane, bar ve restoranları bulabilirsiniz. Bunların hemen hemen hepsi aynı fiyatlarda ve ortalama türk cafe ve restaurantlarındaki fiyat aralıklarındalar. Herhangi birine seçip oturabilirsiniz, adanın olmazsa olmaz, çok ünlü bir restaurantı bulunmuyor.

saint nicholas siros

Adanın deniz mahsülleri oldukça ünlü, bu deniz mahsüllerini en iyi nerede bulurum derseniz, bizim Nevizade gibi bir sokağı mevcut, burada bir sokağın tamamını kaplayan meyhaneler küçük bir alandaki birçok masanın birbirine yakın olması da çok samimi bir ortam oluşturuyor. Hem canlı Yunan müziği dinleyebilir, hem sake’nizden yudumlayabilir hem de adanın eşsiz atmosferinde muhteşem deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

syros meyhane deniz ürünleri

Syros adasının gece hayatı biraz geç başlıyor; sahil boyunca karşılaşabileceğiniz barlar saat 11:00’de hareketlenmeye başlayıp sabahın erken saatlerine kadar doluyor. Adanın farklı köylerinde turist çekmek amacıyla eğlence kasabaları mevcut, bizim zamanımız kısıtlı olduğu için bu kasabalara gitmedik fakat eğer günlük kalmayı planlıyorsanız mutlaka planlarınıza bu kasabaları da dahil etmenizi öneririm. Onun dışında sahildeki clublar gece eğlencesi için fazlasıyla işinizi görecektir.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin