Gezelim Bilelim

Pisa Gezilecek Yerler Rehberi

pisa
Artık neredeyse İtalya’nın simgesi olmuş ünlü Pisa Kulesi’ni merak ediyormusunuz? Merakınızı biraz olsun bu yazımda gidermeye ve Pisa Kulesi’ne adını veren şehir Pisa’ya gidecekler için bir rehber sunmaya çalışacağım.

Pisa Şehri, tıpkı UNESCO tarafından korumaya alınan Siena, San Gimignano, Floransa ve Pienza gibi ünlü Toscana bölgesinde yer almaktadır. Şehrin tarihi kısmına tahmin edebileceğiniz gibi otobüsler yanaşamıyorlar ve park ettikleri bölgeden Pisa kulesini görüp o doğrultudau yürümeniz gerekiyor. Otobüsten indiğiniz anda Nijeryalı zenci tayfadan bir çok satıcı saat, kemer, vb. eşyaları satmak üzere etrafınıza toplanacaktır. Sizlere tavsiyem bu kişilerle göz temasına dahi gelmemeniz ve kesinlikle konuşmamanız. Çünkü muhattap olduğunuz anda emin olun ki Pisa Kulesi’ne gidene kadar sizi takip edecek ve birşey satana kadar peşinizi bırakmayacaklar, örnekleri mevcut olduğu için bu uyarıyı dikkate almanızı tavsiye ederim, zira bölgede polis veyahut sığınabileceğiniz bir merci bulunmamakta.

Evet Pisa Şehri’nin görülecek başlıca tarihi zenginlikleri “Piazza del Duomo” adı verilen surlarla çevrili olan meydanda bulunmakta. Bu meydanda Pisa Kulesi dışında Vaftizhane ve Pisa Katedrali de yer almakta. Surların önüne geldiğimizde, bizleri küçük Bangladesh çadırları tarzında dizayn edilmiş satış alanları bulunmakta, hatta Pisa’yı okadar çok Türk ziyaret ediyor olsa gerek ki, bu satıcılardan bazıları Türkçe bile öğrenmiş hatta buda yetmemiş bir Türk bayrağı edinip bize bu bayrakla karşılama düzenlemiş.

pisa,bangladesh,satıcı,store,

pisa,bangladesh,satıcı,katedral

Pisa’ya dair hediyelik eşya almak istiyorsanız bu satıcılar oldukça cana yakın ve ucuzlar. Hatta ve hatta genel olarak İtalya ile ilgili hediyelik eşya ihtiaçlarınızı da buradan karşılayabilirsiniz çünkü fiyatlar oldukça uygun.

Surlardan içeri girdikten sonra yemyeşil bir alan sizi karşılayacak, bu alanın içinde de satıcılar mevcut fakat dışardakiler bana daha sıcak ve uygun geldiler. Pisa Kulesi’nin altında sanki kuleyi düzeltmeye çalışırcasına fotoğraf çektiren kalabalığı görecek, ve sizde bu kalabalığa uyum sağlayıp fotoğraf çektirmek zorunda hhissedeceksiniz kendinizi. Kulenin istatistiklerine bakacak olursak 1173 yılında yapılan Kule 56m yüksekliğe sahip ve 294 basamakla kuleye çıkılıyor.

Gelelim Pisa kulesinin hikayesine, Pisa kulesi aslında katedralin çan kulesi olarak yapılmış. Fakat mermerden yapılmış olmasından ötürü fazlaca bir ağarlığa sahip ve altındaki balçıklı toprak, toprağın güney kısmının yüksek neme sahip olmasından ötürü zamanla yan yatmaya başlamış. Hatta kule bir ara ciddi bir yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış ve bunun üzerine 20 milyon sterlinlik bir proje ile 45cm düzeltilmiş ve yıkılmaktan kurtarılmış, 1990-2001 yılları arasında kule bu sebeple ziyarete kapanmış.

Ünlü kule her 100 yılda 7cm’lik bir oranda yan yatıyor. Ayrıca ilginç bir ayrıntı daha, Pisa Kulesi’nin halen pırıl pırıl beyaz kalmasındaki sebep, yine bu nem. Nem topraktan kuleye doğru tırmanıp adeta kuleyi temizleme görevi görüyor ve kulenin bembeyaz olmasını sağlıyor.

pisa,pisa kulesi,piazza del duomo

Piazza del Duomo Meydanı’nda tek eğri olan yapı Pisa Kulesi değil, aynı zamanda tombul vaftizhane de zamanla yana yatmış. Dikkatli bakarsanız bu eğriliği de görebilirsiniz. Çektiğimiz vaftizhane fotoğraflarında, çatısının restorasyon aşamasında olup, tamamen yeniden yapılandırıldığını göreceksiniz. Ayrıca vaftizhanede yine İtalya’ya özgü bir mimari kullanılmış ve döneminin ünlü azizlerinin heykelleri vaftizhanenin duvarlarını süslemiş. Sabah çok erken saatlerde gitmemden ötürü bu meydandaki yapılardan hiçbirinin içine girme şansını yakalayamadım. İşte vaftizhanenin genel görünümü;

IMG 0388

Genel olarak Pisa Şehrine bakacak olursak, sadece “gördüm” demek için gidilebilecek bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Piazza del Duomo Meydanı’ndan başka gezilip görülmeye değer hiçbir tarafı yok. Bu sayfadaki fotoğraflarda gördüğünüzün dışında hiçbir özelliği bulunmayan bir şehir. Özellikle Floransa’ya yakın olmasından ötürü (yaklaşık 100km) gittiğiniz tur şirket, ekstra turlar düzenleyip sizi götürmek isteyecek. Diğer turlara katılın fakat Pisa turuna katılırken 2 kere düşünün çünkü tekrar söylüyorum en fazla 1 saatte tamamını gezebileceğiniz bir şehir ve sadece görülmeye değer 3 binadan oluşuyor. Emin olun ki fotoğraflardan fazlası kesinlikle yok. Yolda geçirdiğiniz zamana deymeyeceğine emin olabilirsiniz. Pisa için “Konaklama”, “Yeme içme”, “Alışveriş” bölümü hazırlamadım, çünkü bunların hiçbiri için olanak sağlamıyor Pisa bizlere. Ayrıntılı fotoğraflarla sizleri baş başa bırakıyorum.

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin