Gezelim Bilelim

Eğirdir Gezilecek Yerler Rehberi, Nerelere Gidilir?

Egirdir Gölü

Milattan önce hüküm sürmüş Arzava Krallığından bu güne, kalesiyle, kiliseleri, muhteşem doğasıyla göller yöresinin göz bebeği Türkiye’nin dördüncü büyük gölüne sahip Eğirdir, Isparta ili sınırlarında yer alıyor. Bu incelemede sizlere yazın Antalya sahillerini aratmayan Altınkum Plajıyla göl kenarındaki salaş balık restaurantlarıyla, her mevsim renk değiştiren mavisiyle Eğirdir’i tanıtmaya çalışacağım.

Haziran dedin mi Isparta’lı çocukların gözleri “Eğirdir” dercesine ışıldar. Çocukluğumda sayısız kez gittiğim Eğirdir’de yüzmenin tadını anlatamam… Hani denizi çok sevmemize rağmen çok tuzlu diye giremediğimiz zamanlar, giripte gözümüzü açamadığımız zamanlar vardırya, işte o anlat Eğirdir Gölü’nde yok.

Altınkum Plajı

O yumuşacık suyu, o okyanus kumlarını aratmayan incecik kadife halıda yürüyormuş hissi veren mavi bayraklı Altınkum plajı bu yazıyı kaleme alırken bile beni cezbetmeye yetiyor Yazun o tatlı kalabalık adeta bir karnaval havası  hissettiriyor insana.

Şezlong, minder, şemsiye  kiralık olarak hizmete sunuluyor plajda, ayrıca duşları ve giyinme kabinleri de yardımımıza koşuyor. Günübirlikçiler için bile arabanızla gidip mavinin her tonunun olduğu güzelim Eğirdir’de yüzüp dönmek mümkün. Ayrıca kampçılar da düşünülmüş ve plajın özel bölümünde rengarenk çadırlarda ilginç deneyimler yaşayabilirsiniz.

Eğirdir

Tarihi Milattan önce 2000’lere dayanan Nis Adası, yakın tarihte anakara ile birleştirilmiş ve ulaşım kolaylaşmıştır. Nis adasında Doğu Roma’dan kalma Ayastefanos kilisesi görülmeye değer bir tarihi eserdir. Hatta yerel halkın kilisenin iç duvarına papaza ithafen yazdıkları not gördüğünüz zaman uzun süreli bir gülümsemeye yol açacak yüzünüzde.

Bunun dışında M.Ö. 4. Yüzyılda yapıldığı sanılan enfes bir kalesi ve bedesten çarşısı yer alıyor Eğirdir’de.  Sakın ola Isparta’ya özgü gül kremleri, gül kokulu tespihleri, gül suları bulunan sepetlerden almadan evinize dönmeyin.

İlginç bir ayrıntı da Nis adası ile anakarayı birleştiren yolun aynı zamanda dalgakıran görevi görmesi. Dikkatli bakacak olursak gölün sağ tarafı dalgalı sol tarafı ise durgun, bunuda en güzel arabanızda adaya geçerken görebilirsiniz. Göl kenarındaki balıkçılarda balık yemeyi sakın ihmal etmeyin, en lezzetli tatlı su levreklerini Eğirdir Gölü’nde bulacağınıza emin olabilirsiniz. Ülkemizin en güzide komandolarının yetiştiği bir komando okuluna da sahip Eğirdir. Zaten ilk ayak bastığınızda size merhaba diyecek olan kayalıkların üstünde Google Maps’te bile görülebilen  “Güçlüyüz, Cesuruz, Hazırız” yazısı ile karşılamakta Eğirdir.

Ne Yenir ?

Göl kenarındaki balıkçılarda, levrek, alabalık ve sazan yemenizi öneririm. Özellikle Eğirdir’e özel hazırlanan soslu levrek en önemli spesiyalleri. Bunun dışında Isparta – Eğirdir yolundaki tarlalarda yetişen vişne ve elmalarda seçenekler arasında.

Peki ya alışveriş?

Ispartaya özgü gül ürünleri (gül reçeli, gül suyu, gül kokulu tesbih, gül sabunu vs.)

Isparta deyince bir diğer akla gelen el dokuması has Isparta halıları, sevdiklerinze eli boş dönmemek istiyorsanız seçenekleri çok bol.Ulaşım

Bulunduğunuz şehirden Isparta’ya geçtikten sonra yerel firmalar ile ( Isparta Petrol Turizm vs.) yarım saatlik bir yolculuk sonrasında Eğirdir’e ulaşabilirsiniz. Özel arabanız var ise yolu son derece basit, tabelaları takip ederek hız limitleri içinde en fazla yarım saat içinde ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin