Gezelim Bilelim

Floransa Gezilecek Yerler Rehberi

floransa

 

İtalya gezimde beni en çok etkileyen şehir Floransa olmuştu diyebilirim. Özellikle üniversitelerin sanat tarihi dersi alan öğrencilerinin ilgi gösterdiği başlıca şehirlerden biri Floransa. Şehir başlı başına Rönesans tarihini yansıtıyor insanlara. Şehir eski Floransa – yeni Floransa olarak ikiye ayrılıyor, tabiki bizi ilgilendiren tarafı Arno Nehri’nin hoşgeldin dercesine aktığı eski Floransa olacak.

floransa

Tabiki İtalya’nın her şehrinde olduğu gibi tarihi kısımlara otobüs girememekte. Otobüsten Arno nehrinin kıyısnda indikten sonra, beni çok etkileyen manzarayı izleyerek yürümeye başladım. Arno’ya baktığımda ilk merak uyandıran yanı minyatür şelale diyebileceğim merdivenimsi alçaltıları olmasıydı. Nedenini öğrenmem uzun sürmedi… Üstteki resimde de gördüğünüz bu “minik şelaleler” kötü hava koşullarında olası büyük dalgaları kırıp, kontrol altına alabilmek adına yapılmış.  Tam karşı tarafta gözüken kule de , tahmin edebileceğiniz gibi Floransa’yı her türlü gelecek tehditten korumak için yapılmış ve bu kulelerden şehirde birkaç adet kilit noktalarda mevcut.

Evet yolumuza devam ettiğimizde, 1747 yılında yapılmış olan Floransa’nın ~5.500.000 adet kitabı bulunan ünlü kütüphanesi çıkıyor karşımıza.

Floransa’nın en ilgi çekici taraflarından biri ise, hemen hemen tüm binalarının üstünde, olağanüstü incelik ve detay kullanılarak yapılmış olan heykelcikler. Kütüphanenin tepesindekilerden birini aşağıda inceleyebilirsiniz.

 

 

floransa

floransa

 

Floransa’nın en ünlü bazilikası Santa Croce Bazilikasıdır. Bu bazilika Aynı zamanda detaycılığıla Floransa’nın en ihtişamlı yapıları arasında yer almakta olup aynı zamanda Franciskan mezhebinin de en önemli kilisesidir. Fakat dış görünüşünün ihtişamı malesef içine yansıyamamış, sade ve gösterişsiz bir iç mekana sahip.

 

floransa

floransa

Kent uzun seneler Ünlü Medici ailesinin boyunduruğu altında kalmış. Tahmin ettiğiniz gibi Medici adı “Medicine” den türemiştir çünkü ailenin ihtisası yoğun olarak tıp üzerineymiş. Floransanın hemen hemen her yerinde Medici ailesine ait amblemleri görebilirsiniz, tıpkı bizde sarayların üzerinde gördüğünüz Osmanlı amblemleri gibi.

Floransa’ya gidipte ünlü Croce Bazilikası’nın Çan Kulesi’ne çıkmamak olmaz, Çan kulesine çıkış ücreti cüzi bir ücretti, fakat yaşı ileri olanların, kalp rahatsızlığı olanların çıkması tavsiye edilmiyor çünkü merdivenler tahmin edebileceğiniz üzere son derece dik ve yorucu. Sizi tepeden Floransanın bir yanda etkileyici manzarası diğer yanda vaftizhanesi ile baş başa bırakıyorum.

floransa

floransa

floransa

Medici ailesi kendilerini halktan çok üstün görürlermiş. Bundan dolayı halkın arasında yürüyerek nehrin karşı tarafına geçmek hoşlarına gitmezmiş. Uffizi(İtalyanca Ofis) adı verilen makamlarının üst katında bir kral yolu inşa ederek metrelerce sürecek ve Ponte Vecchio köprüsünün üzerinden de geçerek halkın arasına karışmadan diledikleri yere geçecek bir özel yol inşa etmişler. Bu yolu inşa etmek için gerekli olan tüm evleri satın almışlar fakat bir kişi evini satmak istememiş ve bundan dolayı bu özel tünel, evini satmayan şahsın bölgesinin etrafından dolaşmak zorunda kalmış. Uffizi neye benziyor diyorsanız…

floransa

Resimden de gördüğünüz üzere, her bir blokta azizlerin ve sanatçıların (Leonardo da Vinci’de olmak üzere) heykelleri mevcut. Kent sokaklarını arşınladıkça, ilginç yapıların ardı arkası kesilmiyor. Bir diğer ilginç yapı da aşağıda gördüğünüz binaya ait. İlginçliğinin nereden geldiğini soracak olursanız, binaya dikkatli baktığınızda, soldaki ve sağdaki pencerelerinin aynı hizzada olmaması. Nedenine gelince, din herşeyden önce geldiği için öyle bir dizayn yapılmış ki her birey kendi bulunduğu bölümün penceresinden baktığında ünlü bazilikayı görebiliyormuş…

floransa

İstanbul’un fethinden sonra sanatçıların İtalya’ya göç ettiğini biliyoruz. Halk’ın belli bir kısmı da artık kiliseyi bir tehlike olarak görüyor ve çağdaşlaşma adına rönesansı ve sanatı destekliyorlardı. Rönesans’ın doğduğu metropollerden biri olan Floransa’da çok fazla heykel olmasının sebebi bu. Heykellerin tamamı Vatikan’ı işaret ediyorlar, bunun sebebi ise tehlikenin Vatikan yani Papa olduğuna dikkat çekmeye çalışıyorlar.Sizi Floransa’nın en ünlü meydanı Signora Meydanı’ndaki heykelleri ile baş başa bırakıyorum(4’lü resmin sağ alt kısmında ünlü Davut heykelini görebilirsiniz, heykel sahte, koruma amacı ile orjinali Floransa Akademi Galerisi’nde sergileniyor). Büyük boyuttaki resimler için sayfanın alt kısmındaki galeriyi inceleyebilirsiniz.

floransa

floransa

floransa

floransa

Floransa, Toscana bölgesinin en ünlü şehri diyebiliriz. Şehri gezmek için kesinlikle 1 gün yetmez. Hatta 3 gün ideal diyebilirim. Eğer turla gidecekseniz size tavsiyem, Pisa turuna gitmemeniz ve Pisa’da kaybedeceğiniz zamanı Floransa’da geçirmeniz. Gerçekten İtalya’da geçirdiğim zaman içinde en çok etkilendiğim şehir Floransa idi. Ne resimlerle nede anlatmakla bitecek gibi bir şehir değil, eğer turla gitmiyorsanız mutlaka bir rehber kiralamanızı öneririm aksi taktirde heykellere ve binalara sadece bakmakla yetinirsiniz, asıl ilginç olan tarihlerini ve daha bir çok detayı iyi bir rehber vasıtasıyla öğrenebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Eğer iyi bir bütçeniz var ise, Floransa’nın merkezindeki eski butik otellerde kalabilirsiniz. Fakat alternatif olarak, tam Floransa ve Pisa arasında kalan SPA’ları ve şifalı suları ile ünlü “Montecatini” bölgesindeki uygun fiyatlı otellerde kalabilirsiniz. Montecatini küçük ama olağanüstü zengin bir kasaba. Kasabada herkes zengin, her sokakta lamborghini, ferrari gibi lüx arabalara rastlanmakta. Bu zenginliği de otelcilikten ve şifalı sularından gelmekte.

Eğer Montecatini’de kalırsanız Floransa’ya ulaşımınızı banliyo treni ile sağlayabilirsiniz(Floransa’ya 50km). Ben şahsen Montecatini’de kaldım ve son derece memnundum, hem otelimden hemde ulaşımımdan. En azından Montecatini’yi de görmüş oluyorsunuz ve adeta lüks bir şehirde olduğunuz havasına kapılıyorsunuz. (Montecatini’yi seçenler için, kasaba merkezinde 10 Euro’cu adını verdiğim bir mağaza var, en pahalı ürün 10€, buraya kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim, zaten küçük bir çarşısı var, kalabalık dikkatinizi çekecektir rahat bulmanız açısından.)

Peki ya Alışveriş?

Toscana bölgesi, derileri ile ünlü. İtalya’nın hiçbir bölgesinde deri ürünlerini bu fiyatlara bulmanız mümkün değil. Floransa’nın göbeğinde her gün açık olan bir deri pazarı mevcut. Son derece kaliteli deri çantaları, deri montları vs. buradan çok ucuz fiyatlara temin edebilirsiniz.

Bunun dışında her ünlü markanın dükkanı mevcut, fakat çeşit olarak Milano daha zengin diyebilirim, ünlü marka alışverişlerinizi Milano’ya saklamanızı öneririm.

Floransa’nın kendi üretimi “Seague” markasını kesinlikle tavsiye ederim, çok ucuza, çok kaliteli İtalyan çantalarını ve bavullarını temin edebilirsiniz.

Ayrıca Ponte Vecchio köprüsünün üzerinde bulunan gümüşçüler ve kuyumcular çok ünlü. Buralardan da gerek kendinize gerek hediyelik olarak alışveriş yapabilirsiniz fakat fiyatların çok uygun olduğunu söyleyemem.

Yiyecek-İçecek?

Cappucino ve Tiramisu İtalya’nın vazgeçilmez ikilisi, bunun dışında hepimizin bildiği gibi İtalya’nın ünlü ince hamurlu pizzası, lazanyası da vazgeçilmez tadlar arasında. İtalya’nın ünlü makarnalarını satın almak için Napoli’yi ziyaret etmenizi öneririm. Ev yapımı klasik makarnalar Napoli’de hem çok çeşitli olarak hemde uygun fiyatlara yer almakta

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin