Gezelim Bilelim

Fransa Alsace Gezilek Yerler ve Ulaşım Rehberi

Tarih boyunca, Almanya ve Fransa arasında pinpon topu gibi gidip gelmesiyle ünlü, bir çok savaşa sahne olmuş bir bölge Alsace-Lorraine. Ayrıca Emredici vekalet ve Temsili Vekalet kavramlarının ortaya çıkmasına neden olmuş olan bölge.

Gezginlerin ve gezmeyi sevenlerin Avrupa’daki büyük şehirleri gezmeyi bitirip farklı heyecanlar aramaya başladıklarında karşılarına çıkacak muhteşem bir bölge burası. Şirinliği, huzuru temiz havası ile gerçekten görülmeye değer harika bir sınır bölgesi.

Toplamda 5 gün harcağımız Alsace bölgesini şimdi sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Alsace Bölgesi’ne kaç gün ayırmak gerekir?

Öncelikle bu tam olarak ne istediğinize bağlı.  Alsace bölgesinde çok ünlü şarap bağları, şarap köyleri ve şarap rotası mevcut. Sadece bu rotaya bir tam gün ayırmanızı öneriyorum. Malesef bu köylere çok yaygın bir toplu taşıma olmadığı için , araç kiralamak mutlaka tercih edilmesi gereken bir seçenek.

Bunun köyler dışında bizim gezdiğimiz ve sizlere mutlaka önereceğimiz rota aşağıdaki gibi:

Colmar (2 Gün)

Strasbourg (2 Gün)

Basel (1 Gün)

Alsace Bölgesinde Ulaşım?

Alsace bölgesinde çok pratik bir ulaşım ağı olduğunu söylemek aslında zor.

Şöyle ki; Biz öncelikle Basel Mulhouse Havalimanı’na uçtuk. Rotamızı ise sırasıyla Colmar – Strasbourg – Basel’de konaklayacak şekilde ayarladık.

Basel Mullhouse Havalimanı 3 ayrı ülkeye kapısı olan ilginç bir havalimanı. Hangi ülkeye çıkacağınız oklar ile size gösteriliyor. Biz Fransa tarafına çıkacağımız için Fransa oklarını takip ettik ve Fransa topraklarına ilk adımımızı attık.

Basel Mullhouse Havalimanı’ndan Colmar’a Nasıl Gidilir?

Ulaşım için iki seçeneğiniz mevcut

  1. Havalimanı – Basel (İsviçre) – Colmar
  2. Havalimanı – Gare De Saint Louis (Fransa) – Colmar

1) Basel seçeneğini seçtiğinizde, 50 numaralı otobüse binip Basel Bahnhoff adın verilen ana terminalde inip oradan Colmar trenlerine binip Colmar’a ulaşabilirsiniz.

2) İkinci seçenekte ise, Distribus (Bilet 2.5 Euro) adı verilen shuttle’lar ile Saint Louis (Bilet: 13,4 Euro) tren garına gidip oradan direkt Colmar trenlerine binmek.

Distribus Saatleri : (2018) (Unutmadan D11 No’lu Hatta binip 10dk’lık kısa bir yolculuk yapacaksınız)

Biz şahsen 2. seçeneği uyguladık ve oldukça rahat ettik. Burada önemli nokta, Saint Louis‘ten Colmar’a hareket eden tren saatlerini iyi inceleyip bu saatleri yakalamak. Tren Saatleri için tıklayınız.

Basel’den çok sık aralıklarla Colmar Treni var fakat Saint Louis Terminali’ndeki saatleri yakalayabilirseniz en iyi seçenek burası.

Ayrıca gelmişken tren için vaktiniz olur ve Saint Louis’i de bir görelim derseniz, ufak şehir merkezine bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Colmar’dan Strasbourg’a Nasıl Gidilir ?

Colmar’dan Strasbourg’a gitmenin en iyi yolu trendir. Colmar SNCF’den Strasbourg SNCF’ye 13.20 Euro  Fiyat ile kolayca seyahat edebilirsiniz.

Biletlerinizi online satın alabilir, çıktısını alıp seyahate başlayabilirsiniz. Online bilet için tıklayınız.

Strasbourg’dan Basel’e Nasıl Gidilir ?

Aynı şekilde Strasbourg’dan Basel’e de Strasbourg SNCF’den yola çıkıp Basel Bahnhoff’a 25.2 Euro‘ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Biletlerinizi online satın alabilir, çıktısını alıp seyahate başlayabilirsiniz. Online bilet için tıklayınız.

Ulaşım ile ilgili diğer tüm sorularınız için mert@gezelimbilelim.com‘dan bana ulaşabilirsiniz 🙂

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin