Gezelim Bilelim

Haftasonu Kaçamakları – Kısa Tatil Rotaları
Beypazarı

beypazarı inözü nasıl giderim

Ankara’ya en yakın rota olan Beypazarı oldukça ilgi çekici doğal harikalara ve tarihi evlere sahiptir. Özellikle Ankaralılar için oldukça uygun bir haftasonu kaçamağı olarak göze çarpar. Beypazarındaki gezilecek yerleri şöyle özetleyebiliriz;

Hıdırlık Tepesi: Bölgeye en tepeden bakabileceğiniz panaromik nokta

Alaattin Sokak: Tüm Yöresel Ürünleri, tarihi konakları bulabileceğiniz bölgenin kalbi

Suluhan Kervansarayı: 1683 Yılı’nda Osmanlılar tarafından yapılmış eşsiz görünümdeki kervansaray (Şu an tadilatta)

Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi: Aslen tarihi bir konak olan bu müzede, Bizans – Roma ve Osmanlı dönemlerinden eserler ve Beypazarı’na özgü geleneksel eşyalar sergilenmektedir.

Yaşayan Müze: Buraya yaşayan müze denilmesindeki sebep, müzeye girdiğinizde bir takım sanatsal faliyetlere sizi de katılabiliyor olmanız, örneğin ebru sanatını icra edip, ıhlamur baskı gibi faaliyetlerden ücreti dahilinde siz de yararlanabilirsiniz.

İnözü Vadisi: İnözü Çayı’nın aşındırıcı etkisi ile iki tarafı yüksek kayalardan oluşan vadi, trekking severler için bulunmaz bir nimet olarak göze çarpıyor.

Kısa geziniz için bu kadar rota programınızı fazlasıyla dolduracaktır, eğer vaktiniz kalır ise,

Eğriova yaylası, Tekke Yaylası, Boğazkesen Kümbeti gezilecek alternatif rotalar arasında yer alıyor.

Geniş beypazarı rehberimiz için Tıklayınız…

 

Abant

abant

Abant Gölü, doğal güzellikler olarak oldukça zengin köknar ve çam ağaçlarının tam ortasında bir bölgede ve en önemlisi de 1350 metre yükseklikte yer alan bir göldür, bu göl oluşum bakımından heyelan gölüdür.
Abant gölü özellikle piknikçiler açısından oldukça yoğun tercih edilmektedir. Bu gölün etrafında oteller ve restaurantlar yer almaktadır. Aynı zamanda gölün çevresinde köylüler tarafından kurulan pazarlardan organik köy ürünleri de bulmak mümkündür.
Oldukça turistik olan bu gölün etrafında fayton, at ve bisiklet kiralayıp gezmeniz de ayrıca mümkündür.

 

Göynük

 

goynuk

Doğal güzellikleri ve kaynakları tarafından zengin olmasından ötürü tarihi boyunca Roma, Bizans ve Osmanlı gibi bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.
Göynük özellikle Osmanlı dokusunu en iyi yaşatan ve yıllar geçmesine rağmen en iyi şekilde koruyan kasabalardan biridir.

Safranbolu


safranbolu

Osmanlı mimarisinin ve geleneksel dokunun birebir görülebileceği nadide bir yöredir Safranbolu. Aynı zamanda 1994 yılı itibariyle UNESCO Dünya Mirasları listesine de girmiştir.

Bölgedeki gezilecek yerler ikiye ayrılmıştır, birincisi yazlık evlerin bulunduğu bağlar, ikincisi ise kışlık evlerin bulunduğu çarşı bölgesi.
Özellikle yöresel ürünlerin satıldığı yerler ve tarihi kesim çarşı bölgesidir. Bu bölgenin panaromik manzarası Hıdırlık tepesinden izlenebilir aynı zamanda bu tepede iki adet anıt mezar yer almaktadır.
Çoğu bölgede olduğu gibi burada da kale bölgesi ilk ve en eski yerleşim alanıdır. Eski hükümet binası, hapishane binası ve 200 yıllık saat kulesi görülmeye değer simgeler arasında yer almakdaır.
Kentte tarihi açıdan çok kıymetli 25in üzerinde cami bulunmaktadır. Diğer taraftan Cinci hanı, Cinci Hamamı mutlaka görülmesi gereken eserler arasında yer almaktadır.
Bakırcı, kalaycı, demirci gibi bir çok nesli tükenmekte olan zanaate ev sahipliği yapan Safranbolu’dan hediyelik eşyalar bolca satın alabilirsiniz.

Akçakoca

 

akcakoca

Karadeniz’e özgü tüm doğal güzellikleri bünyesinde barındıran Akçakoca’nın mavi bayraklı plajlarında denize girebilir, dalgalar arasında serinleyebilir ve oksijen dolu ormanlarında yürüyüş yapabilirsiniz.
Akçakocanın gezilecek yerlerini özetlemek gerekirse;

Ceneviz Kalesi Plajıi Fakıllı Mağarası,Aktaş Şelalesi,Sarıyayla Şelalesi, Ahmet Dede Türbesi, Melenağzı Köyü ve Plajı, Karaburun Köyü ve Plajı,Edilli Ağzı Plajı

Ilıman bir iklime sahip olan Akçakoca yazın bunaltıcı sıcağından kaçmanız için olağanüstü bir seçenek sunacaktır sizlere…

Amasra

amasra

 

Amasra ile ilgili tüm detayları Amasra Rehberimizde bulabilirsiniz, Amasra Rehberi için Tıklayınız…

Sapanca

Sapanca

Sapanca Gölü’nün etrafında bir çok otel, restaurant ve dinlenme tesisi göreceksiniz. Bunlardan birini de tercih edebilir veyahut kendi çadırınızı kurabileceğiniz camping alanlarında geceleyebilirsiniz.
Gezilecek yerlere gelecek olursak;
Bizans Lahitleri ve taşları, hemen Sapanca Hükümet Konağının önünde görülebilir.
Vehici Kapısı, Rahime Sultan Cami ve Tuğrası, Hasan Fehmi Paşa Cami, Cedid Cami , Sapanca’nın görülmeye değer tarihi varlıkları arasında yer almaktadırlar.

Karasu

karasu

Yaşamın oldukça eskiye Frigya döneminde dayandığı Karasu komşu bölgelerde yaşayanların özellikle denize girmek için yazın çokça tercih ettikleri bir bölgedir.
Gezilecek yerleri, Küçükboğaz, Yeni Mahalle, Acarlar Langozu, Madenderesi olarak özetlenebilir.

 

Kapadokya

 

kapadokya

Kapadokya ile ilgili tüm detayları Kapadokya Rehberimizde bulabilirsiniz. Kapadokya Rehberimiz için Tıklayın…

Maşukiye – Kartepe

masukiye

Özellikle Ankara’dan Çok İstanbula yakın olması sebebi ile son yıllarda oldukça tercih edilen bir bölge olmuştur Maşukiye. Kışın kayak sporları, yazın ise doğa yüryüşleri ve trekking ile oldukça popüler bir bölgedir.

Kuzuluk

kuzuluk

Özellikle Termal zenginlikleri sebebiyle gerek İstanbul gerek Ankara sakinlerince oldukça çok tercih edilen bir bölge Kuzuluk.
Gezilecek yerleri özetlemek gerekirse, Aksartepe, Keremali Dağı, Akyazı Türbeleri ve Kuzuluk Madensuyu Fabrikasıdır.

Kerpe

kerpe

Doğan güzellikleri ve bozulmamış yapısı ve doğal limanı sayesinde yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir Kerpe
Kerpe koyunu bu kadar ünlü yapan özelliği ise tipik Karadeniz’den farklı olarak soğ ve durağan olması. Hatta Hz. Ali’nin ayak izinin olduğu söylenen kayalıklar arasındaki mağara da oldukça merak edilen ve turistlerce bolca ziyaret edilen bir simge olarak bilinir.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin