Gezelim Bilelim

Toledo İspanya Gezilecek Yerler Rehberi

İspanya’nın eski başkenti, şimdinin ise Dini Başkenti olan Toledo gerçekten İspanya’ya gidildiğinde görülmeden dönülmemesi gereken bir şehir. Bir tepenin üstünde kurulu olan şehrin etrafını çevreleyen nehir sayesinde adeta bir ada gibi görünmekte.

Tarihi dokusunu günümüze kadar çok iyi muhafaza etmiş bir şehir Toledo, aynı zamanda UNESCO korunacak yerler listesinde de yerini almış durumda. Nüfusu çok fazla olmamakla beraber başkent olduğu dönemde nüfusunun oldukça kalabalık olduğu söyleniyor.

Başkent Madrid’e taşındıktan sonra, şehrin ticari açıdan bir özelliği kalmadığı için büyük bir göç vermiş ve şehirde yaşayanlar işsizlik ve geçim sıkıntılarıyla karşılaşmışlardır.

Şehire canlılık kazandırmak amacıyla, o dönemlerde İspanya Kralı Toledo’ya bir kılıç fabrikası yaptırmış ve bu fabrika şu an hala ayakta, bir çok Hollywood filmine kılıç üretmeye devam ediyor.

Şehirde hem müslümanlık hem de hristiyanlığa ait çok değerli eserler yer almakta. Hatta hala ayakta bir cami de bulunmakta fakat Toledo’nun uzak bir köşesinde olduğu için ziyaret etme fırsatı bulamadım.

Müslümanlara ait bir diğer yapı ise Alcantara köprüsü, müslümanlar tarafından yapılmış daha sonra tabiki birtakım işlemler görerek güçlendirilmiş.

Muhtemelen şehire bu köprüden girip, bir diğer önemli köprü olan San Martin Köprüsü’nden çıkacaksınız.


San Martin Köprüsü

Şehir oldukça yüksek bir bölgede konumlandığından, şehire giriş yapmak için yürüyen merdivenler ve yokuşları tırmanarak şehire ulaşıyorsunuz.

Sizi zocodover meydanı karşılıyor.Bu meydanda Mc Donalds ve çeşitli pastaneler bulabilirsiniz. Bu pastanelerde özellikle MAZAPAN adı verilen badem ezmeli tatlıdan yemenizi önemle tavsiye ederim.

Fiyatları biraz pahalı da olsa (kutuda 6 adet var fiyat 8 €) mutlaka tek tek te olsa alıp yemenizi tavsiye ederim, ben çok beğendim.

Toledo’da özellikle ara sokakları takip ederek gezmenizi ve şehirde kaybolmanızı öneririm. Ara sokakların her birinde farklı güzel bir yapı sizi adet tarihini yaşatıyor Toledo’nun

toledo sokaklari
Dar Toledo Sokakları

Ara sokaklardan devam ettikten sonra, şehrin ve hatta İspanya’nın en önemli tarihi yapılarından biri olan Toledo Katedralini göreceksiniz (Giriş 8€). Mutlaka buranın içini gezmenizi tavsiye ederim.

toledo katedrali
Toledo Katedrali

Katedralin içinde, özel kutlamalarda hazine odasından çıkan altın büyük bir yapıyı da görme şansını elde edeceksiniz.

toledo hazinesi

Amerika’nın keşfinden sonra, İspanyollar buradan bir çok gelir elde ettiler ve bu gelirleri de kilise ve katedrallerin yapımında kullandılar.

Ayin korosunun bulunduğu odadaki sandalyeler ceviz ağacından yapılmadır ve bu sandalyelerde enfes işlemeler göze çarpmaktadır.

Bir diğer taraftan İsa’nın hayatının anlatıldığı varaklı devasa bir duvar, baş piskoposun masasının arkasında yer almaktadır.

toledo katedrali içi

Katedral İçi

Toledo Katedrali içi

Toledo Katedrali İçi

Yine katedralin içinde dönemin ünlü ressamların yapıtlarının bulunduğu bir sergi ve hediyelik eşya mağazası da yer almakta.

Katedralin iç kısmının detaylı videosunu aşağıda görebilirsiniz. 

Katedralden çıktıktan sonra, ara sokaklarda devam ederseniz oldukça eski kiliselerle karşılaşabilirsiniz. Hemen hemen giriş ücretleri 1 ila 2 € arasında değişiyor fakat bunlara girmenize çok gerek yok çünkü çok önemli görülmeye değer bir iç düzenlemeleri bulunmuyor.

Gelelim Toledo’nun püf noktalarına

Toledo’dan Ne Alınır – Toledo’da Ne Yenir ?

Kılıçlar, yukarda bahsettiğim gibi Hollywood filmlerinde kullanılan kılıçların çoğu burada üretilmektedir. Fakat kılıç alırken dikkat etmeniz gereken, Çin malı olmaması ve üzerinde TOLEDO yazması. Ayrıca kılıç fabrikası tam bir para tuzağı, aynı kılıçları ara sokaklarda pazarlık yaparak çok daha ucuz fiyatlara alabilirsiniz.

El yapımı altın işlemeli tabaklar ve takı türevleri. Bu takılar için kime sorsanız size ara sokaklarda bir kilisenin altındaki üretim atolyesini gösterecektir. Fakat oraya aldanmayın çünkü oranın da fiyatları oldukça pahalı, yine aynı ürünleri ara sokaklarda başka mağazalardan temin etmeniz mümkün

Mazapan, Badem ezmeli enfes tatlı, Toledo’ya özel mutlaka denemelisiniz.

Toledo’ya Nasıl gidilir ?

Madrid’den ana tren garından tren kalkmakta 10€ fiyatı. Yarım saatte rahatlıkla gidebilirsiniz.

Otobüsler veya kiralık araçlarla da ulaşım sağlanıyor fakat en kolay ulaşım trendir.

Trenden indikten sonra kırmızı otobüslere (turistik hop on hop off bus) binip (5€) hem şehri gezip hem de taksiye gerek kalmadan şehrin merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

İspanya’ya gittiyseniz mutlaka Toledo’yu görmelisiniz.

İyi tatiller …

Bu Yazıyı Paylaş: Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir