Gezelim Bilelim

Fethiye Gezilecek Yerler – 10 Önemli Nokta

Ege ile Akdeniz’in buluşma noktasında yer alan doğal tatil cenneti Fethiye’nin sadece deniz kum ve güneşten ziyade olduğunu düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz. Zira bu doğal güzellikler tahmin edeceğiniz üzere Milattan Önce de aynı şekilde doğal güzelliklerini koruyorlardı ve denize sahip olması sebebiyle önemli bir ticaret ve yaşam merkeziydi Fethiye.

Gelin Fethiye’nin 10 önemli noktasını beraber inceleyelim

1-Saklıkent Kanyonu

saklıkent fethiye

Oldukça uzun olan bu kanyonu genç yaşlı herkes görmeli, özellikle sıcak yaz aylarında buz gibi suyuyla sizleri ferahlatacak ve doğal görsel bir şölen sağlayacak. Aynı zamanda dağcılığa merakınız var ise kanyonun içine girip devam edip tırmanışa geçebilirsiniz.

2-Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti

Saklıkent’e giderken yol üzerinde olan bu antik kent Fethiye’ye gidince mutlaka görülmesi gerekenler arasında. Likya uygarlığının en büyük kentlerinden biri. Yukarı çıkarken herhangi bir güvenlik önlemi yok bu sebeple dikkat etmenizi öneririm. Giriş Ücreti 5 TL.

3-Ölüdeniz

Ölüdeniz Fethiye

Doğal güzellikler olan gerçekten görülmeye değer bir manzara. Oldukça temiz ve uzun bir plajı mevcut ve deniz suyu da oldukça temiz. Fakat koy olmasına rağmen kimi zaman dalga olabiliyor yani çok sakin bir deniz olarak düşünmemenizi öneririm. Malesef ki etraftaki işletmeler oldukça pahalı, özellikle turistlere yoğun ilgi varken Türk olduğunuzu anlayınca çok fazla ilgi göstermiyorlar. Şezlong ve Şemsiye ücretli.

4-Kayaköy

kayaköy

Terkedilmiş bir köy olan Kayaköy eski bir Rum Köyü’dür. Eski Rum patikalarını takip edip, doğal güzellikler çiçekler ve tabiat eşliğinde bu köyü gezebilir ve eski insanların yaşayışlarını kafanızda canlandırabilirsiniz. Özellikle bulursanız Kayaköy İnciri oldukça meşhur, mutlaka tatmanızı öneririm.

5-Kral Mezarları

fethiye kral mezarları

Fethiye’nin merkezinden bile rahatlıkla görebileceğiniz ve yaklaşık 5 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz efsanevi yapıların yer aldığı kaya mezarları için yaklaşık 45 dakikanızı ayırmanızı öneririm. Tekne turu ile değil, araba veya otobüs vasıyasıyla gitmenizi öneririm. Giriş ücreti 5 TL.

6-Likya Yolu

likya yolu

Likya Yolu özellikle trekking severlerin en çok rağbet gösterdiği noktalardan bir tanesi. Fethiye’den Antalya’ya uzanan 400’ü aşkın km’lik bu yol boyunca muhteşem koylar ve efsanevi manzaralar göreceksiniz. Yol boyunca çeşitli checkpoint noktaları işaretlenmiş bu noktalar ile nerede olduğunuzu kolayca bulabilirsiniz. Fakat önerimiz eğer çok ilerleyecekseniz güvenebileceğiniz bir grup ile beraber bu yola çıkmanız.

7-Pınara Antik Kenti

pinara antik kenti

Adeta bir kartal yuvasını andıran Pınara Antik Kenti, Likyalıların diğer büyük antik kentlerinden bir tanesi. Tarihi oldukça iyi korunmuş olan bu kent, tarih severler için görülmeye değer noktalardan bir tanesi.

8-Kabak Koyu

Kabak Koyu

Fethiye Cami yakınından kalkan minibüslerle kişi başı 5 TL karşılığında rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu eldeymemiş koy, bana göre Fethiye’nin en sessiz sakin ve kafa dinlemeye müsait noktalarından bir tanesi. Yanınıza nakit para almanızı öneririm, kredi kartı geçmiyor buradaki işletmelerin çoğunda.

9-Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi

Özellikle Likyalar döneminden kalma bir çok tarihi eser barından Fethiye müzesi diğer şehir müzelerine göre biraz daha küçük. Eğer tarihe aşırı bir merakınız var ise görülebilir, çeşitli arkeolojik eserler mevcut fakat yarım saatte tüm eserleri inceleyebileceğinizi hatırlatmak isterim. Giriş ücreti 5 TL.

10-Gemiler Adası

Gemiler Adası

Gerek deniz yolu, gerek ise karayolu ile ulaşabileceğiniz bu koy, denizinin temizliği ve sakinliğiyle kabak koyuna alternatif olabilecek bir koy. Fakat Kabak Koy’una kıyasla biraz daha kalabalık. Sahil giriş ücreti 20TL, şezlong 10 TL , Şemsiye 10 TL.

Özetle…

Fethiye deniz, kum ve güneşi ile olduğu kadar, doğal ve tarihi güzellikleri ile de oldukça ünlü. Yurtdışında eşi belkide bulunmayacak koylara sahip olan Fethiye’de konaklama seçenekleri nelerdir diyorsanız, talebinize göre Fethiye Otelleri veya Ölüdeniz Otelleri‘ni tercih edebilirsiniz. Seçim size kalmış, eğer şehir hayatından kopmak ve biraz olsun kafa dinlemek istiyorsanız Fethiye tatilinizi asla unutamayacaksınız…

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin